Lajme

Arkiva e temave te forumit
FARIS
Posts: 1084
Joined: Tue May 31, 2005 9:35 pm

Post by FARIS »

Lora wrote:Shum mire ti Kreshnik qe po e din se qka qenka zjarri i xhehnemit se une nuk e di, e a mundesh mem tregu se prej nga po je kaq i sigurt ti qe une nuk e di pse kaq bindes po fol per dikon tjeter ti mundesh me fol veq per vete se qka din ti e qka nuk din, e per veten time flas une vet se qka mendoj une eshte puna e ime e qka mendon ti eshte e ytja OK, secili ka te drejt per mendimet e veta pa marr parasysh a pajtohen te gjithe apo jo.

E sa per muziken qe the shqiptaro-amerikane OK ky eshte mendimi yt e mendimi im per ilahit eshte shqiptaro-arabe a turke a afganistanqe a qka po di une sme pelqejn as sot as neser as kurr nuk do te me pelqejne.

Secili njeri duhet te jete vetvetja pa marre parasysh se sa kritika do te kete ai person duke qene vetvetja, e mbroj qendrimin tim.
E sa per kengetarin Adem Ramadani shum mire qe paska gradime ne muzik a qka permende ma lart per te, por une nuk di qe ka deshmu veten ai me diqka te till, veq e di qe ka bere muzik palidhje (nje keng te tij me degju duhet menjiher me shku te mjeku nje pastrim te vesheve me bo) e sa per tash qe paska nderru zhanrin e muzikes OK, mire per te por "ndoshta" i ka pas ra shitja e albumeve te meparshme pse edhe ai mos me nderru diqka te vetja si shum te tjere. Njejt me TNT gati sa pati deshtu ky grup duhet me bo diqka boom. Edhe ky eshte nje lloj imitimi i kengetareve boteror kur ta shohin qe mediat jane ndal se shkruari per to apo albumet nuk ju shiten apo thjesht nuk jane ne qender te vemendjes bojn naj ndryshim drastik dhe prap jane IN.

Me fal a....por pak a shum kjo qe thash po gjason ne realitet mund te jete a?


Pse po paragjykon Loraa, Islamin e paske marre si karriere, pikërisht ti nuk mundesh me fol për tjerët kur nuk e njeh Islamin, Pikësëpari sa ke lexua literature Islame ? e dyta sa ke drejte me paragjykua për planet e te lartepermendureve, Unë kam pas rastin me te dy me ndejt ( Ferkiun dhe Ademin) Për ferkiun kanë dhënë komente jo vetëm shqiptar por edhe nacionalitete tjera, me zërin qe e ka. Ka mundur shume lehte te gjej një përkrahje te forte nga ndonjë grup tjetër apo jo? Çka u bë me Nexhat Maculen? A nuk ka mujt edhe ky me ju bashkëngjit?

Mos i paralelizo gjerat me këngëtaret botërore sepse për kthimin e Ferkiut e Ademit mediumet me as qe do te shkruajnë dhe as qe kanë shkruar për Ademin apo jo? D.m.th nuk ka bere boom neper mediume dhe as qe ka perfitu ne aspektin e ilahijeve.

Gjithmonë duhesh me ba një statistike sa njerëz dëgjojnë ilahije dhe sa njerëz muzike tallave e Rock,

P.sh me shku ne Gjermani përfiton shume prej muzikës Tallava, Jam i sigurte qe Ademi kish me gjet një përkrahje te forte ne Gjermani edhe sikur te kishte kënduar thuajse gati çdo nate ne ndonjë klub shqiptaresh apo jo? D.m.th nuk ka qene ne pyetje karriera e as puna materiale por thjeshte vetëdijesimi i tij për Islamin.

Çka me thane tash për Cat Stevens? Ai ka qene ne kulminacion te karrierës kur e ka lënë muzikën apo jo?

Çka me thane për Jermaine Jackson ( vllaun e Michael Jackson ) edhe ky ka qene si single shume i suksesshëm apo jo?

