Larry Carlton

Post Reply
User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Larry Carlton

Post by Sitting Bull »

Definitivisht gitaristi nr. 1 per Jazz.....a mendoni edhe ju keshtu????

User avatar
Evermore
Posts: 4094
Joined: Sun Sep 07, 2008 10:23 pm
Location: Atlas Air

Re: Larry Carlton

Post by Evermore »

Jo more ki plot t`mire, neise nuk m`ka ra me ngu kta shume veq i ki : Jeff Beck, Al Di Meola, GUTHRIE GOVAN, Scott Henderson, Allan Holdsworth, Shawn Lane, JOHN MCLAUGHLIN, Pat Metheny etj etj ki plot Jazz kitarista t`mire sa teper vshtir o me vequ naj njo si ma t`mirin...

User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Re: Larry Carlton

Post by Sitting Bull »

Evermore wrote:Jo more ki plot t`mire, neise nuk m`ka ra me ngu kta shume veq i ki : Jeff Beck, Al Di Meola, GUTHRIE GOVAN, Scott Henderson, Allan Holdsworth, Shawn Lane, JOHN MCLAUGHLIN, Pat Metheny etj etj ki plot Jazz kitarista t`mire sa teper vshtir o me vequ naj njo si ma t`mirin...


Ngoje ngoje ma mire....une po foli per pure jazz...p.sh Jeff Beck ma shum shkon ka blues

User avatar
GicaEric
Posts: 79
Joined: Sun Jul 01, 2007 9:29 pm
Location: Prishtine

Re: Larry Carlton

Post by GicaEric »

Mire, kur t'thush "Gitaristi ma imire n'bot per jazz" - duhesh me definu edhe fushen. Eshte e vertet qe Larry eshte shum i respektushem ne fushen e Smooth Jazz-it, per ndryshe nese e ki fjalen per Jazz Classic (Bee Bop, Waltz, Hard Bop...) Larry n'fakt nuk bon ksi muzike.

Perndryshe, Larry-in e kom nje prej gitaristave ma t'preferum n'fushen e Smooth Jazz-it, s'bashku me George Benson, Kenny G dhe Roberta Flack.

Roberta Flack: http://www.youtube.com/watch?v=4YpODdJPTKc

George Benson: http://www.youtube.com/watch?v=RsbQdEwJFfA

Post Reply