TONY IOMMI - My Life Story

Lajme te pergjithshme rreth muzikes rock, faqes rocksonte etj.
Post Reply
User avatar
TheForgotten
Administrator
Posts: 3097
Joined: Sun Feb 06, 2005 7:39 pm
Location: LOSTpedia
Contact:

TONY IOMMI - My Life Story

Post by TheForgotten »

Bashk me Ozzyn, Geezerin dhe Billin, Tony Iommi ka ve themelin e Heavy Metal muzikes por, suksesi per te nje koh te gjat ka qene nje mosnjohje e madhe. pse ashtu ndodhi do te na sqaroj vetem Tony...

Image

Ku jeni lindur?
Ne Birmingham, vitin 1948

Pas nje kohe te shkurter ne Amerik, u kthyet ne Angli. Ku jetoni tash?
Tash jetoj ne Angli, ne Warwickshir, ku eshte shum mir per shkak se shumica e shokeve te mi jetojn ne at vend. Shumica prej tyne jan sportist eminent, e ket e pranoj me ironi per shkak se nuk jom aspak tip sportist.

Si duket rrethi ne shtepin tende?
Te premteve vjen Jasper Carrot (fqiu), gruaja e tij dhe disa shok te tjere. Thjesht dikush e merr kitaren dhe fillojm te kendojme. Jasper dhe un momentalisht bejme muzik ne bendin i cili quhet Belch. Ju betohem se per ket nuk ka qen ideja ime.

A keni pasur ndonje koncert? Kush eshte tjeter ne bend?
Kemi marre pjes me sa me kujtohet pes her. Jasper kendon dhe i bjen kitares. Se a kendon a jo, eshte komplet nje qeshtje tjeter! Bev Bevan (bubnjar i bendit ELO) eshte antari i trete i bendit tone, kurse Phil, i cili vjen te premten gjithashtu osht ne ekipen tone. antari i pest i ekips osht poashtu bassisti i bendit ELO, Roy Woods. koh pas kohe mblidhemi dhe bejm muzik. ket e bejme vetem per tu argetu, asgje serioze. kemi be muzik ne disa party. Tash njerezit na japin shum para per te bere muzik neper party. Duke marre parasysh se me ato shuma filloi te qarkulloj diqka serioze, dhe te bjer para te medha, ndalove ket “praks”. Edhe pse kemi mundur qe te jetojme mir me ato pagesa, jam dashur qe te them “Jo”.

Cila eshte kujtesa e fundit prej femirie?
Kur jam rrezu ne rrug dhe si shkak kam pre fytyren. kam qen vertet shum i vogel, por me kujtohet se gjaku ishte ne gjitha anet e fytyres dhe per nje kohe te gjat me kan kshyr ne spital. Ket e kujtoj gjithnje per shkak se brenda javes me ka ndodh edhe diqka tjeter. Ku si pasoj prap marr plag ne fytyr. Per at edhe i perngjaj Al Capones!

Si ka qen femiria juaj?
Ne pergjithsi “klasike”, nese e dini se qka po mendoj. Jam rritur ne Aston ne Birminghem, dhe nuk e kam pasur bash te leht. Ajo pjes i kishte bandat e rrugve, por te gjith anrat e bendit ishim nga ajo an. Ozzy (Osborn) dhe un kemi shkuar ne te njejten shkoll, vetem se aj ka qen me nje klas tjeter. Billin (Ward) e kam njoftuar kur ju kam bashkangjit bendit The Rest, ne te cilin aj kendonte dhe prej ather nuk jemi nda. kurse Gezzer (Butler) kalonte me vajzen e cila jetonte ne lagjen time, keshtu qe qdo dit i shifsha kur kalonin para shtepis sime.

A keni vella dhe motra?
Kam nje vella te cilin prinderit e mi e kan adoptu kur kam qen un i vogel, mirpo ka koh te gjat qe nuk jam pa me te.

Si keni kalu me te per deri sa keni jetuar tek prinderit?
OK. ai eshte me i moshuar se un dhe vertet u kon qudi kur ka ardh ne familjen tone. Qe te dy kemi ndi njefar ndashmerie ndaj njeri tjetrit. E dini at ndjenj kur mendoni se dikush merr diqka me shum se ju, dhe anasjelltas?! Ne at kohe, mendoja se ajo ndjenj do te zgjaste ter kohen, por me koh e kuptova se ajo ishte vetem nje periudh kalimtare.

Si kan qen sjelljet e juaja ndaj prinderve?
Ne pergjithsi OK. Babane shpesh nuk e kam pa per shkak se punonte dikun larg nga shtepia, megjithat ne at koh te gjith shum punonin.

A kane pasur prinderit e tu pershtypje te fort, pozitive apo negative?
Ne fillim kishin pershtypje negative ndaj meje, per shkak se gjithnje me thonin se duhet te gjej nje pun te mir (qeshet). Por ne aspektin muzikor, kan pasur pershtupje pozitive. Babai i binte harmonikes dhe ksilofonit, kurse gjyshi bubnjeve. Per ket shkak dhe un heret kam filluar ti bi ksilofonit. Prinderit ne asnje menyr nuk me linin ti bi bubnjeve, per shkak te tingullit te rende, dhe per ket arsye ma kan ble kitaren.

