Dashuria ndaj femres...

Arkiva e temave te forumit
MAHDI*
Posts: 45
Joined: Sat Feb 25, 2006 2:26 pm

Re: Dashuria ndaj femres...

Post by MAHDI* »

TheForgotten wrote:
ather ti nuk konkshe njeri. vetem kafsha nuk mundet me i kontrollu instiktet e veta, se kafsha nuk osht ne gjendje me logjiku as me mendu, ku ta shofe se kudra po e qon bishtin qeni shkon i merr er, e ti je njeri edhe e ki mendjen. nese nuk mundesh me i kontrollu epshet e tua, ather qka te dallon nga kafsha. veq saj ato qka po e thu ti nuk ka te bej me dashurin. ty munden me tu rrit epshet edhe per ni femen qe nuk e don, nuk mundesh me thon se nuk ndin kurgjo kur te kalon ni femen shum e bukur.



Jo more? E qysh e kupton ti, nese une te them se s'je njeri?
Kur i thua dikujt: ti s'je njeri, por kafshe (vetem kafsha...), cilesohesh KAFSHE.
E vetmja gje qe nuk e kuptova kete "te harruarin" eshte: Cka e shtyri te me quaje KAFSHE, kur pergjigja ime nuk e ka preke askend personalisht, e as kete "te harruarin" (the Forgotten).


C'thua ti tash? (Vetem lexoje me vemendje shkrimin tim dhe pergjigjen e tij, dhe mundohut te jesh neutral e mos t'ia marresh anen njerit apo tjetrit)
.
User avatar
TheForgotten
Administrator
Posts: 3097
Joined: Sun Feb 06, 2005 7:39 pm
Location: LOSTpedia
Contact:

Re: Dashuria ndaj femres...

Post by TheForgotten »

MAHDI* wrote:
TheForgotten wrote:
ather ti nuk konkshe njeri. vetem kafsha nuk mundet me i kontrollu instiktet e veta, se kafsha nuk osht ne gjendje me logjiku as me mendu, ku ta shofe se kudra po e qon bishtin qeni shkon i merr er, e ti je njeri edhe e ki mendjen. nese nuk mundesh me i kontrollu epshet e tua, ather qka te dallon nga kafsha. veq saj ato qka po e thu ti nuk ka te bej me dashurin. ty munden me tu rrit epshet edhe per ni femen qe nuk e don, nuk mundesh me thon se nuk ndin kurgjo kur te kalon ni femen shum e bukur.



Jo more? E qysh e kupton ti, nese une te them se s'je njeri?
Kur i thua dikujt: ti s'je njeri, por kafshe (vetem kafsha...), cilesohesh KAFSHE.
E vetmja gje qe nuk e kuptova kete "te harruarin" eshte: Cka e shtyri te me quaje KAFSHE, kur pergjigja ime nuk e ka preke askend personalisht, e as kete "te harruarin" (the Forgotten).


C'thua ti tash? (Vetem lexoje me vemendje shkrimin tim dhe pergjigjen e tij, dhe mundohut te jesh neutral e mos t'ia marresh anen njerit apo tjetrit)
.


ok, kerkoj falje qe tu kam drejtu direkt, mirpo un e pata ne kuptim te pergjithshem, rreth konceptit tond, e jo ne at kuptim qe te krahasoj TY me Kafshen, kjo vlen edhe per mua nese veq mendoj qe epshet nuk mundem me i kontrollu.
MAHDI*
Posts: 45
Joined: Sat Feb 25, 2006 2:26 pm

Post by MAHDI* »

Ani, The Forgotten, nese e ke pare gabimin, eshte mire. Une s'e kam ndermend te te hakmerrem. Jam shume i ndijshem ndaj padrejtesive. Sikur ca bujara a saladina, te cilet, ne cdo koment timin ma kthejne me po rrenë pa asnje shkas.

Sa i perket kesaj ceshtjes per te cilen kerkove falje eshte ne rregull. Krejt O.K.


Kalo mire!
User avatar
TheForgotten
Administrator
Posts: 3097
Joined: Sun Feb 06, 2005 7:39 pm
Location: LOSTpedia
Contact:

Post by TheForgotten »

MAHDI* wrote:Ani, The Forgotten, nese e ke pare gabimin, eshte mire. Une s'e kam ndermend te te hakmerrem. Jam shume i ndijshem ndaj padrejtesive. Sikur ca bujara a saladina, te cilet, ne cdo koment timin ma kthejne me po rrenë pa asnje shkas.

Sa i perket kesaj ceshtjes per te cilen kerkove falje eshte ne rregull. Krejt O.K.


