Dizajni i modes

Diskutime mbi artin ne pergjithsi. Piktura, Skulptura, Fotografia, Teatri, Opera, Baleti etj.

Moderator: AciDiuS

User avatar
Dënalisa Insane
Posts: 7381
Joined: Sun Oct 02, 2005 7:36 pm
Location: Berlin/Perzeren*

Post by Dënalisa Insane »

Ni Dizajner pa ja nis posht po mendoj shume posht sun arrin kurre ma nalt. Pa pas Idea dhe pa u kan Njeri kreativ dhe nje person meplot Nerva atehere lirisht le ta nderron zanatin.


Un vet mirrna me Mod shumicen e rrobave temijave vet i kam kep apo shoqnive gjithashtu.
Sa per mu un sun dal pa laps pi shpije se ku ta di me vjen naj Idee dhe menjehere kap fleten vizato te mos ta harroj.

Duhet me pas shume Inspirim... fantazin e madhe sa i perket nje Kollektionit te rri. Normal qe tash kemi mbri ne nje Koh ku eshte veshtir me kriju diqka qe nuk ka egzistu asnjehere.

Sa per mu kamne plan mearrit diqka normal aty lun parja loj. Thjesht afer Gallianot apo Westwoodit me qen m'kish fascinu tepert.....
User avatar
KanGaro_Toure
Posts: 2997
Joined: Wed Jun 14, 2006 12:19 am
Location: N`Karrig
Contact:

Post by KanGaro_Toure »

Alice_Cooper_Rocks wrote:Ni Dizajner pa ja nis posht po mendoj shume posht sun arrin kurre ma nalt. Pa pas Idea dhe pa u kan Njeri kreativ dhe nje person meplot Nerva atehere lirisht le ta nderron zanatin.


Un vet mirrna me Mod shumicen e rrobave temijave vet i kam kep apo shoqnive gjithashtu.
Sa per mu un sun dal pa laps pi shpije se ku ta di me vjen naj Idee dhe menjehere kap fleten vizato te mos ta harroj.

Duhet me pas shume Inspirim... fantazin e madhe sa i perket nje Kollektionit te rri. Normal qe tash kemi mbri ne nje Koh ku eshte veshtir me kriju diqka qe nuk ka egzistu asnjehere.

Sa per mu kamne plan mearrit diqka normal aty lun parja loj. Thjesht afer Gallianot apo Westwoodit me qen m'kish fascinu tepert.....
Ti po get koke hy fell ne kete loj edhe un perpara kum ba shum skica per fustana bile kam blloka plot me vizatime Po tash e kum lan se po du me ju perkushtu ma shum fakultetit edhe pse arkitektura sic e ceka edhe ma lar ka lidhshmeri gati me te gjith drejtimet ne art

Masi koke bo dizajnere a ban nje kapuq thaxhive me ma ndreq ta paguj sa te lypsh
User avatar
Dënalisa Insane
Posts: 7381
Joined: Sun Oct 02, 2005 7:36 pm
Location: Berlin/Perzeren*

Re: Dizajni i modes

Post by Dënalisa Insane »

po me intereon se si quhen Designerat e famshen ne Kosov....nese ka :)
edhe a ka ndonje Foto, apo Video ku mudn te ja shohim kollektionet =)
Hex
Posts: 469
Joined: Fri Jul 31, 2009 11:44 am

Re: Dizajni i modes

Post by Hex »

disajnerka ma e famshme edhe ma e mira en Kosov osht Krenare Rugova!
I like her, si veshjet e saj, si mendimet edhe si tip!

http://www.krenare-rugova.com/home.php
User avatar
Dënalisa Insane
Posts: 7381
Joined: Sun Oct 02, 2005 7:36 pm
Location: Berlin/Perzeren*

Re: Dizajni i modes

Post by Dënalisa Insane »

nice =)
User avatar
BlueEyes
Posts: 807
Joined: Fri Apr 24, 2009 7:16 pm
Location: Tuj shikju qjellin...
Contact:

Re: Dizajni i modes

Post by BlueEyes »

Un pervete nuk merrna me kete drejtim,po me pelqen te vishem sipas modes,edhe i mjeshtroj rrobat e mia,zakonisht me pelqejn shallot edhe kam qep shum prej tyne.
Dicka e rendesishme per mu ne veshje osht ngjyra,veshjet e mia jan sikur recept i torteve.
Shembull:Nese vesh nje Fustan te kuq,marr shall te zi,ose shall te bardh se fustani kuq eshte lengu i dredhzes,shalli i zi eshte filli i chokolates,ose shalli i bardh shllagu i vaniles,per me plotesu ma mir vnoj vathe te zi sikur copa te chokolates se ngrime kur e copeton mbi torte,ose unazen e kuqe,sikur nje qershi mbi majen e tortes.

Un boj krahasime mes ngjyrave,po edhe filozofoj shum ne ngjyra...
Perrinia Immortalis
Posts: 4
Joined: Mon Nov 23, 2009 1:13 am
Location: Shkup

Re: Dizajni i modes

Post by Perrinia Immortalis »

Fakt qe shumica e dizajnerav t'modes qe jan edhe kan arrit ne nji grad teper tlart(po me pun)nuk kan kry fakultet te drejtimit tdizajnit ose kan kry fax po diqka tjeter....Paj njeri mir o me pas profesion tdyt ose hobi,pse jo ..ktu te ne (flas per nMaqedoni) tash kan fillu me anu talentat e artit ma shum kah dizajni,qoft multimedia,grafik,enterier apo mod.. Pse? : se ka ma shum pare shum normal,,askush sdon qe me kry fax-in e ndonje lemi t'artit edhe me nejt me ni atelje me pikturu edhe askush mos me investu sadopak ..dihet qysh pi zgjedhin problemet e investimeve ndit sodit !(do po shkojn naper fax-a ku diplomen e mer shum ma leht edhe spo don mu lodh shkurt e shqip,,a tjetri esht talent i madh ska pare munohet shum edhe apet sqet ndrit najsen prej mundimit tij).

A sa per dizajnin e modes (ky qe tha duhesh me pas sens)( pa keqkuptime)..sensi shkon me vet talentin,a talenti nese "nuk ngjeshet mir si brumi ",e nuk ke ide ather deshton...me talent (artin) pikspari je i aft me vizatu,ke ide,i manipulon edhe i tejkalon veshtirsit ose gabimet e nje pune leht,din me vequ tbukuren prej tkundertes...e shum sene tjera.
Un prej e vogel kam eksperimentu me rroba..sidomos t'kukllave :F haha :)
Kreativitet-rrobat qe i kam ble nuk ka pas shansa pa i bo ndryshime ja kam dhan nji "makeup simbas shijes time"..po kur kam koh edhe blej materiale tnevojshme per:korsete,ose pantollona,apo bluza etj...
Ndersa tash jam nvit tfundit tshkolles mesme edhe dizajni modes esht zgjedhja qe do ta kem si profesion t'ardhshem..

DUHESH ME PAS BESIM NVETE QE T'SHKOSH ME TEJ,TJESH I SIGURT PER AT KRIJIM QE E BEN,TKESH VULLNET DESHIR SE PA TO ZHDUKEN EDHE NERVAT PER PUN.
Post Reply