Dispozitat e Sheriatit per Luften

Arkiva e temave te forumit
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Post by TALEBANI »

ani more që nuk dinë, mson, qy, kërkush tona si dinë.
Bujari
Posts: 1744
Joined: Fri Jan 28, 2005 7:01 pm
Location: Në tokën e dy Lumenjëve
Contact:

Post by Bujari »

edhe i ri ooo, hala msohet :P
sblinkblinks
Posts: 133
Joined: Thu May 11, 2006 5:29 pm
Location: te une
Contact:

Post by sblinkblinks »

e lexova nfar besimtar pi thojke vetit tu ja bo njonit ruju pej allahut,po a je normal o shoki qysh po guxon me permen emrin e zotit per budallakine tone bree po ti hin ngjynah kur tshkurn qashtu brreeeee po a e din qe na kejt jena krijesa tijna e nuk duhet mi ju tut na atij e as mi ju perul po duhet me respektu e me nderu ,e jo me dal me e me vra gjin e mi shajt njerz ma tvlefshem te kultures tonde(nena teressa)veq pse osht i fese tjeter e me paragjyku ,pse bre vlla musliman fol arabisht ajo veq fe osht e besimin nzot munesh me shpreh edhe ngjuhe tonde edhe qysh ti din se fen e ka qit njeri sdi sa je i informum tiiiiiii,qysh munet zoti mi shti krijesat e tij me luftu mu myt (ata e bon dreqi loqka jem jo zoti)po ti je pej atyne kllosharve qe ja ki nis mu marr me fe(spo thom me besu ne zot se spe dijshe qa osht ajo)qe 1 vjet a 2 e tkane hipnotizu njerzia edhe menon qe je bo dikushi edhe je hi ne rruge tdrejte e sene vene e shet men neper foruma e fol n eemer zotit ncncncncncncncncn a shume ma musliman se ti jom shume ma besimtar se ti jom ,a e din qa dmth paqja a e kupton si shprehje ehde a e kupton shprhjen mi ja marr shpirtin tjeterkujna qe at drejte e ka i madhi zot e jo ti as une as kurkush ,allahu ska fee o i paditun ,irakiant xhamiat njoni tjetrit pi jakallin (shpijat e zotit) ,feja osht ni rruge per me kon i afert me zotin ,ti fol se rrin nshpi tone stnguc kurkush garant ste ka nguc kurre kurkush met qit pej shpije emet kall familjen se din hala qa osht ndeshkimi ,skom kurgjo kunder teje personalisht edhe nese je besimtar e din fort mire po do sene qe pi thu e pi thojne sdi sdi kta pi jau thom kejt te ashtuquajturit besimtar te allahut ,edhe qe ki qef me fole ma shume per ksi sene folem ne pm :|
Bujari
Posts: 1744
Joined: Fri Jan 28, 2005 7:01 pm
Location: Në tokën e dy Lumenjëve
Contact:

Post by Bujari »

sblinkblinks wrote:e lexova nfar besimtar pi thojke vetit tu ja bo njonit ruju pej allahut,po a je normal o shoki qysh po guxon me permen emrin e zotit per budallakine tone bree po ti hin ngjynah kur tshkurn qashtu brreeeee po a e din qe na kejt jena krijesa tijna e nuk duhet mi ju tut na atij e as mi ju perul po duhet me respektu e me nderu ,e jo me dal me e me vra gjin e mi shajt njerz ma tvlefshem te kultures tonde(nena teressa)veq pse osht i fese tjeter e me paragjyku ,pse bre vlla musliman fol arabisht ajo veq fe osht e besimin nzot munesh me shpreh edhe ngjuhe tonde edhe qysh ti din se fen e ka qit njeri sdi sa je i informum tiiiiiii,qysh munet zoti mi shti krijesat e tij me luftu mu myt (ata e bon dreqi loqka jem jo zoti)po ti je pej atyne kllosharve qe ja ki nis mu marr me fe(spo thom me besu ne zot se spe dijshe qa osht ajo)qe 1 vjet a 2 e tkane hipnotizu njerzia edhe menon qe je bo dikushi edhe je hi ne rruge tdrejte e sene vene e shet men neper foruma e fol n eemer zotit ncncncncncncncncn a shume ma musliman se ti jom shume ma besimtar se ti jom ,a e din qa dmth paqja a e kupton si shprehje ehde a e kupton shprhjen mi ja marr shpirtin tjeterkujna qe at drejte e ka i madhi zot e jo ti as une as kurkush ,allahu ska fee o i paditun ,irakiant xhamiat njoni tjetrit pi jakallin (shpijat e zotit) ,feja osht ni rruge per me kon i afert me zotin ,ti fol se rrin nshpi tone stnguc kurkush garant ste ka nguc kurre kurkush met qit pej shpije emet kall familjen se din hala qa osht ndeshkimi ,skom kurgjo kunder teje personalisht edhe nese je besimtar e din fort mire po do sene qe pi thu e pi thojne sdi sdi kta pi jau thom kejt te ashtuquajturit besimtar te allahut ,edhe qe ki qef me fole ma shume per ksi sene folem ne pm :|


