Ndihme njeri-tjetrit

Arkiva e temave te forumit
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Ndihme njeri-tjetrit

Post by Al-Shama »

Pershendetje tegjithve,

antar te nderuar kjo teme ka te baj me ndihme ndaj njeri-tjetrit
p.sh.

une kerkoj ndonje lideratur nga ndonje anetar ndersa ai/ajo me orienton si mund ta gjeje ate lideratore apo audio,video e etj tegjitha qe kan te baj me religjion te cfardoshem ...


p.sh. kisha dasht me pa video si bajn Rukje ... nese ka ndokush te me tregoj web apo video dic si kjo ...



me t'mira
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

al shama une kam pas video vetem i kam lan ne kajro e me duket se nje vella qe i kam pru do CD ne kos me duket se aty o njo e kqyri
por une te mijat i kam lan ne kajro e nuk di se si mujn me mi pru
po edhe nese e sheh per here te pare ke mundesi me u tut se e sheh se qfare reagime bajn eshte shum emreresant une kisha pas qefe qe qeta qe jan ne rocksonte me qene prezernt e me pa do me e mare biblen e Une e marre kuir anin edhe e kqyrmi se cili eshte sherues e cili jo cili eshte fallc e cili jo
e kam pas nje video se si e pranon exh xhini Islamin me te vertet frikohesh nga ajo video se qfare za leshon exhxhini
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Post by Al-Shama »

abdulmuhejmin wrote:al shama une kam pas video vetem i kam lan ne kajro e me duket se nje vella qe i kam pru do CD ne kos me duket se aty o njo e kqyri
por une te mijat i kam lan ne kajro e nuk di se si mujn me mi pru
po edhe nese e sheh per here te pare ke mundesi me u tut se e sheh se qfare reagime bajn eshte shum emreresant une kisha pas qefe qe qeta qe jan ne rocksonte me qene prezernt e me pa do me e mare biblen e Une e marre kuir anin edhe e kqyrmi se cili eshte sherues e cili jo cili eshte fallc e cili jo
e kam pas nje video se si e pranon exh xhini Islamin me te vertet frikohesh nga ajo video se qfare za leshon exhxhini



nje antare ish-moderator i vjeter Penicilini [Allahu e shperblefte] mi dha disa linqe me pa rukjen si bahet si nxjerrin exhinn ....
Allahu na rujt ...


tash une po pys antaret e forumit ...

a deshironi me i pa videot ?


abdulmuhejmin Allahu te shperblefte
User avatar
Nocturne
Posts: 347
Joined: Fri Jan 27, 2006 11:55 pm
Location: ::.. Orlando, FLORIDA. USA ..::

Post by Nocturne »

Alshama qti linkat e tani i kqyrim na...
Poashtu po ju tregoj qe une jom i lidhun me disa Librari Islame, po edhe me njeren ja shum i lidhur se i shes Vet Disa Tituj nga ajo librari ne Gjamin e 4 llualave te premteve (Xhumave) ksthu qe nese najkut i vyn najsen let me lajmroj diqysh. une i tregoj se a muj me ja gjet. edhe jom i bindur Inshalla se ja gjej qka te i nevoitet
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Post by TALEBANI »

une kam dëshir me i pa ata videoklipa, nëse bon me mi tregu adresat.

une kam video kaset (2) e audiokaseta (20)
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Post by Al-Shama »

----------------
Last edited by Al-Shama on Sat Jul 08, 2006 11:34 pm, edited 1 time in total.
User avatar
santana
Posts: 6342
Joined: Sat Oct 08, 2005 5:56 pm
Location: nër pantolla
Contact:

Post by santana »

A bon me na shqaru shka jon kto pak me na shti en ngjarje
Bujari
Posts: 1744
Joined: Fri Jan 28, 2005 7:01 pm
Location: Në tokën e dy Lumenjëve
Contact:

Post by Bujari »

santana wrote:A bon me na shqaru shka jon kto pak me na shti en ngjarje


Rukje bahet sherimi me Kur'an dhe Sunnet .


