CLIFFORD LEE BURTON -1962-1986R.I.P

User avatar
metallica
Posts: 1749
Joined: Fri Jul 15, 2005 10:47 pm
Location: MASTER OF PUPPETS
Contact:

CLIFFORD LEE BURTON -1962-1986R.I.P

Post by metallica »

Image
Clifford Lee Burton ka qenë bassisti me i mir i nnjohur per punen e tij ne bendin heavy metal METALLICA.
Burton ka lindur në Kalifornimë 10 shkurt 1962.
Burton si i vogel gjithmon e ka dashur muziken, duke degjuar rryma si blues, classical, country, dhe jazz gjithashtu ka pelqyer edhe punen e Moxartit.
Në moshen 6 vjeqare ai ka mesuar te luaj instrumentin e tij te parë, pianon. kur Burton ishte tinegjer ai mesoi te luaj bass gitar dhe mori mesime qe nga shtatori 1978 deri ne janar 1980.
Në fillim ai ka bere muzik individualisht, ku me pas më 1982 eshte bashkuar me Whiskey A-Go-Go në Los Angjelos. Në atë kohë James Hetfield & Lars Ulrich po formonin një heavy metal bend kerkonin një bassist me përvojë. Këta te dy kan shkuar te Whiskey A-Go-Go nën rekomandimin e Brian Slagel, tek të cilet la shum pershtypje Cliff Burton ku e pyeten nese do t'i bashkangjitej bendit te tyre, METALLICA.
Në fillim, Burton nuk deshi ta pranoj ofertën, vetëm nëse bendi do te zhvendoseshin në San Francisko, të cilën ata edhe e bën.
Burton ishte bassist i bendit në 3 albumet e para te Metallica-s (Kill 'Em All, Ride The Lightning, dhe Master Of Puppets), të cilat më pas të gjitha u bënë hite dhe ai u bë një muzikant i adhuruar nga shumë fansa të muzikës.
Gjërat ecnin për mrekulli per Burtonin, por për fat të keq, jeta e tij perfundoi tragjikisht më 1986. Pasi që Metallica perfunduan turneun e tyre me Ozzy Osburne më 1895, ata filluan turneun e tyre më 1986.
Në mëngjes të shtatorit të vitit 1986 bendi ishte duke udhetuar me autobus nga Stokholmii për në Kopenhagë për të bër edhe një paraqitje tjeter gjat turneut, autobusi kishte rreshqitur pasi qe rruget ishin te ngrira, Burton është hedhur nga dritarja dhe autobusi ka shtypur atë. Bendi ishin të shkatërruar nga vdekja e Burtonit, sikurse edhe shum fansa të tyre. Burton ishte i plotfuqishem per bendin dhe mungesa e tij u vë re te shum njerëz si humbja më e madhe në historin e muzikës, e cila vërtet edhe ishte, sepse Burton ishte i talentuar dhe ka ndihmuar te kontribohet ne disa nga këngët më të suksesshme të Metallica-s. Por jo vetëm kaq, por ai ishte i jashtëzakonshem në performimet live, ishte shum i shoqerueshëm, i sinqert, kokëfort dhe gjithmon ka shprehur mendimet dhe ndjenjat e tij.
Burtoni ndosha do te shkojjj, por ai kurr sdo te harrohet,dhe ai gjithmon do te kujtohet nga te dyt Metallica dhe fansat e tyre, aq mir sa kejt fasnsat e muzikes ne tersi dhe kontributet i tij ne industrin muzikore jane disa nga mat mirat qe jon bo

IDEA:by-METALLICA
Last edited by metallica on Tue Feb 10, 2009 12:49 am, edited 1 time in total.
zdralus
Posts: 85
Joined: Sat Dec 09, 2006 1:46 am
Location: Atlantida
Contact:

Post by zdralus »

TI paske me kon pasardhesi i tij
User avatar
metallica
Posts: 1749
Joined: Fri Jul 15, 2005 10:47 pm
Location: MASTER OF PUPPETS
Contact:

Post by metallica »

qy une pasardhs i ti pssssssss
User avatar
g1ca
Posts: 1912
Joined: Wed Jan 04, 2006 3:12 pm
Location: in bloodpej
Contact:

Post by g1ca »

jo more ky ka mu kon mbasardhsi i tij nejse cliffi per ka qen legend nejse tash osht deshmor i metallit
User avatar
Android
Posts: 4919
Joined: Fri Mar 25, 2005 8:44 am
Location: The Elegant Universe

Post by Android »