Kalo mire!


nejse tash nuk po e prishim temen me arsyetime tona personale, veq un nuk e pata ne at kontekst me te lendu najsen apo me te ofendu, as nuk te thash se po rren, as kurgjo nuk e pata diqka ne kuptim te keq per ty personalisht. te thash edhe ma nalt.

besoj se po m'kupton

i kthehemi temes
MAHDI*
Posts: 45
Joined: Sat Feb 25, 2006 2:26 pm

Re: Dashuria ndaj femres...

Post by MAHDI* »

TheForgotten wrote:
MAHDI* wrote:...me duket se nuk e ke definuar mire kete pyetje. Megjithate, sa i perket dashurise si "veper e dreqit" do te kisha thene jo pse eshte dashuria e ndaluar por, eshte "veper e dreqit" nga shkaku se kur njeriu dashurohet nuk mund te permbahet, nuk mund ta kontrolloje veten... dhe, ne cdo moment ku gjasat per ta humbur kontrollin mund te quhet veper e djallit, qe d.m.th., ne nje fare menyre s'ke kontroll mbi situaten, te kontrollon dicka tjeter: epshet, djalli, dreqi apo quaje si te duash.

Ti p.sh. mund te gjindesh i vetmuar ne nje ambient me nje vajze qe nuk te takon per martese dhe, pernjehere te hip sikleti e s'mund te permbahesh, e humb kontrollin dhe... fundi dihet.

Keshtu une e kuptova pyetjen tende.


Tung.




TheForgotten wrote:ather ti nuk konkshe njeri. vetem kafsha nuk mundet me i kontrollu instiktet e veta, se kafsha nuk osht ne gjendje me logjiku as me mendu, ku ta shofe se kudra po e qon bishtin qeni shkon i merr er, e ti je njeri edhe e ki mendjen. nese nuk mundesh me i kontrollu epshet e tua, ather qka te dallon nga kafsha. veq saj ato qka po e thu ti nuk ka te bej me dashurin. ty munden me tu rrit epshet edhe per ni femen qe nuk e don, nuk mundesh me thon se nuk ndin kurgjo kur te kalon ni femen shum e bukur.



Ani, pra, po i kthehemi temes edhe pse nuk isha njeri per ty...
dhe vetem kafsha num munt t'i kontrolloje epshet eshte teze teresisht e gabuar... Nuk eshte vetem rasti i dashurise, por ka edhe shume raste e situata ku njeriu nuk eshte ta kontrolloje veten:
1. Kontrolli (mi) i trupit fizik dhe
2. Kontrolli(mi) i emocioneve.

1.Kontrollimi i trupit behet duke u permbajtur (p.sh.) nga ushqimi. Rast disciplinimi per kete eshte (p.sh.) agjerimi.

2. Emocionet, ndjenjat eshte veshtire te kontrollohen. Kete gje mund ta bejne diku afer 0.2% te tere njerezimit. Prandaj, 99.8% te njerezimit, ku bejme pjese edhe une e ti, jemi kafshe (sipas teje)

Nuk e ndiej te nevojshme te elaboroj me gjate lidhje me kete, por, po te ishte situata ashtu (sic u shprehe ti) qe te mos jemi kafshe nuk do ta kishim pasur kurren e kurres situaten e cila mbreteron sot ne bote, si: Me shume se 1,4 Milliard njerez ne planetin toke kane te ardhura prej 100 dollaresh ne vit, pra, luftojne per ekzistence. Me shume se gjysem miliarde vuajne dhe vdesin urie. Lufterat e pakontrolluara ekspanzioniste, te pakuptimta. Pasurimin gjithnje e me te madh te nje numri te vogel njerezish ne favor te vetin e disfavor te shumices (thuaja) absolute.
Pra, i nderuari The Forgotten, po te mos kishim qene kafshe (apo, sic thash une: po te kishim qene ne gjendje t'i vendosim keto gjera nen kontroll) duk do ta kishim asnjeren prej ketyre.

Nese ty po ta merrka mendja se je i zoti t'i kontrollosh te gjitha keto qe i permenda, se bashku me shume tjera qe s'i permenda, te kisha lutur te ma dergosh "reçetën" per zgjidhjen e ketij problemi!



Tung!
User avatar
TheForgotten
Administrator
Posts: 3097
Joined: Sun Feb 06, 2005 7:39 pm
Location: LOSTpedia
Contact:

Re: Dashuria ndaj femres...

Post by TheForgotten »

MAHDI* wrote:...me duket se nuk e ke definuar mire kete pyetje. Megjithate, sa i perket dashurise si "veper e dreqit" do te kisha thene jo pse eshte dashuria e ndaluar por, eshte "veper e dreqit" nga shkaku se kur njeriu dashurohet nuk mund te permbahet, nuk mund ta kontrolloje veten... dhe, ne cdo moment ku gjasat per ta humbur kontrollin mund te quhet veper e djallit, qe d.m.th., ne nje fare menyre s'ke kontroll mbi situaten, te kontrollon dicka tjeter: epshet, djalli, dreqi apo quaje si te duash.

