Dispozitat e Sheriatit per Luften

Arkiva e temave te forumit
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

o kangaro a e din ti vetem nje gje se shiiat jan me te keqij se sa jahudi dhe se krishter a e din se tash qeto luftime qe jan tuj u ba ne liban shiat e kan shfrytezu rrastin dhe po i vrajn msunnijt me te madhe dhe se 16 xhami te sunnite i kan shendru ne to hysejnije qe quhen simbas atyre
desha me te pyte diq?
a e ke ndegju dersin nga hoxha i nderuar Hadith Miftari

"Shiat Jahudit e Ummetit"
sikur ta e kishe ngu kete ders kishe per ta kuptu se kush jan jahudit
User avatar
KanGaro_Toure
Posts: 2997
Joined: Wed Jun 14, 2006 12:19 am
Location: N`Karrig
Contact:

Post by KanGaro_Toure »

abdulmuhejmin mfal shoki jem me te vertet nuk kom ni ksi lajme dhasht zoti mos te jen te verteta
User avatar
jacksparrow
Posts: 3617
Joined: Sat Apr 08, 2006 11:58 pm
Location: Ashburton Grove

Post by jacksparrow »

op kangaro.abdulmuhejmini e ka mir qetu se shijat ose ma mir me thon rafidijet jon ni sekt shum i rezikshem qi skan gati kurgjo t perbashkt me islamin e mirfillt Ehli Sunne vel-Xhema'a.
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

vallahi vella dije se keto dredhi qe jan duke i ber shiaat bashk me grupin e tyre Hisbullahun jan vetem e vetem qe te harrohet iraku dhe atje bejn masaker saqe nuk ta mer mendja une sot e kam pa sikur te kuptoje arabisht kishe per te pa se qka bajn
a e din se ata jan habitha Ibn tejmija ka than se sa here qe te krishteret kan ba kualicion kan mare pjes edhe shiat bashk me ta dhe ja pra me te vertet fjalet e tij tash ne i shohim te mos ju mashtroj ushria e hisbullahut se kinse ata luftojn ne emer te islamit ata thjesht jan nje grub qe na luftojn neve sunnive dhe na i dhunojn grat e te gjithe sunnive kangaro registoje kete adrese e te folim me mire ne online abdulmuhejmin@...
saladin
Posts: 151
Joined: Fri Dec 30, 2005 4:47 pm
Location: tiran

Post by saladin »

O abdul muhejminu...pasha Zotin a nuk quhen Shiat Musliamne Shia apo quhen Jehudinjte te tille?

perse mundoheni te jsutifikoni ate qe eshte e bardhe si bora?

po thuaj o vellau im se deh vete vendet e Afrabise i shkon shtate nga IZraeli...thuaje dhe kete vellau im thuje.Shiat jane te devijuar kete e dime por disa jane prej mos dijes e disa te tjere jo. A jane muslimane? PO jane e pse sduhet em i ndihmu.....
e dini ju se ata qe ne i quajme te apfe kete duan....qe ne te luftojme njeri tjetrin? A e di kete gje more vella.....ata kete duan qe te luftojme ne Musliamnet en Irak qe te hapim idete se muslimanet jane te percare ata vdesin qe te tregojne se ehli sunit jane kunder Aliut por si din ti keto vella?

mi trego pak ku jane xhihadistat?a mos po duan te mebshtesin Izraelin qe e kane sahre s si kane lene llaf pa thene(me te drejte!)
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

hehehe more vella une nuk po dishna ti po dishe ki frig Allahun o vella
si po i thu dikujt musliman kur ata jan ma qafira se sa jahudit
a din se qka dm th me i thoje dikujt musliman e ai te mos jete musliman
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

xhahidista nuk kan hi edhe ne irak menihere por kan hi masi qe eshte shkateru ushtria e Sadamit
ata dulen ne pah
inshaAllah shihna ma vone e flasim
vallahi po te keshilloj o vella thuajse 95 e dijetarve i kan thone per shia se jan habitha qafira nuk e di se sa e ke ndegju dersin "Shiat jahudit e ummetit"
nese do ti permendi diiejart plus edhe disa bindje qe dalin nga islami
saladin
Posts: 151
Joined: Fri Dec 30, 2005 4:47 pm
Location: tiran

