burri per 7 gra ?

Per tema qe nuk kane kategori perkatese

Moderators: Beka Floyd, bg82, username

User avatar
darian
Posts: 1040
Joined: Wed Nov 05, 2008 4:50 pm
Location: .www

burri per 7 gra ?

Post by darian »

sa osht e vertet kjo thanje qe shkruan ne kuran?
User avatar
Gu3r||@
Posts: 806
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:25 pm

Re: burri per 7 gra ?

Post by Gu3r||@ »

darian wrote:sa osht e vertet kjo thanje qe shkruan ne kuran?
po! bile send sosht kjo, ka plot PERVERSITETE tjera.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: burri per 7 gra ?

Post by rock_boy18 »

qysh more deri sot kunder darianit e tash pi hin n'both :|
je met vetum tash a qka osht puna phaaa n'qfar gjendje je ra (N)
User avatar
hardman
Posts: 304
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:17 pm

Re: burri per 7 gra ?

Post by hardman »

darian nime katunar i keq te koke,hajt dosti merru me puen tua e mos qel tema palidhje.
User avatar
darian
Posts: 1040
Joined: Wed Nov 05, 2008 4:50 pm
Location: .www

Re: burri per 7 gra ?

Post by darian »

hardman wrote:darian nime katunar i keq te koke,hajt dosti merru me puen tua e mos qel tema palidhje.
e ti pse po hin ne tema palidhje. a ndodhshta qe ti vet je palidhje. o palidhje.
User avatar
LaNi
Moderator
Posts: 2091
Joined: Tue May 10, 2005 12:44 pm
Location: Digital Ocean
Contact:

Re: burri per 7 gra ?

Post by LaNi »

Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij besnik, si dhe mbi të gjithë ata që e pasuan dhe e pasojnë rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Lejohet që muslimani të martohet deri me katër gra, dhe nuk është kusht për këtë të ketë ndonjë arsye. Thotë Allahu (azzevexhel): “Nëse frikoheni se nuk do të jeni të drejtë ndaj bonjakëve, atëherë martohuni me ato gra që ju pëlqejnë, me dy, tri e me katër. E nëse i frikoheni padrejtësisë (ndaj tyre), atëherë vetëm me një..”. (Nisa’ – 3)

Allahu (azzevexhel) e ka lejuar një gjë të tillë, dhe nuk ka të drejtë askush të kundërshtojë dhe të polemizojë në fjalët e Tij, ngase Ai e di më së miri se cila është më e dobishme për robërit e Tij.


Kështuqë, shfrytëzoj rastin në këtë përgjigje t’i këshilloj:


-Gratë, të cilat ndonjëherë nga xhelozia e tepruar fillojnë të kundërshtojnë rreth kësaj çështje, duke kaluar çdo kufi ndaj fjalëve të Allahut, dhe duke menduar se me këtë Allahu u ka bërë padrejtësi atyre. E ky mendim dhe kjo thënie është kufër, e cila i nxjerr ato prej Dini, edhe nëse e adhurojnë Allahun vazhdimisht. Andaj, duhet patur shumë kujdes në lidhje me këtë, dhe nuk duhet lejuar që xhelozia të mbizotërojë mbi çdo gjë për to, duke i nxjerrur ato edhe prej kontrollit të fjalëve dhe veprimeve të tyre. Dhe përderisa xhelozia është gjë e natyrshme e tyre, nuk është e nënçmuar dhe nuk ka mëkat për këtë, vetëmse nuk duhet të jetë ajo shkak për të arritur në gjëra të ndaluara dhe të rrezikshme për imanin e tyre.


-Burrat, të cilët në disa raste provokojnë gratë e tyre se do të martohen edhe me të dytën, dhe me këtë hidhërojnë ato dhe prishin raportet ndërmjet tyre, ndërsa martesa me të dytën për ta është e largët apo edhe e pamundshme. Apo, diskutimi i madh në lidhje me këtë çështje, duke e ditur se nuk vjen rradha të arrijnë në këtë. Atëherë ky diskutim vetëmse bëhet fitneh për ta, dhe nuk realizon asgjë përveçse bisedë dhe humbje kohe.



Allahu e di më së miri.
User avatar
SatanMyMaster
Posts: 154
Joined: Tue Apr 13, 2010 2:27 pm
Contact:

Re: burri per 7 gra ?

Post by SatanMyMaster »

LaNi wrote:Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij besnik, si dhe mbi të gjithë ata që e pasuan dhe e pasojnë rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Lejohet që muslimani të martohet deri me katër gra, dhe nuk është kusht për këtë të ketë ndonjë arsye. Thotë Allahu (azzevexhel): “Nëse frikoheni se nuk do të jeni të drejtë ndaj bonjakëve, atëherë martohuni me ato gra që ju pëlqejnë, me dy, tri e me katër. E nëse i frikoheni padrejtësisë (ndaj tyre), atëherë vetëm me një..”. (Nisa’ – 3)

Allahu (azzevexhel) e ka lejuar një gjë të tillë, dhe nuk ka të drejtë askush të kundërshtojë dhe të polemizojë në fjalët e Tij, ngase Ai e di më së miri se cila është më e dobishme për robërit e Tij.