Kit semundje nuk ka arrit sheknca me e sheru .


Njeriut te semur , ate e sulmojn xhinet shejtan ( djaj ) qe i hin mbrenda ne trup , apo nga jasht apo lloje te ndryshme .

Ky lloj ilaqi na ka mbet nga Pejgamberi ku dihet se e ka sheru ate njeri .


per me sqaru ma shum skam edhe koh por kush deshiron ma detalisht ne MSN.



Kur kam pa video me rukje para 4 viteve edhe aton kam pa me dhjetra video ... por kam pa edhe live , dy hoxhallart , shoket e mi te ngusht bajn rukje .
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Post by Al-Shama »

santana wrote:A bon me na shqaru shka jon kto pak me na shti en ngjarje


po kjo thirret Rukje asht sherim per ata njerez qe jan te semure nga exhinet [Allahu na rujat]
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

e kam nje kaset me te gjitha ajetet e Rukjes nese i duhet dikujt mundet me e porosit me e shumzu nuk besoj qe ketu ne Kos ka me u shit ne ate kaset knon shejh ALi el AXHMI jan te gjitha ajetet ku permenden exhinnet dhe denimet
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Post by TALEBANI »

valla une abdulmuhejmin i kom nja 20 audiokaseta, e me dit që se kom qata, menihere e kishum ba ni zgjidhje për me marë une qat kaset.

ps: kallxom pak qysh o ajo kasetë, qysh ja nis në fillim e fund.
User avatar
Nocturne
Posts: 347
Joined: Fri Jan 27, 2006 11:55 pm
Location: ::.. Orlando, FLORIDA. USA ..::

Post by Nocturne »

abdulmuhejmin wrote:e kam nje kaset me te gjitha ajetet e Rukjes nese i duhet dikujt mundet me e porosit me e shumzu nuk besoj qe ketu ne Kos ka me u shit ne ate kaset knon shejh ALi el AXHMI jan te gjitha ajetet ku permenden exhinnet dhe denimet


Nese munesh veq me i shkru ajetet e kenduara ne at kaset une nashta muj me i bo CD a najsen kshtu ne shpi e tani i shperndajm kujna ti nevoiten. po veq qite suren edhe ajetin tani kqyri nes muj me i nda ok nese nuk priton Allahu te shperbleft
Bujari
Posts: 1744
Joined: Fri Jan 28, 2005 7:01 pm
Location: Në tokën e dy Lumenjëve
Contact:

Post by Bujari »

I kam kasetat e Rukjes kur o kan nje vella ne Haxh e ka ble edhe une i kam shumezu , me ajete te posaqme kunder xhineve .


Abdulmuhejmin - ky ka bo rukje ni shokut te konviktit , bile edhe tani ka shkojke e lexojke at ajetin " SULEJMANI NUK KA BERE KUFER , POR SHEJTAN JAN ATA QE KAN BERE KUFERS , SEPE UM MESONIN NJERZVE SIHRIN ( MAXHIN ) " :D
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Post by TALEBANI »

une e kam një kasetë që përmban kuran, hadithe ehde dua.
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

nuk besoj qe ta e keni pas kete kaset se tash ka dal ne kajro aty jan vetem ajetet e rrukjes
opr eshte veshtir vella me i shkru te gjitha ato ajete por se paku do te mundohem inshaAll;ah vetem tash kam musafir se nuk ka tre dite qe kam ardh e insh mas njo 1jave do ti shkruj bi idhni lah
me te vertet njerezit kan nevoj per keto sene
por me mire ishte me kon nese kishe mujt me ardh e me mare e me e shumzu por per ajete me e shkru i kam shumicen i di permendsh e inshaallah kur te kem kohe do te ju shkruj
Locked