Nese nuk e respektoni temen, e nese vazhdoni me ksi tempo ju shlyhen krejt postimet. mos e boni MSN. flm.
User avatar
panzerfaust
Posts: 314
Joined: Thu Dec 14, 2006 3:12 pm
Location: Epirus Nova

Post by panzerfaust »

nder njerzit ma llegend qe ka existu najher o,njeri qe lind 1 her n 200 vjeet
i pazavendsushem
ska fjal hiq hiq hiq per to................
they miss you
User avatar
metallica
Posts: 1749
Joined: Fri Jul 15, 2005 10:47 pm
Location: MASTER OF PUPPETS
Contact:

Post by metallica »

Image

Image

Image

Image


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

NO COMENT \m/ :D 4EVER CLIFF BURTON & METALLICA
User avatar
LoVeRmAn
Posts: 241
Joined: Sat Jun 02, 2007 10:51 am
Location: KosovallicA
Contact:

Post by LoVeRmAn »

Nuk Bohet edhe 1 Cliff \m/

MetallicA "ska tjeter"
User avatar
drila
Posts: 1165
Joined: Mon Jul 12, 2004 2:01 pm
Location: prizren

Post by drila »

riff in peace Cliff
[Qëndrim]
Posts: 469
Joined: Sun Mar 04, 2007 11:49 am

Post by [Qëndrim] »

Oooou... moti kom pas me hap ket tem.. po sdi menojsha qe ekziston.. se marre osht qe mos me pas 1 tem per Cliffin..

BRAVO AgimiuM.. !

e sa per cliffin.. un jom Proud qe jom Fans i tij.. edhe sdi sdi.. ma shan kto najkush... mosvet..

per to kan thon : Hendrixi n`Gitare .. ky n`bass..

no Comment .. n`kill `em all.. e deri n`Master of puppets per 4 vjet sa u kon n`MetallicA.. metallica ka arrit shum.. (dhjetor 1982 deri 27 shtator 1986) .. Jamesi ka thon : mos t`ish kon Cliffi na skishim mujt mu kon ktu ku jemi.. Anesthesia Bass solo take one.. konga 5 n`kill `em all.. qe e ka bo ky.. fenomenal.. ku percillet edhe me drums nga larsi.. tani for whom the bell tolls.. the call of ktulu.. orion ..

Thjesht ska fjal per to.. 24 vjet.. :S krejt llegendat qeshtu.. vdesin t`ri...

RIP.. WE ARE MISSING U !
User avatar
andromeda_rock
Posts: 7416
Joined: Sun Sep 04, 2005 3:50 pm
Location: Edinburgh

Post by andromeda_rock »

Se di se sa muj me fol per te nje her ne 1000 vjet dikush si ai lind .!.


R.I.P.[/u]
User avatar
metallica
Posts: 1749
Joined: Fri Jul 15, 2005 10:47 pm
Location: MASTER OF PUPPETS
Contact:

Post by metallica »

valla une spo di qka me ju thon une shum jom i kallt mas ti dhe mas METALLICA-s kuptohet.
ndaqit besoni ndaqit mos besoni gati krejt fotot e mundshme te CLIFFIT i kom ndohsta jo krejt po shumicen.
User avatar
TOXIC
Posts: 691
Joined: Mon Oct 10, 2005 2:28 pm
Location: Underworld!
Contact:

Post by TOXIC »

bravo per temen, ska fjal veq kur dihet se qfar t'kalune n'muzik ka pas :D ehh.

Ni san shka m'ka bo me ja marr inatin Larsit osht kur e kom pa per her t'par DVD sum kinda monster, kur jon te perzgjedhja e basistave kur e testojin Robertin qe thot: Ky qenka ma talent se Cliffi fukkkk it shum m'ka qart qaj san, edhe e kom pa qe osht pizda ma i madh n'Metal qe ka egzistu najher.
User avatar
metallica
Posts: 1749
Joined: Fri Jul 15, 2005 10:47 pm
Location: MASTER OF PUPPETS
Contact:

Post by metallica »

m aashtu per LARSIN ama ka desht me lavdu qaq shum sa qe e ka dhi ski faj
[Qëndrim]
Posts: 469
Joined: Sun Mar 04, 2007 11:49 am

Post by [Qëndrim] »

edhe me ni forum t`MetallicA-s e pash ni tem.. Cliff vs.Robert Trujillo.. thash a pe shoh a pom bojn syt.. kaja nonen.. kish asi budall qe kishin votu per Robertin.. edhe pse ky so bash i dobt.. Blizzard Of Ozz a kon.. muj me thon qe the best album of Ozzy Osbourne.. amo.. ngat Cliffit.. ncuk.. osht sikur nata me dit se ose ma keq !
Post Reply