Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Diskutime, keshilla rreth Mjekesis se pergjithshme..

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue

Post Reply
User avatar
Lilonius
Posts: 1043
Joined: Sat Feb 26, 2005 6:31 pm
Location: VXU

Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Lilonius »

Pirja e vetëm gjysmë gote të verës në ditë mund të rritë rrezikun nga kanceri, thonë shkencëtarët.

Studimi nga Instituti Nacional i Kancerit në Paris zbuloi se një njësi alkooli në ditë, që është sa gjysma e 175ml të verës me forcë standarde, rritë rrezikun nga kanceri i zorrës së trashë për 9%, kurse rrezikun për kancerin në gojë ose fyt e rritë për 168%.

Presidenti i Institutit Dominique Maraninchi tha: "Sasitë e vogla ditore të alkoolit janë më të dëmshme. Nuk egziston sasi e cila pa marr parasysh sa e vogël është të jetë e mirë për ju."

Rrezultatet e kërkimit konfirmojnë zbulimet e mëhershme që alkooli rritë rrezikun e disa llojeve të kancerit. Pirja e alkoolit dhe duhanit shkakton rritjen e rrezikut edhe më tepër.

Rishqyrtimi më i thellë i literaturës për këtë temë, i kryer nga Fondi Botërorë për Kërkime të Kancerit përfundoi se, alkooli rritë rrezikun e kancerit në gojë, fyt, zorrë të trashë, melçi dhe kancerin në mushkëri.

Raporti tregon se ka lidhshmëri mes sasisë së alkoolit të konsumuar dhe rritjës së rrezikut nga kanceri, sa më shumë qe konsumon alkool aq më i madh është rreziku, dhe se nuk ka nivel i cili nuk do të ndikoj në rritje të rrezikut.

Shkencëtarët kanë menduar se konsumimi i alkoolit në sasi të vogla është i mirë për shëndetin e zemrës, mirëpo shkencëtarët tani shprehin se ky pohim është i diskutueshëm.

Linku: http://www.celja.com/index.php?option=c ... &Itemid=67
User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by cowboy »

kuku, pa Vere te Kuqe nuk mundem te jetoj dot :cry: keq po bojka, pasna nevoj me rrallu pak :cry:
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Clavicula »

une ma heret e pata lexu qe vera osht e mire per zemer edhe kush e perdore cdo dite (jo kroniqart) osht ma pak i rrezikum per sylm ne zemer.

ama cdo sen e ka edhe efektin anesor, si qysh thojna "s'ka fjal ba bisht", qeshtu po get edhe vera, po edhe aspirina, qe shume flitet per to.
Agonn.
Posts: 1668
Joined: Mon Oct 20, 2008 3:15 pm

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Agonn. »

Clavicula wrote:une ma heret e pata lexu qe vera osht e mire per zemer edhe kush e perdore cdo dite (jo kroniqart) osht ma pak i rrezikum per sylm ne zemer.

ama cdo sen e ka edhe efektin anesor, si qysh thojna "s'ka fjal ba bisht", qeshtu po get edhe vera, po edhe aspirina, qe shume flitet per to.
:arrow:
User avatar
Lilonius
Posts: 1043
Joined: Sat Feb 26, 2005 6:31 pm
Location: VXU

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Lilonius »

Edhe une kam lexu se nje gote vere ne dite eshte e mire per zemer. Bile mendohet se shkaku i perdorimit te veres gjat ushqimit e ka bo francen nje nder shtetet me me pak semundje sulmi ne zemer. Per kete aresye mu duk interesant ky artikull, se tash po dyshojne nese efekti pozitiv qendron apo jo, sidomos pasi qe efekti negativ eshte zbuluar te jete relativisht i larte.
User avatar
Dr.SkaL.
Posts: 1079
Joined: Sat Apr 21, 2007 1:03 pm
Location: Khazad Dum

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Dr.SkaL. »

gjithqka e teprume osht keq per trup!!

edhe Uj me pi shum cofin qeliza nervore....