Post by saladin »

O vellai une di hadithin e proefetit a.s qe thote "nese dikush i thote dikujt qe eshte qafir njeri prej tyre eshte me siguri"

po ashtu kam lexuar dhe kam degjuar dhe fetvat e Shehjul ISlam Ibn Tejjmije, Ibn Kajjim, Ibn Uthejm qe i kane quajtur te devijuar nga rruga por jo te dale prej feje vellai im. Ato i kane quatjur ata se nuk jane te informuar per ate qe bejne...madje ata jnae Musliman po musliman shiiit....kete gje e shpjegon edhe Albani tek Studime dhe Fetva. i cili kur shpjegon termin Selefinj shpjegon se pse quhet te tille dhe tekstualisht shprehet.

"Cndryshim ka nje musliman raffidinj , esharinj etj nga ai selefi? te gjithe keto kane ne baze Sunnetin dhe Kur'anin...."

Jo vellai im se keto Izraelitet qe i kemi share po i ndihmon maerika qe eshte kundershtari i Allahut......dhe duke qene se eshte kundershtari i Allahut ne duhet ta mundim apo jo? he pra ku jane xhihadistat? jo vella sbehet Islami i madh duke erjashtuar njerezit nga feja se sna pelqejne neve....se kane qene me te zgjuar se ne dijetarete qe nuk kane vepruar ashtu. A do na vinte keq neve nese izraeli te sulmonte arabine, ose Jordanine dhe muslimanet qe sjane ehli sunnet mos te na ndihmojne?
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

ehe tash e kuptova vella se ti e paske akiden e murxhiave
se me keto fjale nuk i flet askush perpos murxhiave
nuk i paske lexu fetwat e ibn tejmijes se me e pas lexu kishe me e pas se me qfare emertime i emeron e une inshaAllah kam me ti sjell edhe emrat e plot dijetareve qe i qujn qafira dhe ne kete gje nuk ka dyshim edhe nese do me fol per kete teme atehere eshte tem e veqant debati per shiiat
me duket se ti se pari nuk e paske kuptu se qka d m th rafida apo ndoshta eshte munges e njohjes se gjuhes arabe
nese ka thone ni shejh alban atehere dije se shejh albanio nuk eshte Huxhxhe kupton
bravo te koft tash na bashkove si rafidit si selefit Allahu te udhezoft o vella ki frig Allahun

si te ju vie keq xhahidisteve kur ata deri dje ishin klysht e tyne e sot jau kan kthy shpinen edhe ata
amerika kur don me i torturu muxhahidat i qon tek ne ne egjipt dhe ata pisat i bajn se qka eshte mese keqti Allahu i madhkoft ata dhe ata qe gjykojn me ligje tjera perpos sheriatit islam
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

kqyre seladin se a jan qafira ajo shiiat

1)ne librin e tyre el hukmul islamijetu thuhet
" 12 imammet tan jan me te dashur tek Allahu se sa melaqet dhe te derguarit "

2) kena deshmi dhe kontrata qe kan bere me te krishteret ne irak dhe iran e bashpunimi me pabesimtar ne kesi qeshtje eshte kufer

3) mbrenda muajtit janar jan burgosur 1300 sunni kure deri me tani 2500 veta dhe kjo nuk eshte luft kunder nje personi por eshte luft kunder ehli sunes e lufta kunder ehli sunnes te ben qka ?

4)i kan shkatru 200 xhamia sunnite mbrenda dy dite pra shihet luft e qart kunmder ehli sunes e jo ndaj nje individi

5) grupi i shiave Sebeit thone se Aliu eshte Zote ( Allahu na ruajt)

6) kan thene disa prej selefeve se ai njeri i cili i shan Sahabet ai eshte kafir

e pra ndegjo se qka thote njoni prej selefeve

"Po te kishte krijuar Allahu azze ve xhel shiaat ne formen tjeter kishte per ti krijuar kafsh me saktesisht Gomar

ER RRAZIU thote se shiiat jan Zendiik

ka edhe plote argumente nese deshriron ti bi hala
Locked