Ti p.sh. mund te gjindesh i vetmuar ne nje ambient me nje vajze qe nuk te takon per martese dhe, pernjehere te hip sikleti e s'mund te permbahesh, e humb kontrollin dhe... fundi dihet.

Keshtu une e kuptova pyetjen tende.


Tung.


kshtu...
sipas teje "dashuria qenka HARAM" pse? se ti po thu se njeriu kur dashurohet nuk mund ta permbaj veten, nuk mund ta kontrolloj veten. e kur njeriu nuk mund ta kontrolloj veten, vetem ather kur nuk e ka vetdijen ne nivel. e kjo zakonisht eshte kur eshte ne presion te alkoolit. per at edhe alkooli osht i ndalum per shkak se njeriu ne gjendje te pavetdishme mundet me ndodh me mbyt edhe ni njeri tjeter e mundet me i bo tonat t'kqijat. ather sipas teje, si mundet ta dush ni person, kur diqka konsiderohet haram? qfar mirkuptimi mes femnes dhe burrit kish me pas nese nuk ka dashuri, qfar bashkjetese, apo lidhje bashkshortore do te ket nese nuk ka dashuri? ti e ke thon ne te njejtin kontekst, sikur seksi, sikur dashuria njejt.

tash lidhje me postimin e fundit... kafsha vepron ne baz te instikteve, po gjithgashtu edhe njeri vepron ne baz te instikteve, kafsha ka epshe, njeriu ka epshe, ather ku osht dallimi mes neve edhe kafshve, per me ta knaq ty zemren po thom ku osht dallimi mes meje edhe kafshes? ather un po ta thom kshtu. edhe pse kunder ktyne ngjajshmerive, un prap jom ne gjendje me mendu edhe me logjiku, jom qenie e arsyeshme, jom qenie e vetdishme dhe mundohem ti kontrolloj epshet mundohem ti kontrolloj ndjenjat mundohem ti kontrolloj emocionet, kurse kafsha as qe lodhet per ket sen. ti keshtu e ki bo ket analogji. dhe qdokush mundohet ti kontrolloj emocionet e ndjenjat. tash normal se kur te vjen marre nuk mundesh me ndal te s'kuqmen, normal se kur ki stres nuk mundesh me ndal te dhridhmen, e mos te hy edhe ma fell, mirpo prap njeri osht qenie e vetdishme. qe po foli personalisht un i kontrolloj kto, edhe nese me del ni femen lakuriq komplet un mundem edhe te permbahem, kurse sipas teje njeriu eshte i prir nga epshet (fans i frojdit te konkshe). e sa per reqet ta jap, po prap nuk kryn pun se ti nuk je un e un nuk jom ti. edhe nuk osht pun qe bohet me reqet po osht pun e arsyes brenda teje.

bsoj se isha i qart
edhe niher po ta perkujtoj, nuk osht e njejt dashuria dhe sexi.
MAHDI*
Posts: 45
Joined: Sat Feb 25, 2006 2:26 pm

Re: Dashuria ndaj femres...

Post by MAHDI* »

TheForgotten wrote:
bsoj se isha i qart
edhe niher po ta perkujtoj, nuk osht e njejt dashuria dhe sexi.



Nuk je fare i qarte. Edhe me shkurt: ke dale ne tjeter shpat.

Une edhe me tutje jam duke vazhduar t'i permbahem temes, sic e ka parashtruar pyetjen SOPRANO. Atij, qe ne fillim i thash se nuk e ka definuar pyetjen si duhet.
Mua ma mori mendja se SOPRANO ka pare ndonje film dokumentar, e cila ka te beje me ndalesen qe qendimit vetem te dy gjinive te ndryshem, gjegjesisht ndalesen e dashurise ne situate te tille. Krejt kjo sipas medimtareve muslimane eshte e ndaluar.
Pergjigja ime e pare (ku me quajte si me quajte) kishte te beje pikerisht me kete.
Me kete rast e kam pase parasysh ate pse eshte e ndaluar dashuria ne keso rastesh, para se gjithash kur kemi te bejme me moshen e pubertetit (çiknisë e djalërisë), ku edhe prej kesaj dashurie te shpejte shume shpejte mund te vije edhe deri ne marredhenie intime... Ne kete moshe, nuk besoj qe ka aq shume qe mund te permbahen (pos ndoshta me perjashtim tendin, megjithese edhe une vet kam qene jo rrale ne pozite te tille, dhe duke iu falenderuar Zotit, nuk me ka ndodhe te me ike kontrolli. Por ketu s'po flitet as per mua e as per ty, por ne pergjithesi).