Nuk e lexova krejt se skam koh ( se po e mbyll ky netin ) veq po e shoh se nuk paske lidhje me centrrall ... ta paska ra blloki A B C :wink:
sblinkblinks
Posts: 133
Joined: Thu May 11, 2006 5:29 pm
Location: te une
Contact:

Post by sblinkblinks »

qashtu osht qashtu hiq mos ta nin :wink: :wink: :wink: mka ra ABC HEHEHEHEHEHE
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

per sblinkblinks

vaj halli per ne se kujt i paska met me fol per fe ti the se je musliman
po te pyse nje pytje edhe pse e di A e ke lexu naj here Kur anin ? e di qe kur nuk e paske lexu edhe mos o fendo se kjo nuk eshte prej Islamit masi qe to kokshe" musliman" kape lexo ate qe e ke e mos u mer me kesi sene se ende je i vogel per me fol per islamin
e sa i perket me pas Frig Allahut ti se pari nuk e kupton kete ngase nuk e din gjuhen tende nihere e leje mo Arabishten dhe ketu shihet se ti nuk e ke lexu asgje nga Kur ani apo nga hadithi (sunneti) ngase ne Kuran shkruan surre AL Imran keni frigen Allahut dhe pasoni rrugen e tij " pastaj ne hadithin e pejgameberit a s ku thote Iteki lahe hajthu ma kunt
ki frig Allahut kudo qe te jesh nese do me fol me argumente URNO e sa me hamendje nuk kam kohe me hupe me ty te pershendes
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Post by AciDiuS »

Bujari wrote:
AciDiuS wrote:kshtu une per gjihadin nuk di apsolut kurgjo hiq ..... veq e di qe gjihad nuk osht qajo qka qita njerz jon tu e bo


Edhe per kete kurgjo nuk po dike :wink: .



njeri ngom veq 1 sen une ty jom ka te kuptoi plocisht edhe pse ti mu sje ka um kupton .......... amo pergjigjmu ne menyr direkte qytyne pytjeve ... a lejon gjihadi me myt njerz te pafajsuhm qe skan t'boj me trazirat qe atyne ju shkaktohen .... une kom lexu ni ven qe xhihad osht kur ti edhe ni lug t'vetmen pasuri tonen qe e ki nese don dikush me ta mir ki drejt me mborjt ne cfar do mnyre kunder ati njeri qe tenton me ta mar .... amo jo me myt une 100 njerz tjer per shkak te ni njerit ...
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Post by SOPRANO »

xhihadi munet mu kon edhe lufta me vetveten...xhihad dmth perpjekje...
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

ju qe flitni per xhihad pa dije une me duket se ju lypa 5 libra
du argument e jo hamendje sjam tuj dasht me fol me fjal te BBC edhe VOA apo CNN du libraaaaaaaa ose heshtni nese nuk dini
ka thene i deguari i Allahut xh sh "Kush besaon Allahun dhe diten e Gjykimit le te flet fjal te mira apo le te hesht" sahih pergjigju AcIdius nese ke pergjigje edhe ju tjere
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Post by AciDiuS »

abdulmuhejmin wrote:ju qe flitni per xhihad pa dije une me duket se ju lypa 5 libra
du argument e jo hamendje sjam tuj dasht me fol me fjal te BBC edhe VOA apo CNN du libraaaaaaaa ose heshtni nese nuk dini
ka thene i deguari i Allahut xh sh "Kush besaon Allahun dhe diten e Gjykimit le te flet fjal te mira apo le te hesht" sahih pergjigju AcIdius nese ke pergjigje edhe ju tjere



haj me det e haj hiq nuk folet me jove breeehh qa o puna juve kshtu se di ..... o daj o daj a keni tru je be ..... ngom kshtu edhe pergjigju ne menyr direkte pytjes teme e toni tu pergjigjna edhe une ty ....... une per xhihad nuk di veq se masi ti po dishe kallxom a osht qikjo xhihad ????
se pom shtini ne secilin postim mi qit pytjet e njejta e kerkun pergjiegjie direkte sjenni ka jepni......

