Percjellja e te vdekurve (Meditimi)

Arkiva e temave te forumit
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Post by Al-Shama »

a po i ktheheni temes !!!
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

al shama a nuk e kuptove postimin tim apo qka ?
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

Edhe diqka Massive Attack....po kom qejf me te pyet ?

Besoj se je ka e kupton temen, e kshtu a kom gabu qe e kom titulli si meditimi, tu u bazu ne ato se ka lloje te ndryshme te meditimeve e njona prej tyne osht edhe qajo qe e kom cek ne fillim te temes.

Nese kom gabu tregom, ta di shume per nder :wink:

Flm shume.
Massive Attack
Posts: 762
Joined: Wed Aug 18, 2004 1:00 am
Location: in limbo

Re: Percjellja e te vdekurve (Meditimi)

Post by Massive Attack »

Muki wrote:Falenderimi i takon vetem Allahut xh.sh paqja dhe shpetimi qofte mbi profetin Muhamed a.s

Zakonisht a ju ka ndodh juve kur e percjellni dikon me varros qoft i aferm apo shok pra mu shyt ne mendime qe edhe na naj dite ke mi vdek se nuk ka kurxho prej ksaj bote, kjo eshte vetem kalimtare.....

Jeta e kësaj bote nuk është gjë tjetër vetëm se një përjetim e mashtrim. S'ka dyshim se bota tjetër është më e dobishmja për ata që ruhen. A nuk logjikoni? (Kuran)



Ne rregull muki para se me provu me ta dhane nje skjarim po du me shtu diqka, kshtu, nese kete pyetje po e ban me qellim provokues athere shume keq nga ana jote, po tham keq pasi qe je religjioz po sidoqofte une po provoj diqka me te skjaru.

Kjo qe po e thu ketu eshte nje lloj i te menduarit te thelle e racional mbi ate se kush jemi dhe per qfare jemi, normalisht kjo pyetje prek shume tema edhe i mundeson trurit qe te hap nje fushe me te gjere perceptuese mbi realitetin dhe gjerat e dukshme apo te padukshme ( pjesa shpirterore ) dhe fenomenet e ndryshme qe na rrethojne qe na rrethojne neve, eshte sikur nje lloj trasi spontan e tranzit e cila eshte e shoqrune me ndjena te friges ,kurajos keqardhjes madje nese jemi njerez me karakter subjektiv e sensitiv mund te pasoj edhe me asfiksion. Por megjithate nuk mund te thuhet se nuk eshte nje lloj meditimi i shkurte e transit edhe pse meditimi ka tendenca me te medha te arritjes se gjendjes se afektit pozitiv shpirteror apo prehjes dhe gjendjes shume te ngritur shpirterore.

However une provova me ta dhane nje skjarim te shkurt me shpres qe ke me u nda i knaqur, dhe , une do tu kisha lutur nese diku do te kishe mujte me me permirsu ose me me kundershtu.

Gjitha te mirat
Korabi
Locked