me ne fund jo-duhangji!

Diskutime, keshilla rreth Mjekesis se pergjithshme..

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue

User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

me ne fund jo-duhangji!

Post by Pandemonis »

Image



Konsumimi i cigares shkakton:


1. eshte vertetu se duhani e ngrit rrezikun per disa lloje kanceresh, ato jane: kanceri i mushkrive, kanceri i ezofagut, i mqeqise, i pankreasit, kanceri i gjirut dhe qafes se mitres, te dhomzes se hundes, gojes dhe qellzes se gojes si dhe kancerin e beshkeve dhe te fshikzes se urines.


2. jo-duhangjint jane me "te frytshem" mashkujt qe konsumojne cigaren behen impotent, ndersa femrat qe konsumojne cigaren para dhe gjat shtatezanise ndodh me shpesh qe te ken nje abort te parakoheshem, si dhe egziston rreziku i komplikacioneve gjate shtatzanise.

3. konsumimi i cigareve rreit rrezikun e "oikes ne tru" infarktit te zemres, semundjeve kardiovaskulare. nje jave pasi ta keni lene cigaren, bie shtypja e gjakut ndersa dy vjet pasi ta keni lene konsumimin, qarkullimi i gjakut stabilizohet ne ate mas afersisht sikur se te mos kishit pire kurr duhan.

4. Cigarja i mplake me shpejt lekuren dhe i ngjyrose dhembet edhe gishtat me te verdhe.

5. duhani shkakton probleme me frymemarrje. ai qe e len duhanin e verene nje permiresim te frymemarrjes mbas 3 diteve. ndersa kollitja e duhangjive zhduket perfundimisht mbas 3-9 muaj pasi ta keni lene duhanin.

Image

6. jo-duhangjinjet jane me FITT, me te qendrueshem edhe semuhen shume me rralle.

7. jo-duhangjinjet kane shqisat e nuhatjes dhe shijes me me te zhvillume. disa dite mbasi ta keni lene cigaren, ju shijon ushqimi me shume edhe ererat i nuhatni me ndryshe (ashtu siq jane ne te vertete) per dallim nga duhangjinjet.

Image

8. duhangjinet edhe teshat e tyre kane nje ere te pakendeshme te nikotines dhe "tymit te ftohet" . kete e verejne sidomos ata qe sapo e kan lene duhanin, shpesh befasohen me rastin se pse nuk e kam verejte kete me pare edhe pendohen me ate se pse nuk e kam lene duhanin me heret.

9. kush e len cigaren, kursen ne vit per me shume se 1000 euro.




si ta leme nje here e pergjithemone cigaren
shumica e duhangjinjeve i dine pasojat shendetesore te duhanit por prap e konsumojne ate sepse jane te pafuqishem qe ti jepin fund kesaj barrekjo do te ishte shume lehte nese do tte analizonon pak me shume.


cka duhet me bo per me lone cigaren?

1.
Image
mushkeria e jo-duhangjise dhe e duhangjise.

2.
tregojuni shokeve, shoqeve, familjes qe doni me lone cigaren qe ata te dine edhe te mos ofrojne cigare. shte mire ta dine edhe shkaku i shpesht i perlamjeve qe ata te kuptojne se pse ke kso "crregullime emocionale" ne vend qe te rrini, merruni me dicka, vizitoni kino, merruni me aktivitete sportive etj.


3.
per veset e qe keni pas meheret (te duhangjive) gjeni nje plotesim per keto vese, shembull telefononi me nje shok/shoqe, edhe largojuni vendeve qe ju perkujtojne kohen e duhanit. (largone tabllat e duhanit, mshefni shkrepsat te pakten mos ti shihni)


4.
pergaditja psiqike. mendoni shume per perparesite qe ju sjell mos konsumimi i duhanit, shkruani ne nje leter dhe lereni diku ku me se shpeshti e shihni, pergaditja spqike eshte shume e rendesishme sidomos ne fillim, dhe ndjene veten te lumtur qe po behni jo-duhangji. ne fillim do te mendoni se te takoheni me shoke, te delni me pi kafe, te shkoni me pi etj, aspak nuk do te ju pelqej, por duhet te mbyllni njerin sy edhe, kjo kalon.

Image


5.
gezohuni per cdo dite qe jeni si jo-duhangji dhe mundohuni ti kaloni pasojat e te lerit te duhanit. trupi eshte mesu me nikotine dhe nese kete nuk i jepni trupit ateher mund te keni simptome si, nuk rahatohni disi, jeni te ngacmueshem, probleme me gjumin apo edhe ne tersi nje ndjenje jo e kendshme. veshtire do ta keni je 2 javet e para dhe me pas do ta vereni edhe vet se cdo dite e me rralle ju shkon mendja tek cigarja.
shperblene veten me dicka, parat qe i ke hargju per cigare blej dicka per veti ose shko ne restorantin qe te pelqen dhe shperbleje veten me nje darke.

Image



6.
merruni me Sport, aktivitetet sportive ju bejne qe te mos mendoni ne cigare si dhe e gjallerojne disponimin tuaj.

