Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Lajme te pergjithshme rreth muzikes rock, faqes rocksonte etj.
Post Reply
User avatar
Mr.Exorcist
Administrator
Posts: 1820
Joined: Tue Feb 10, 2004 10:41 pm
Location: 029/
Contact:

Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by Mr.Exorcist »

Image
John Lennon, pjesëtari i grupit të famshëm të Bitëllsave, do të “qëndrojë” i ulur së bashku me kitarën e tij në një nga stolat dekorativë në një nga lulishtet e qytetit të Durrësit.

Pikërisht statujën e këtij këngëtari legjendar e ka realizuar skulptori Qazim Kërtusha. Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka përuruar këtë vepër që sipas kryebashkiakut Dako përveç vlerave artistike jep edhe një mesazh lirie dhe paqeje:
“Po ia dhurojmë këtë vepër qytetit pasi një qytet mikpritës turistik si Durrësi duhet të ketë një vepër të tillë. Një këngëtar legjendar si John Lennon që është njëkohësisht simbol lirie dhe paqeje për të gjithë brezat që e kanë adhuruar i duhet qytetit pasi pikërisht ky është mesazhi që duam të përcjellim edhe në këtë moment përpara votimeve, mesazhin e paqes qetësisë dhe lirisë sepse në radhë të parë për qytetin e Durrësit dhe qytetarët duhet paqja e qetësia çdo ditë”.

Dako falënderoi skulptorin e njohur Qazim Kërtusha që realizoi këtë vepër kaq interesante dhe domethënëse për shkak të mesazhit që përcjell tek banorët e Durrësit por edhe tek të gjithë ata që do të vizitojnë qytetin tonë.
Ky monument është realizuar me përkrahjen e Bashkisë së Durrësit dhe një banke private.

Ai dhe ndodhet në një nga lulishtet pranë Torrës veneciane të Durrësit. Skulptori 58-vjeçar Kërtusha është një nga autorët më të njohur të veprave të parkut në qytetin bregdetar.

a.a/NOA

Image Image
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by V | a G r a »

Mir boll ...

Pom pelqen ideja, eshe mir po rrin ulun me gitare ...

Interesant ...
User avatar
ToxicGirl
Posts: 1405
Joined: Sat Apr 12, 2008 5:14 pm
Location: Belgique
Contact:

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by ToxicGirl »

a ska foto ma tmadhe dikun?
spi pergan fort john lenon-it mu po mdoket!
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by V | a G r a »

Kta jon inspiru nga kto statuja t' lennonit neper bot p.sh kjo posht osht n' havana park, Cuba

Image

Ndersa kjo gjendet San Miguel, Lima, Peru

Image

Kjo ndoshta t' ndihmon me e pa n' madhsi pak mat t' madhe | Durrës ...

Image
RockisnotDead
Posts: 172
Joined: Thu Apr 28, 2011 12:49 pm

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by RockisnotDead »

shuuuuum dallim i madh ftyra ncuba me kto nshqipni.

amo ideja i ka 100.
User avatar
ToxicGirl
Posts: 1405
Joined: Sat Apr 12, 2008 5:14 pm
Location: Belgique
Contact:

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by ToxicGirl »

flm Vig!
edhe shum bre t'frym e kan bo, a mu po mdoket :/
User avatar
darian
Posts: 1040
Joined: Wed Nov 05, 2008 4:50 pm
Location: .www

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by darian »

sen i mire banka private e qyteti me perkrah ksi projekte alternative.
ideja interesant.
User avatar
Zagor
Posts: 669
Joined: Mon Sep 29, 2008 1:32 am
Location: Gjermani

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by Zagor »

ideja asht 100% e qelluar , vetemse ne vend te kryqit do ta kisha plotsue me simbolin e paqes. ( mendimi im )

duhet me marë kët ide , me realizue edhe ne Kosovë .
User avatar
hardman
Posts: 304
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:17 pm

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by hardman »

busavata wrote:ideja asht 100% e qelluar , vetemse ne vend te kryqit do ta kisha plotsue me simbolin e paqes. ( mendimi im )

duhet me marë kët ide , me realizue edhe ne Kosovë .

veq ky eshte tu na mungu, tjerat i kena qit ne dyzen.
Vedat^60
Posts: 11
Joined: Mon Feb 18, 2008 5:31 pm
Location: Shkup,Maqedoni

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by Vedat^60 »

"Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too!!!

Jam fan i madh i Lennon-it, ideja eshte perfekte... por nuk po me pelqen qe kan dasht me perzi me religjion!!!

Rest in peace!
User avatar
Zagor
Posts: 669
Joined: Mon Sep 29, 2008 1:32 am
Location: Gjermani

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by Zagor »

hardman wrote:
busavata wrote:ideja asht 100% e qelluar , vetemse ne vend te kryqit do ta kisha plotsue me simbolin e paqes. ( mendimi im )

duhet me marë kët ide , me realizue edhe ne Kosovë .

veq ky eshte tu na mungu, tjerat i kena qit ne dyzen.

çe , çe ... me prit njeri deri ti qet punt ne dyzen ? kur i qesum !!??

une mendoj se , secili e ka vendin e vet ... John Lennon perveq ART-it qe e ka lan asht edhe simbol i paqes

Image

Give Peace a Chance
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by V | a G r a »

Image

Image

Imagine all the people
Living life in peace.
You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one.
: JohnLennon
Aesculapius
Posts: 830
Joined: Wed Feb 25, 2009 6:13 pm

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by Aesculapius »

amo iq amo bash iq so tu ma rrok puna e kryqit ktu ? un u plaka me muziken e ktij edhe kur ama bash kur ni foto ose naj thanje tij per krishterim se kom ni... ka besu 1 Zot, kurgjo ma shum... u kan majtist, kunder kapitalizmit... at graden qe jau ka jep mbretnesha bitellsave, ky ja kthen edhe sdon me majt, ndallim pi McCartney qe edhe SIR u ba...

un sdi qa o ky trip qeshtu Shqipni, jon ka e teprojn met madhe amo shum shum met madhe se... marre ! qeshtu shqipecat kur perzihen n`Art, hata fare... :S
User avatar
John Lennon
Posts: 4138
Joined: Fri Jan 09, 2009 8:39 am
Location: tu shpija...

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by John Lennon »

kerkush sem ka njoftu qe ma paskan bo ni permendore :mrgreen:
User avatar
santana
Posts: 6342
Joined: Sat Oct 08, 2005 5:56 pm
Location: nër pantolla
Contact:

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

Post by santana »

billder e pasken bo si hullkuganin ahahahhahaha
Post Reply