Percjellja e te vdekurve (Meditimi)

Arkiva e temave te forumit
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Percjellja e te vdekurve (Meditimi)

Post by Muki »

Falenderimi i takon vetem Allahut xh.sh paqja dhe shpetimi qofte mbi profetin Muhamed a.s

Zakonisht a ju ka ndodh juve kur e percjellni dikon me varros qoft i aferm apo shok pra mu shyt ne mendime qe edhe na naj dite ke mi vdek se nuk ka kurxho prej ksaj bote, kjo eshte vetem kalimtare.....

Jeta e kësaj bote nuk është gjë tjetër vetëm se një përjetim e mashtrim. S'ka dyshim se bota tjetër është më e dobishmja për ata që ruhen. A nuk logjikoni? (Kuran)
User avatar
lonchi
Posts: 1231
Joined: Thu Dec 16, 2004 12:10 am
Location: peja

Post by lonchi »

para 4 vjetve mpat dek qika dajes qe kom dasht shum, e qeky send em ka ndodh kom ra ashtu ne mendime qe njeri sa asht neserit nuk asht si mos me pas egzistu.
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

lonchi wrote:para 4 vjetve mpat dek qika dajes qe kom dasht shum, e qeky send em ka ndodh kom ra ashtu ne mendime qe njeri sa asht neserit nuk asht si mos me pas egzistu.


Po de vlla qata, mu ktu qendron rendesia e percjelljes se te vdekurve, qe me mendu qe kemi mu kthy aty e tani me punu per aty ku kemi mu kthy :wink:
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Post by TALEBANI »

valla ume e njeku kit zanat shpesh, si të vdes dikush shkoj e i boj aty syt kokërr, edhe varrin e kqyri, edhe kah te shlojn e kah te mlojnë, e tutna pak qaty, nalna e meditoj, valla boll shtirë.
nja 2-3 here jom hi edhe kah i pastrojn xhenazet, spo foli hiq.
e kshtut shpesh kujtona kur ko me vdek vet, qa bahet, kah shkoj, qesi senesh................
Massive Attack
Posts: 762
Joined: Wed Aug 18, 2004 1:00 am
Location: in limbo

Post by Massive Attack »

A e keni idene qka eshte meditimi ju apo vetem kishe po bajna llaf.?
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Post by TALEBANI »

Massive Attack - kallxona ti bre se kurgjo sbahet,
Bujari
Posts: 1744
Joined: Fri Jan 28, 2005 7:01 pm
Location: Në tokën e dy Lumenjëve
Contact:

Post by Bujari »

TALEBANI wrote:Massive Attack - kallxona ti bre se kurgjo sbahet,


Qka me kallxue se nuk din sen :zidd:: ::ooo:::
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

Massive Attack wrote:A e keni idene qka eshte meditimi ju apo vetem kishe po bajna llaf.?

Kishe po bojm llaf qitu tu pi kafe se nuk po rrihet :nono::

Kshtut masi veq po don psikologji :wink: :
Meditimi

Meditimi eshte nje teknike qe ndihmon zhvillimin mendor dhe shpirteror te nje individi. Ka shume forma meditimi, por meditimi i Ananda Margas eshte i bazuar ne principin "Ashtu si mendosh, ashtu edhe do te behesh". Gjate meditimit nje person duhet ta peqendroje mendjen e tij ne mendime pozitive dhe te larta. Ne qofte se kjo gje behet rregullisht atehere arrihet nje gjendje paqeje dhe harmonie te plote.

A je i knaqt me pergjije :) ?
Last edited by Muki on Thu Jul 20, 2006 10:50 pm, edited 3 times in total.
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Post by Al-Shama »

qysh jeni bre

a po ju rrihet hiq :D


hajt tash kthehuni temes :mrgreen:
Massive Attack
Posts: 762
Joined: Wed Aug 18, 2004 1:00 am
Location: in limbo

Post by Massive Attack »

Muki wrote:
Massive Attack wrote:A e keni idene qka eshte meditimi ju apo vetem kishe po bajna llaf.?

Kishe po bojm llaf qitu tu pi kafe se nuk po rrihet :nono::

Kshtut masi veq po don psikologji :wink: :
Meditimi

Meditimi eshte nje teknike qe ndihmon zhvillimin mendor dhe shpirteror te nje individi. Ka shume forma meditimi, por meditimi i Ananda Margas eshte i bazuar ne principin "Ashtu si mendosh, ashtu edhe do te behesh". Gjate meditimit nje person duhet ta peqendroje mendjen e tij ne mendime pozitive dhe te larta. Ne qofte se kjo gje behet rregullisht atehere arrihet nje gjendje paqeje dhe harmonie te plote.