E mos hyn edhe me thelle tash shpateve, shpatijeve, maleve e xhunglave te Amazonës.


P.S.
SOPRANO mund te me pergjigjet a e kam kuptuar drejt!
User avatar
TheForgotten
Administrator
Posts: 3097
Joined: Sun Feb 06, 2005 7:39 pm
Location: LOSTpedia
Contact:

Post by TheForgotten »

nejse, po e lo me qikaq per me t'thon se KERKA SJE. per tem ti nuk ke fol as 0,1% po edhe per qato qka ke fol, thjesht ja ke fut llugave, jo per pag mestarae 100 dollar e qka po di qe nuk kan pas te bojn me tem, edhe andej thu ju permbajta temes, hah, nejse po ta boj edhe un qefin se krejt n'tem ki ndejt, po po m'vjen keq qe nuk um paske kuptu po mundem me t'thon se shum jom kon i qart, nese jo per ty per tjert po , e posqarisht per Sopranon qe prej fillimi m'ka kuptu.

po edhe diqka po shtoj. sikur mos ta ken dasht Muhamedi as gruan e vet Hatixhen, nuk i kishin dal lotet per vdekjen e saj.

prap po ta perseriti se nuk e ki te qart termin "dashuri" edhe je ka i ngatrron konteksttet, ish kon mir me lexu edhe niher para se me postu edhe temen per qka jena tu fol :wink:
Rescodes
Posts: 981
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:59 pm
Location: Ferizaj
Contact:

Post by Rescodes »

theforgoten shkruajti:
po edhe diqka po shtoj. sikur mos ta ken dasht Muhamedi as gruan e vet Hatixhen, nuk i kishin dal lotet per vdekjen e saj.

shume mire!

Se pari nuk duhet te komunikosh shume me vajzat, sepse kjo qe te ndihmon në zgjimin e epshit, kurse zgjimi i epshit dhe dhenja pas realizimit të tij te largon nga obligimet fetare, bile edhe të detyron të besh harame.
Pejgamberi alejhisselam ka thene: "Mos u vetmoni me vajze sepse i treti eshte shejtani". Hadith sahih. Kurse ju e dini shume mire se qka ndodh kur i treti është shejtani.
FARIS
Posts: 1084
Joined: Tue May 31, 2005 9:35 pm

Re: Dashuria ndaj femres...

Post by FARIS »

SOPRANO wrote:...sdi e kom pa me ni dokumentar qe disa qesi "dijetar" thojshin mu dashuru esht veper e dreqit a qa po di...
...kur ta shikon ne sy aty nderhyn dreqi.E qysh ki mu dashuru tjeter qysh?

...qka keni me thon ju rreth ksaj...



Soprano, mundesisht trego dokumentarin dhe trego fjalet pasuese te kesaj , "qesi dijetar" Sikur po i nencmon.


Kemi fol disa here per tema te llojllojshme, Njeriu mos me pas meshiren e Allahut thjeshte skish mujt me kontrollu vehten, Njeriu nuk eshte i persosur ne Islam gjerat maten me fund dhe jo me fillim.

Ti mund te mbledhesh p.sh qershia ( mbasi eshte koha e tyre tani) edhe ne fund mi prek me ndonje lende helmuese sa qe duhesh mi hudh te gjitha. Keshtu eshte puna ne Islam punon mire por fundin mund ta kesh te keq, me nje fjale ti gjithmone duhesh te luftosh djallin dhe epshin egon qe e ke ne vehte.

Ju kisha propozu te lexoni librin "Semundja dhe Sherimi " Nga dijetari Ibn Kajjim el Xhevzije sic e quajne "sherues i zemrave"

Aty ai i ndan mekatet e njeriut si ne lloje te kafsheve qe kemi sot.


Ne dallojme nga kafshet se dime te analizojme por shpeshhere analizat tona dalin ne kundershtim me vet deshiren , epshin egon qe e kemi nuk e pranojme edhe atehere edhe kur gabojme.


Allahu ne Kur'an ka thene
17:32. Dhe mos iu afroni imoralitetit (zinasë), sepse vërtet ai është vepër e shëmtuar dhe është një rrugë shumë e keqe


Nuk ka thene mos beni zina por mos iu afroni.

Asnje mashkull nuk del nga shtepia me nje qellim te bej imoralitet apo jo?

Ajo lind tek pastaj me ane te shikimit, veshjes, menyrave te afrimit.

Dashuria ne mes vllau vllaut , Dashuria ne mes te Burrit e Gruase eshte e sukseshme vetem kur e ke dashurine ndaj Allahut.

Dashuria ndaj Allahut dhe pejgamberit s.a.w.s te ben te jesh i kujdeseshme ndaj Prinderve, Gruase, femijeve,farefisit,kojshiut, dhe vellazerise.
Locked