Allahu e di më së miri.
Po po ne kurriz te grave normal qe eshte e drejte, por cka me bere qe une personalisht e kundershtoj kete dhe nuk e di ai me se miri se cka eshte per mua se po ta kishte ditur shume gjera do te ishin me ndryshe. Se paku nuk do te kishte urrejtje fetare kur te gjithe besojn ne po ate Zot vetem ne rruge te ndryshme.
User avatar
LaNi
Moderator
Posts: 2091
Joined: Tue May 10, 2005 12:44 pm
Location: Digital Ocean
Contact:

Re: burri per 7 gra ?

Post by LaNi »

SatanMyMaster wrote:

Po po ne kurriz te grave normal qe eshte e drejte, por cka me bere qe une personalisht e kundershtoj kete dhe nuk e di ai me se miri se cka eshte per mua se po ta kishte ditur shume gjera do te ishin me ndryshe. Se paku nuk do te kishte urrejtje fetare kur te gjithe besojn ne po ate Zot vetem ne rruge te ndryshme.
Ti je Injorant(plus dibiduz) Nuk te kuptoje pse ,Gjithmon ankohesh,pe secilen teme ?(sepse ske vetebesim ne asgje VeteVetes tonde nuk i beson,Si te besojsh gjerave te tjera .

Ti Ki urrejtje ndaj vetevetes , Nese urren veteveten i urren edhe te tjerat sende keshtu qe .Dhe une te perpiloj me fjalen( Urrejtes i Vetvetes)
User avatar
SatanMyMaster
Posts: 154
Joined: Tue Apr 13, 2010 2:27 pm
Contact:

Re: burri per 7 gra ?

Post by SatanMyMaster »

LaNi wrote:
SatanMyMaster wrote:

Po po ne kurriz te grave normal qe eshte e drejte, por cka me bere qe une personalisht e kundershtoj kete dhe nuk e di ai me se miri se cka eshte per mua se po ta kishte ditur shume gjera do te ishin me ndryshe. Se paku nuk do te kishte urrejtje fetare kur te gjithe besojn ne po ate Zot vetem ne rruge te ndryshme.
Ti je Injorant(plus dibiduz) Nuk te kuptoje pse ,Gjithmon ankohesh,pe secilen teme ?(sepse ske vetebesim ne asgje VeteVetes tonde nuk i beson,Si te besojsh gjerave te tjera .

Ti Ki urrejtje ndaj vetevetes , Nese urren veteveten i urren edhe te tjerat sende keshtu qe .Dhe une te perpiloj me fjalen( Urrejtes i Vetvetes)
Problemi eshte se une nuk kam ne ndjenja urrejtjen sikur ti; vetem ai qe e ka mizen nen kapuq flet sepse une se rruaj per keto gjera sikur ti qe mundohesh te shitesh me i mencuri dhe etiketon njerez me emra thuaj se ti na je ndonje i mencur dhe shume intelegjent apo ke pervoje jetesore aq shume qe tash jep mesim ketu. Rri ne ate boten tende te erret dhe lutu sa here te duash por mos me tesh mua ketu se ske kapacitet per me debatuar sepse shkon menjehere COPY/PASTE dhe tregon se kinse di dicka me thuaj dicka me fjale te tuaja e jo cka ka thene Nastradini, Hasa e Hysa.
Apo jeni nje emer perdorues dhe na shurdhoni me ato forat e juaja por per ty vlen vetem kjo : Rrituni Rrituni sepse ende jeni duke u rritur dhe pse i ke mbushur 16 vjet sdo me thene se je pjekur dhe i di te gjitha sepse mundesh me u kalb para se me u pjek.
User avatar
LaNi
Moderator
Posts: 2091
Joined: Tue May 10, 2005 12:44 pm
Location: Digital Ocean
Contact:

Re: burri per 7 gra ?

Post by LaNi »

SatanMyMaster wrote:
LaNi wrote:
SatanMyMaster wrote:

Po po ne kurriz te grave normal qe eshte e drejte, por cka me bere qe une personalisht e kundershtoj kete dhe nuk e di ai me se miri se cka eshte per mua se po ta kishte ditur shume gjera do te ishin me ndryshe. Se paku nuk do te kishte urrejtje fetare kur te gjithe besojn ne po ate Zot vetem ne rruge te ndryshme.[/quote


Problemi eshte se une nuk kam ne ndjenja urrejtjen sikur ti; vetem ai qe e ka mizen nen kapuq flet sepse une se rruaj per keto gjera sikur ti qe mundohesh te shitesh me i mencuri dhe etiketon njerez me emra thuaj se ti na je ndonje i mencur dhe shume intelegjent apo ke pervoje jetesore aq shume qe tash jep mesim ketu. Rri ne ate boten tende te erret dhe lutu sa here te duash por mos me tesh mua ketu se ske kapacitet per me debatuar sepse shkon menjehere COPY/PASTE dhe tregon se kinse di dicka me thuaj dicka me fjale te tuaja e jo cka ka thene Nastradini, Hasa e Hysa.
Apo jeni nje emer perdorues dhe na shurdhoni me ato forat e juaja por per ty vlen vetem kjo : Rrituni Rrituni sepse ende jeni duke u rritur dhe pse i ke mbushur 16 vjet sdo me thene se je pjekur dhe i di te gjitha sepse mundesh me u kalb para se me u pjek.