A je i knaqt me pergjije :) ?


O muki mos u nxe haver, je i perafert me ate se qka eshte meditimi po ky defnim i perkthyer nga sajtet e google searchuara nuk mjafton per shpjegimin e meditimit ajo eshte me teper se nje teknike me teper se nje VEmendje (e jo vetem mendje) e perqendruar me ide dhe motive pozitive po kjo pjesa tjeter "dhe te larta" kur thu une nuk po kuptoj sa nalt duhet me shku ma konkretisht ku eshte ose qka eshte ajo LARTE . Edhe na kallxo kush eshte Ananda Marga.?!

Edhe mos te harroj me ta ceke se meditimi nuk ka te beje vetem me psikologji ajo eshte vetem njera prej fushave te saj e cila per baze merr ritet e religjionit budist keshtu haver ti po din, i dijshem je po mos u ngut qaq shume. Na kallxo najsen per religjion qe jam i etur me dite ma shume me nje kusht qe nuk na e zbardhni gjenitalin me tema copy paste.

Me te mira.
User avatar
qenpo
Posts: 2350
Joined: Sun May 29, 2005 9:53 am

Post by qenpo »

Po valla mendoj edeh un edhe thom vet me veti !
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

Massive Attack wrote:
Muki wrote:
Massive Attack wrote:A e keni idene qka eshte meditimi ju apo vetem kishe po bajna llaf.?

Kishe po bojm llaf qitu tu pi kafe se nuk po rrihet :nono::

Kshtut masi veq po don psikologji :wink: :
Meditimi

Meditimi eshte nje teknike qe ndihmon zhvillimin mendor dhe shpirteror te nje individi. Ka shume forma meditimi, por meditimi i Ananda Margas eshte i bazuar ne principin "Ashtu si mendosh, ashtu edhe do te behesh". Gjate meditimit nje person duhet ta peqendroje mendjen e tij ne mendime pozitive dhe te larta. Ne qofte se kjo gje behet rregullisht atehere arrihet nje gjendje paqeje dhe harmonie te plote.

A je i knaqt me pergjije :) ?


O muki mos u nxe haver, je i perafert me ate se qka eshte meditimi po ky defnim i perkthyer nga sajtet e google searchuara nuk mjafton per shpjegimin e meditimit ajo eshte me teper se nje teknike me teper se nje VEmendje (e jo vetem mendje) e perqendruar me ide dhe motive pozitive po kjo pjesa tjeter "dhe te larta" kur thu une nuk po kuptoj sa nalt duhet me shku ma konkretisht ku eshte ose qka eshte ajo LARTE . Edhe na kallxo kush eshte Ananda Marga.?!

Edhe mos te harroj me ta ceke se meditimi nuk ka te beje vetem me psikologji ajo eshte vetem njera prej fushave te saj e cila per baze merr ritet e religjionit budist keshtu haver ti po din, i dijshem je po mos u ngut qaq shume. Na kallxo najsen per religjion qe jam i etur me dite ma shume me nje kusht qe nuk na e zbardhni gjenitalin me tema copy paste.Me te mira.

Po me vjen shume mire qe je i etur, a per mos me ta zbardh gjenitalin me copy paste une ti mundemi me bisedu edhe live duke pir kafe, te tregoj per RELIGJION ate qe di, edhe um tregon per PSIKOLOGJI se po shihesh qi din, i shkembejm pervojat, e per meditimin qe shkruva ma nalt e mora prej ni librit.
Flm shume edhe RESPEKT te madh prej meje :wink:
Massive Attack
Posts: 762
Joined: Wed Aug 18, 2004 1:00 am
Location: in limbo

Post by Massive Attack »

Flm Muki qe po ma jep kete knaqesi me pi kaffe edhe me ndejt edhe me dialogu ne lidhje me religjion e psikologji, une zakonisht rri ne papas bar ( ne sante ).
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

Massive Attack wrote:Flm Muki qe po ma jep kete knaqesi me pi kaffe edhe me ndejt edhe me dialogu ne lidhje me religjion e psikologji, une zakonisht rri ne papas bar ( ne sante ).

Aha oki njeri, flm edhe prej teje shume, une rri ne HardRock kto te riun, une te njoh me te pa live :wink:
Flm shume edhe RESPEKT te madh prej meje.
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

ma bani hallall kjo tema a eshte se ku i pini kafet apo meditimi
hahahahhaa
Locked