Image



7.
keni kujdes me ushqimin, shume njerez mbasi ta lene duhanin fillojne te trashen dhe kan pastajprobleme me mbipeshen (ky eshte arsytimi me i shpesht i femrave per te mos e lene duhanin) por te mos beni regjim te fort ne ushqim, lejojani vetes ti keni disa kg me shume ne fillim, ne shumicen e rasteve ato kg te teperta zhduken mbas nje gjysme viti. nese kjo nu ndodhe, ateher provoni te beni dicka per trupin tuaj por kete bejeni vetem kur ta keni mposhtur varesine nga nikotina.

Image



8.
keni kujdes nese mbas disa perpjekjeve per ta lene cigaren, nuk keni pase sukses, provojeni prap. provoni te keshilloheni me mjekun, ndoshta ai mund te ju preferoj ndonje "plotesues nikotine" siq jane camcakezi, flaster nikotine apo edhe lepise nikotine.



mos thuni nuk e kam dite :D

shume suksese....
User avatar
XheneraL!
Posts: 108
Joined: Thu Sep 18, 2008 7:47 pm
Location: PenTagon

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by XheneraL! »

shum tem e mir :)
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Pandemonis »

XheneraL! wrote:shum tem e mir :)
e mire por te shqiptart aspak e popullarizume kjo teme :shsmile:
[necrobutcher]
Posts: 1367
Joined: Tue Sep 16, 2008 1:15 pm
Location: Detroit - Ferizaj

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by [necrobutcher] »

bravo per mundin artan
User avatar
Che !!!
Moderator
Posts: 5109
Joined: Tue Aug 02, 2005 10:43 pm
Location: West Of Somewher

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Che !!! »

thuj 1 rockerit mos pij birr e mos pi cigare ta nxojn per tmadhe se duhet mu dok ma rocker nese e pin cigaren e ku ta di une i doket vetja ma cool a duhet me hi nshoqni ata e pijn e ky/kjo nuk e pin i doket vetja si mos me kon nqat shoqni
as cigare as birr
qe don me pi bilem pij se bole pij raki
User avatar
XheneraL!
Posts: 108
Joined: Thu Sep 18, 2008 7:47 pm
Location: PenTagon

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by XheneraL! »

:mrgreen:
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Pandemonis »

Che !!! wrote:thuj 1 rockerit mos pij birr e mos pi cigare ta nxojn per tmadhe se duhet mu dok ma rocker nese e pin cigaren e ku ta di une i doket vetja ma cool a duhet me hi nshoqni ata e pijn e ky/kjo nuk e pin i doket vetja si mos me kon nqat shoqni
as cigare as birr
qe don me pi bilem pij se bole pij **%%@

ky osht argument shume i lodht, une per veti birre pi amo rralle, cigaren se pi amoa s birra as cigarja ste bon as roker as kuller.

e kom ni shok (austriak) ngon Rock edhe jo qe se pin cigaren po as birre (alkohol) ska pi kurr. amo kjo puna e cigares ma shume osht mentalitet sidomos te na ne KS,

ni shoqe (austriake) qe eshte kone bashk me ni shqiptar diku 5-6 vjet bashk, tha, JU (une edhe ni shok i klases) jeni te Vetmit shqiptar qe i njoh edhe nuk e pine cigaren.

te na jo vetem qe ska jo-duhangji-kulture, amo e dhezin vend e pa vend....

nejse kjo ke veq per ata qe DOJN me lone cigaren edhe nuk din se si.


me t'mira
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Clavicula »

Mire osht mos me pi duhan, une jom njani prej tyne qe e kom pi, e kom lan per 3 vjet edhe tani e kom ngjit prap, edhe tash e pi shume shume ma shume se para se me lan, 1 paqet nuk munet me ma mshel kurr ni dite.

Mu sillke neper men me lan ket thi, amo une ashtu kshtu nuk kom qef me jetu shume, edhe naj sen duhet mu ba sebep per me mu plotesu deshira.
User avatar
Che !!!
Moderator
Posts: 5109
Joined: Tue Aug 02, 2005 10:43 pm
Location: West Of Somewher

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Che !!! »

Pandemonis wrote:
Che !!! wrote:thuj 1 rockerit mos pij birr e mos pi cigare ta nxojn per tmadhe se duhet mu dok ma rocker nese e pin cigaren e ku ta di une i doket vetja ma cool a duhet me hi nshoqni ata e pijn e ky/kjo nuk e pin i doket vetja si mos me kon nqat shoqni
as cigare as birr
qe don me pi bilem pij se bole pij **%%@

ky osht argument shume i lodht, une per veti birre pi amo rralle, cigaren se pi amoa s birra as cigarja ste bon as roker as kuller.

e kom ni shok (austriak) ngon Rock edhe jo qe se pin cigaren po as birre (alkohol) ska pi kurr. amo kjo puna e cigares ma shume osht mentalitet sidomos te na ne KS,

ni shoqe (austriake) qe eshte kone bashk me ni shqiptar diku 5-6 vjet bashk, tha, JU (une edhe ni shok i klases) jeni te Vetmit shqiptar qe i njoh edhe nuk e pine cigaren.