NE rregull INJORANT !- Knaqu per pak kohe
User avatar
Gu3r||@
Posts: 806
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:25 pm

Re: burri per 7 gra ?

Post by Gu3r||@ »

LaNi wrote:
SatanMyMaster wrote:

Po po ne kurriz te grave normal qe eshte e drejte, por cka me bere qe une personalisht e kundershtoj kete dhe nuk e di ai me se miri se cka eshte per mua se po ta kishte ditur shume gjera do te ishin me ndryshe. Se paku nuk do te kishte urrejtje fetare kur te gjithe besojn ne po ate Zot vetem ne rruge te ndryshme.
Ti je Injorant(plus dibiduz) Nuk te kuptoje pse ,Gjithmon ankohesh,pe secilen teme ?(sepse ske vetebesim ne asgje VeteVetes tonde nuk i beson,Si te besojsh gjerave te tjera .

Ti Ki urrejtje ndaj vetevetes , Nese urren veteveten i urren edhe te tjerat sende keshtu qe .Dhe une te perpiloj me fjalen( Urrejtes i Vetvetes)
ec more BAL edhe une kom kujtu barem qe ti je ma i pjekun po XXL bal te koke, ti mu kon P9 hin e anti-argumenton pytjen e darianit edhe jep arsye tlogjikshme, ama edhe vet e din qe osht send palidhje & perversitet. e qata keshemile qka me fol (ajt sa me fol diqka) t'shaj qaty.
User avatar
hardman
Posts: 304
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:17 pm

Re: burri per 7 gra ?

Post by hardman »

Gu3r||@ wrote:
LaNi wrote:
SatanMyMaster wrote:

Po po ne kurriz te grave normal qe eshte e drejte, por cka me bere qe une personalisht e kundershtoj kete dhe nuk e di ai me se miri se cka eshte per mua se po ta kishte ditur shume gjera do te ishin me ndryshe. Se paku nuk do te kishte urrejtje fetare kur te gjithe besojn ne po ate Zot vetem ne rruge te ndryshme.
Ti je Injorant(plus dibiduz) Nuk te kuptoje pse ,Gjithmon ankohesh,pe secilen teme ?(sepse ske vetebesim ne asgje VeteVetes tonde nuk i beson,Si te besojsh gjerave te tjera .

Ti Ki urrejtje ndaj vetevetes , Nese urren veteveten i urren edhe te tjerat sende keshtu qe .Dhe une te perpiloj me fjalen( Urrejtes i Vetvetes)
ec more BAL edhe une kom kujtu barem qe ti je ma i pjekun po XXL bal te koke, ti mu kon P9 hin e anti-argumenton pytjen e darianit edhe jep arsye tlogjikshme, ama edhe vet e din qe osht send palidhje & perversitet. e qata keshemile qka me fol (ajt sa me fol diqka) t'shaj qaty.
palo more
a i kceve "SatanMyMaster" aa , ti ombuspersoni a qa ke.
User avatar
SatanMyMaster
Posts: 154
Joined: Tue Apr 13, 2010 2:27 pm
Contact:

Re: burri per 7 gra ?

Post by SatanMyMaster »

hardman wrote:

palo more
a i kceve "SatanMyMaster" aa , ti ombuspersoni a qa ke.
Jo sepse sjam ne ato gjera qe ti ndoshta i ke perzemer pra shiko se sa fetar na qenke ti kjo eshte ajo qe flas une se fshihen pas petkut se besimit e kendej mundoheni me shitur mend.
User avatar
SatanMyMaster
Posts: 154
Joined: Tue Apr 13, 2010 2:27 pm
Contact:

Re: burri per 7 gra ?

Post by SatanMyMaster »

AC/DC wrote:@Darian, se pari nuk e di numrin e sakte te grave qe lejohen ne Kur'an, gjithashtu dhe nuk jam i sigurte por po te jap nje sqarim "me t'ndime", ne Kur'an kjo puna e grave ka te bej me mbajtjen e grave (shembull: grate vejusha) dhe jo per kenaqesi personale seksuale.
Puna e me shume se nje gruaje ekziston ne kohen e profetit sepse ne ato kohe vriteshin ne luftera shume burra sidomos kur flasim per beteja me mijera njerez qe kane humbur jeten dhe per ate arsye qe mos me lene femra pamartuar profeti ka sugjeruar me u martuar me shume se nje grua qe mos me i lene ato pa ndjenjen e te qenit nene dhe poashtu ata qe do ti martonin ato duhet si kusht me pasur pasuri qe me i mbajtur dhe me pasur drejtesi kundrejt tyre pra mos me i keqtrajtuar ato.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: burri per 7 gra ?

Post by rock_boy18 »

se din kuptimin e jetes qata e ki hala kit iden e thmive me lu me kcy me kesh ! :D
Post Reply