Duke marre parasysh se dini ti bini instrumenteve te lartpermendura, si u gjendet ne tingullin e Heavy Metal-it?
parashtroj se ajo ka ndodh per shkak te nje progresionit. kam kaluar nje rrug te gjat. Ne fillim kam be Rock N Roll dhe instrumentale bendit Shadows, i cili ka len nje pershtypje te fort ne gjeneraten time. Njerezit e duan Briana Maya dhe Davea Gilmorea. Kur punet me bendin The Rest u ben serioze, kaluam ne Carlisle dhe veq partyve te shumta, filluam te eksperimentojm me blues. Zbuluam se, sa her qe benim blues te vrazhd, nuk mundenim ta degjonim as veten, kjo dhe e perforconte zerin, tingullin. Prej aty dhe gjithqka filloi. Gjithnje e perforconim zerin dhe na pelqente ajo qka degjonim. Pas asaj, gjithnje filluan te lindin ide te reja. Me fjal tjera, asgje nuk ishte e planifikuar. Shkall shkall lindi diqka e re.

Dmth, pas nje fatkeqsie ne fabrik keni ngjit kapak te shisheve ne gishta dhe keshtu lindi Heavy Metali?
Edhe ne ne ket ka pak a shum te vertet. Ne fillim te ’60-ave me ka ndodh nje fatkeqsi e vogel ne pune, dhe si pasoj kam mbet pa njerin gisht. Qe ironija te jet me e madhe, ajo fatkeqsi ndodhi bash diten kur vendosa qe te jap dorheqje nga fabrika per shkak te planifikimit te turneve neper Gjermani, me bendin The Rest. Ishte si ishte, me eshte dasht qe te mendoj nje teknik te re te kendimit, kam mundur te perdori vetem gishtin tregues dhe gishtin e vogel per shkak se gishtet e tjere me ishin te lidhur! qesharake, apo jo?!

A keni menduar ndonjeher se do te beheni yll siq jeni sot?
Jo, kurr. Mendoj se edhe antart e tjer te grupit nuk e kan pritur kete. Ne vetem kemi dashur qe te ngjitemi ne bine dhe te bejme muzik, ashtu siq don secili muzicient. Kam dashur qe te shkoj neper koncerte, te kendoj, te inqizoj albume dhe te kenaqem me at qka po e bej. kjo eshte edhe ajo qe ne pergjithsi kam be, edhe pse koh pas kohe ishte shum veshtire. Me kujtohet kur bendi im i par kaloi ne udheheqje profesionale. Nuk kemi pasur para te mjaftueshme per te ngrene.

Kur eshte ne pytje libri Mr. Big, i Dona Ardena, per te cilin flitej lidhjen e tij me mefijen, qfar ndjenje keni pasur „nga dora e par“?
Me vjen keq, por nuk mund te foli per kete. A doni qe te me thehen kembet (qeshet) jo, Don eshte nje tip shum i mir, por ka be disa pun te lidhura me mafijen. Edhe pse mafijat jan te shkelqyera, por ata jan kriminel. Deri ne shpirt jan kriminel.

A jeni brengosur ndonjeher se do te kaloni kufirin dhe do te lendoni ndonjerin nga ta?
Edhe po edhe jo. Mir kalojme, por, duhet te pranoj se neve na kaploi nje ndjenj e quditshme kur kuptuam se sa me shum italian punojn ne ekipen ton neper turne. Te gjith ata mbanin pistoleta! Megjithate, djemt ishin shum te mire ndaj neve – edhe sot e kesaj dite jam ne kontakt me disa prej tyre.

Per Zotin, q’ndodhi me albumin e ri te bendit Black Sabbath?
(qeshet) kemi folur mjaft per ket, dhe ne pytje eshte vetem tajmingu i duhur. Veq kemi shtate kenge, te cilat i kemi bere para disa viteve – per to kemi pasur gjashtejave ushtrime. Mendoj se pese kenge jan te shkelqyshme, kurse dy te tjerat nuk jan te mjaftueshme qe te paraqiten ne album. Por, siq thash, problemi jon eshte tajmingu – kjo dhe na ndalon perfundimisht te ulemi dhe ti perkushtohemi punes. Ozzy momentalisht eshte i nxene koheve te fundit me punen ne MTV, veq sa kemi perfunduar Ozzfest turenun e cila zgjati kater muaj, kurse albumi im per nje koh te shkurter do te dal ne shitje. Jam i bindur se te gjith antaret e grupit menzi presin qe te lirohen prej obligimeve lidhje me projektet personale dhe ne fund te ulemi dhe te perfundojm albumin e Black Sabbath.


marrur nga Revista ne gjuhen serbe "Metal Hammer"
perktheu: TheForgotten, RockSonte Staff.
User avatar
caR|iTo
Posts: 3184
Joined: Mon Oct 18, 2004 2:22 am
Location: Big Mitrovica - ThE bOrN CiTy oF RoCk
Contact:

Post by caR|iTo »

forja osht qe ky osht Llegend edhe krral i gitares spo di Black Sabbath maaaaaaaaa :twisted:
Powerslave
Posts: 3290
Joined: Mon Apr 26, 2004 6:48 pm
Location: Mbreterine e Maskave

Post by Powerslave »

Gitarist Pefect faliminderit TheForgotten
Post Reply