te na jo vetem qe ska jo-duhangji-kulture, amo e dhezin vend e pa vend....

nejse kjo ke veq per ata qe DOJN me lone cigaren edhe nuk din se si.


me t'mira
A serce ja sam pricao za kosovo i ne za austria
e tash qe ti don me tregu qe je naustri ajo osht tjeter
tung tung...(K)
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Pandemonis »

Che !!! wrote:
Pandemonis wrote:

ky osht argument shume i lodht, une per veti birre pi amo rralle, cigaren se pi amoa s birra as cigarja ste bon as roker as kuller.

e kom ni shok (austriak) ngon Rock edhe jo qe se pin cigaren po as birre (alkohol) ska pi kurr. amo kjo puna e cigares ma shume osht mentalitet sidomos te na ne KS,

ni shoqe (austriake) qe eshte kone bashk me ni shqiptar diku 5-6 vjet bashk, tha, JU (une edhe ni shok i klases) jeni te Vetmit shqiptar qe i njoh edhe nuk e pine cigaren.

te na jo vetem qe ska jo-duhangji-kulture, amo e dhezin vend e pa vend....

nejse kjo ke veq per ata qe DOJN me lone cigaren edhe nuk din se si.


me t'mira
A serce ja sam pricao za kosovo i ne za austria
e tash qe ti don me tregu qe je naustri ajo osht tjeter
tung tung...(K)

ti n'serbi a ku ke? sa palidhje din me fole, amo edhe kjo osht aftesi....bravo
Last edited by Pandemonis on Thu Sep 25, 2008 3:21 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Pandemonis »

Clavicula wrote:Mire osht mos me pi duhan, une jom njani prej tyne qe e kom pi, e kom lan per 3 vjet edhe tani e kom ngjit prap, edhe tash e pi shume shume ma shume se para se me lan, 1 paqet nuk munet me ma mshel kurr ni dite.

Mu sillke neper men me lan ket thi, amo une ashtu kshtu nuk kom qef me jetu shume, edhe naj sen duhet mu ba sebep per me mu plotesu deshira.

men kur te bohet jeta bajat veq ngrehja komen. mos e myt veten ashtu per gazep me cigare :shsmile:
User avatar
Che !!!
Moderator
Posts: 5109
Joined: Tue Aug 02, 2005 10:43 pm
Location: West Of Somewher

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Che !!! »

o shaci une per ks fola e ku jom une ty mos ta ndin e di qe mdon ski nevoj me shpreh kshtu lirshem se e di qe tvjen zor mu shpreh...
po ti bilem kur nuk din mos fol se ndoshta skta ra me pa hrc npr 20me1 e ki duhongjit me pa-d.
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Pandemonis »

Che !!! wrote:o shaci une per ks fola e ku jom une ty mos ta ndin e di qe mdon ski nevoj me shpreh kshtu lirshem se e di qe tvjen zor mu shpreh...
po ti bilem kur nuk din mos fol se ndoshta skta ra me pa hrc npr 20me1 e ki duhongjit me pa-d.

voglushi, kur t'rritesh edhe pak, flasim toni na apet.

tung e bofsh

Ps: qe ki me shtu naj sen per temen, fol, me mu ski nevoje mu mar, ku jom cka boj e tek boj.
User avatar
Che !!!
Moderator
Posts: 5109
Joined: Tue Aug 02, 2005 10:43 pm
Location: West Of Somewher

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Che !!! »

Pandemonis wrote:
Che !!! wrote:o shaci une per ks fola e ku jom une ty mos ta ndin e di qe mdon ski nevoj me shpreh kshtu lirshem se e di qe tvjen zor mu shpreh...
po ti bilem kur nuk din mos fol se ndoshta skta ra me pa hrc npr 20me1 e ki duhongjit me pa-d.

voglushi, kur t'rritesh edhe pak, flasim toni na apet.

tung e bofsh

Ps: qe ki me shtu naj sen per temen, fol, me mu ski nevoje mu mar, ku jom cka boj e tek boj.
qet sen perseritja vetit e e mson e tani i thush tjeter kuna se ti mu vet mu kape per postimi une veq ta ktheva
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: me ne fund jo-duhangji!

Post by Pandemonis »

Che !!! wrote:
Pandemonis wrote:
Che !!! wrote:o shaci une per ks fola e ku jom une ty mos ta ndin e di qe mdon ski nevoj me shpreh kshtu lirshem se e di qe tvjen zor mu shpreh...
po ti bilem kur nuk din mos fol se ndoshta skta ra me pa hrc npr 20me1 e ki duhongjit me pa-d.

voglushi, kur t'rritesh edhe pak, flasim toni na apet.

tung e bofsh

Ps: qe ki me shtu naj sen per temen, fol, me mu ski nevoje mu mar, ku jom cka boj e tek boj.
qet sen perseritja vetit e e mson e tani i thush tjeter kuna se ti mu vet mu kape per postimi une veq ta ktheva
hajt tash pra shkelja kadale mos edhe mos ma gjigav fort se s'jom n'disponim mu mar me ty.
Post Reply