Trupi jon vet prodhon alkohol per tretjen e yndyres !!
tash nese perdor Vere ja lehtson trupit tretjen e yndyres kshtu qe venat e gjakut nuk mund te zihen nga FAT!! - ana negative osht se trupi msohet me pas alkoholin hazer edhe e pakeson prodhimin...

i njejti problem osht edhe me nikotin!
User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by cowboy »

Clavicula wrote:une ma heret e pata lexu qe vera osht e mire per zemer edhe kush e perdore cdo dite (jo kroniqart) osht ma pak i rrezikum per sylm ne zemer.

ama cdo sen e ka edhe efektin anesor, si qysh thojna "s'ka fjal ba bisht", qeshtu po get edhe vera, po edhe aspirina, qe shume flitet per to.
po njeri kom ni edhe une qashtu per Vere, por mos te harroj une ushtroj edhe Fitness e e kom pas nje shok qe para se me ardh me ushtru gjith pike Vere te kuqe tani kur vike su nalke hiq tu ushtru, DUbllo ushtrime ma shum se une bojke kur pike Vere te kuqe se po rrjedhke ma shpejt Vera e kuqe neper Vena a ku po e di bash sakt veq keshtu dicka...por normal me nje ane tjeter bon edhe Dem...
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Pandemonis »

Lilonius wrote:Pirja e vetëm gjysmë gote të verës në ditë mund të rritë rrezikun nga kanceri, thonë shkencëtarët.

Studimi nga Instituti Nacional i Kancerit në Paris zbuloi se një njësi alkooli në ditë, që është sa gjysma e 175ml të verës me forcë standarde, rritë rrezikun nga kanceri i zorrës së trashë për 9%, kurse rrezikun për kancerin në gojë ose fyt e rritë për 168%
.


hala ska vdek (te pakten sme ka ra me ndegju) qe ni alkoholist ka vdek prej kancerit te gojes fytit apo edhe te muskkrive (qysh u ceke ma poste)
Lilonius wrote:Presidenti i Institutit Dominique Maraninchi tha: "Sasitë e vogla ditore të alkoolit janë më të dëmshme. Nuk egziston sasi e cila pa marr parasysh sa e vogël është të jetë e mirë për ju."

Rrezultatet e kërkimit konfirmojnë zbulimet e mëhershme që alkooli rritë rrezikun e disa llojeve të kancerit. Pirja e alkoolit dhe duhanit shkakton rritjen e rrezikut edhe më tepër.

Rishqyrtimi më i thellë i literaturës për këtë temë, i kryer nga Fondi Botërorë për Kërkime të Kancerit përfundoi se, alkooli rritë rrezikun e kancerit në gojë, fyt, zorrë të trashë, melçi dhe kancerin në mushkëri.

Raporti tregon se ka lidhshmëri mes sasisë së alkoolit të konsumuar dhe rritjës së rrezikut nga kanceri, sa më shumë qe konsumon alkool aq më i madh është rreziku, dhe se nuk ka nivel i cili nuk do të ndikoj në rritje të rrezikut.

Shkencëtarët kanë menduar se konsumimi i alkoolit në sasi të vogla është i mirë për shëndetin e zemrës, mirëpo shkencëtarët tani shprehin se ky pohim është i diskutueshëm.

Linku: http://www.celja.com/index.php?option=c ... &Itemid=67
me befason kush investon ne kso sene palidhje? ata qe pagujn ttime (unetort e thjesht) ju hargjojn paret per kso "zbulimeve" te kota
User avatar
The Green
Posts: 4079
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:59 pm

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by The Green »

nese nuk dilet jasht normales kurgjo st'bon zarar kshtu qe nese e marrim ne ni kuptim qeter at'her kishe me vlejt kjo, dmth me e tepru shume.
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Pandemonis »

cfar statistike.....