a osht xhihad per shkak te 1 njerit qe o ne pushtet mi myt 100 njerz tjer te pafajshem ne mesin e tyne gra fmi pleq edhe pi myt po ne fund kurfar rezultati kurfar fitore nuk po jep ...... a osht xhihad qajo veq kallxom ....... tlutna vetem pergjigju me po ose jo ....
Bujari
Posts: 1744
Joined: Fri Jan 28, 2005 7:01 pm
Location: Në tokën e dy Lumenjëve
Contact:

Post by Bujari »

AciDiuS wrote:a osht xhihad per shkak te 1 njerit qe o ne pushtet mi myt 100 njerz tjer te pafajshem ne mesin e tyne gra fmi pleq edhe pi myt po ne fund kurfar rezultati kurfar fitore nuk po jep


Pse ti a po kujton me i lan rafidit si udheheqsa te Muslimanve aaa.

Ata e kan njetin e mir , por aty pse pesojn te tjeret aty o tjeter mesele , por per ata gjykon Allahu , - Allahu i falt ata ( popullaten sunite te vrar ) .
User avatar
abdulmuhejmin
Posts: 190
Joined: Sat Feb 19, 2005 10:08 pm
Location: www.forumislamik.com
Contact:

Post by abdulmuhejmin »

ti masi qe nuk paske lidhje per xhihad pse atehere flet palidhje kush o i pafajshem sote amerikan a ata jan qe shpenzojn pare vetem e vetem per me i sulmu muslimanet ti po ndegjojshe shum BBC be une ketu i kam mbi 300 sulme te "lLUAJVE TE FALLUXHES " dhe nuk kam pa asnje te mbytur kam video sa te dush edhe dijatari i Islam Ibn Tejmije e ka ceke shume mire ne librin e tij Mexhmual Fetawa te cilin liber ti qe as nuk ke ndegju per te ka thene " se nese armiku e merr diken prej familjes d m th e rrobron ka thene se duhet me e gjujt e nese e mbyte te afremin ai konsiderohet shehid vetem e vetem qe te arish ta e mbytish armikun ngase nese e len demi eshte me i madh "
keto fjal i ka thene qe nese zihet nje rrob musliman edhe ki drejt me gjujt e qka me fol per nje te krishter apo jehudi apo ateist
a e ke te qart tani a e ki direkt ? apo ndoshta edhe kete nuk e mer vesh nuk me qudit nese edhe kete nuk e mer vesh :roll: pa keq kuptime dona Argunete e jo fjal
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Post by Muki »

Acidius qe ni shembull konkret dhe ma te thjesht:
Serbia e pushton Kosovën na qohemi shpallim Xhihad edhe luftojme per vend tonin.
Kaq. Respekt prej meje Acidius.
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Post by AciDiuS »

masi temen ma msheli qat ptyje pe vazhdoj qitu


ju qata qitu qe qaq shum po na kallxoni pe Xhihadin e qaq shum pi mbroni qata luftar te xhihadit e qaq shum jeni t'perkushtum per xhihadin e pi qitni firmat Xhihad Xhihad ruga per ne Xhenet masi koka qajo ruga per xhenet pse spo nisni per xhenet a po ju dhimet jeta a qa apo po tutni qe si te shkoni ju jepin erdher mu mush bume e me hi dikah me to ...... pse spo shkoni me luftu e keni Rastin ..... po forja o qe ju skeni trup qitu ni Bam me kris ju keni me ik opet shqiperi maqedoni etj etj ......>>>>



une per veti t'isha kon i bindun qe qajo osht e vetmja rug ..... paj se kisha lon kur pa shku po Tripi o qe une se besoj at sen ....
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Post by Al-Shama »

pse a ke luftu ti a :D ?
Locked