Code: Select all

kurse rrezikun për kancerin në gojë ose fyt e rritë për 168%.
dmth nese 100 persona pine 175ml të verës, kancer te gojes marin 168 persona.... qysh mundet me ndodhe kjo?
User avatar
Lilonius
Posts: 1043
Joined: Sat Feb 26, 2005 6:31 pm
Location: VXU

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Lilonius »

Pandemonis wrote:cfar statistike.....

Code: Select all

kurse rrezikun për kancerin në gojë ose fyt e rritë për 168%.
dmth nese 100 persona pine 175ml të verës, kancer te gojes marin 168 persona.... qysh mundet me ndodhe kjo?
jo, mndoj se kjo perqindje lidhet me rrezikun. Psh nese 1 prej 100 jan te rrezikuar nga kanceri, edhe kjo rritet per 168% me konsumim te alkoolit dmth se dikund 2.5 jan te rrezikum (ja futa paushall 2.5).
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Pandemonis »

Lilonius wrote:
Pandemonis wrote:cfar statistike.....

Code: Select all

kurse rrezikun për kancerin në gojë ose fyt e rritë për 168%.
dmth nese 100 persona pine 175ml të verës, kancer te gojes marin 168 persona.... qysh mundet me ndodhe kjo?
jo, mndoj se kjo perqindje lidhet me rrezikun. Psh nese 1 prej 100 jan te rrezikuar nga kanceri, edhe kjo rritet per 168% me konsumim te alkoolit dmth se dikund 2.5 jan te rrezikum (ja futa paushall 2.5).
spo di tybe, nejse kete statistike se ki bo ti vet veq diqysh ligjika jeme nuk po e kap, ma shume se 100% sdi qysh mundet me kone kjo
User avatar
Lilonius
Posts: 1043
Joined: Sat Feb 26, 2005 6:31 pm
Location: VXU

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Lilonius »

hmm

ta marr ni shembull tjeter. Nese me ni kuti i ki 4 lloje te topthave (kuq, kalter, gjelbert, verdh). Aty jan 100 cope (25 per secilin). Nese i ki syt mshel edhe te them kape te kuqin, ki 25% shanca me kap. Dmth shancat (rreziku ne artikullin e meparshem) eshte 25 ne 100 (25%). Nese topat e gjelbert edhe te klatert i zevandsojm me te kuq ti ki shance 75% me kap te kuqin, mirpo shancat ne krahasim me heren e pare tu kan rrite per 300%.

ishalla e ke kuptu edhe sta kom kompliku ma shum.
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: Alkooli rritë rrezikun nga kanceri

Post by Pandemonis »

Lilonius wrote:hmm

ta marr ni shembull tjeter. Nese me ni kuti i ki 4 lloje te topthave (kuq, kalter, gjelbert, verdh). Aty jan 100 cope (25 per secilin). Nese i ki syt mshel edhe te them kape te kuqin, ki 25% shanca me kap. Dmth shancat (rreziku ne artikullin e meparshem) eshte 25 ne 100 (25%). Nese topat e gjelbert edhe te klatert i zevandsojm me te kuq ti ki shance 75% me kap te kuqin, mirpo shancat ne krahasim me heren e pare tu kan rrite per 300%.

ishalla e ke kuptu edhe sta kom kompliku ma shum.

nejse 200% rriten, shebull i mire ke.

ok e kjart, amo atje ma nalt nuk bohet kurfar krahasimi me kurgjo....per ate edhe nuk po ma kap mu.....

perveq ksaj une jom i bindun se Kancer te gojes fytit apo buzeve ma shume shkaktojne infekcionet, sidomos papastertia (mungesa e higjenes trupore e ne kete rast edhe e gojes) se sa alkoholi, sidomos kancerin e zorreve (t trash) e rrit shume ma shume ushqimi i that se sa keto qe jane permend ma lart
Post Reply