Peter Murphy ish vokalist i Punk Bendit “BauHaus”

Ose Jemima Goldsmith , vajza e miliarderit

Çka me thane për shembull për disa futbollist si Nicolas Anelka, Robbie Van Persie,

Mohammed Yusuf njeri prej kriket lojtareve ma te mire ne bote tani per tani, ish krishtere tash mysliman.

Ose Muhammed Ali qe ne kulm te karrieres eshte bere Musliman.

Ka shume e shume e mos te zgjerohem .

Prandaj mos paragjyko sepse kthimi i ketyre ne Islam askush nuk i ka komentuar si renie e karrierizmit.
FARIS
Posts: 1084
Joined: Tue May 31, 2005 9:35 pm

Post by FARIS »

Lora wrote:Shum mire ti Kreshnik qe po e din se qka qenka zjarri i xhehnemit se une nuk e di, e a mundesh mem tregu se prej nga po je kaq i sigurt ti qe une nuk e di pse kaq bindes po fol per dikon tjeter ti mundesh me fol veq per vete se qka din ti e qka nuk din, e per veten time flas une vet se qka mendoj une eshte puna e ime e qka mendon ti eshte e ytja OK, secili ka te drejt per mendimet e veta pa marr parasysh a pajtohen te gjithe apo jo.

E sa per muziken qe the shqiptaro-amerikane OK ky eshte mendimi yt e mendimi im per ilahit eshte shqiptaro-arabe a turke a afganistanqe a qka po di une sme pelqejn as sot as neser as kurr nuk do te me pelqejne.

Secili njeri duhet te jete vetvetja pa marre parasysh se sa kritika do te kete ai person duke qene vetvetja, e mbroj qendrimin tim.
E sa per kengetarin Adem Ramadani shum mire qe paska gradime ne muzik a qka permende ma lart per te, por une nuk di qe ka deshmu veten ai me diqka te till, veq e di qe ka bere muzik palidhje (nje keng te tij me degju duhet menjiher me shku te mjeku nje pastrim te vesheve me bo) e sa per tash qe paska nderru zhanrin e muzikes OK, mire per te por "ndoshta" i ka pas ra shitja e albumeve te meparshme pse edhe ai mos me nderru diqka te vetja si shum te tjere. Njejt me TNT gati sa pati deshtu ky grup duhet me bo diqka boom. Edhe ky eshte nje lloj imitimi i kengetareve boteror kur ta shohin qe mediat jane ndal se shkruari per to apo albumet nuk ju shiten apo thjesht nuk jane ne qender te vemendjes bojn naj ndryshim drastik dhe prap jane IN.

Me fal a....por pak a shum kjo qe thash po gjason ne realitet mund te jete a?


Pse po paragjykon Loraa, Islamin e paske marre si karriere, pikërisht ti nuk mundesh me fol për tjerët kur nuk e njeh Islamin, Pikësëpari sa ke lexua literature Islame ? e dyta sa ke drejte me paragjykua për planet e te lartepermendureve, Unë kam pas rastin me te dy me ndejt ( Ferkiun dhe Ademin) Për ferkiun kanë dhënë komente jo vetëm shqiptar por edhe nacionalitete tjera, me zërin qe e ka. Ka mundur shume lehte te gjej një përkrahje te forte nga ndonjë grup tjetër apo jo? Çka u bë me Nexhat Maculen? A nuk ka mujt edhe ky me ju bashkëngjit?

Mos i paralelizo gjerat me këngëtaret botërore sepse për kthimin e Ferkiut e Ademit mediumet me as qe do te shkruajnë dhe as qe kanë shkruar për Ademin apo jo? D.m.th nuk ka bere boom neper mediume dhe as qe ka perfitu ne aspektin e ilahijeve.

Gjithmonë duhesh me ba një statistike sa njerëz dëgjojnë ilahije dhe sa njerëz muzike tallave e Rock,

P.sh me shku ne Gjermani përfiton shume prej muzikës Tallava, Jam i sigurte qe Ademi kish me gjet një përkrahje te forte ne Gjermani edhe sikur te kishte kënduar thuajse gati çdo nate ne ndonjë klub shqiptaresh apo jo? D.m.th nuk ka qene ne pyetje karriera e as puna materiale por thjeshte vetëdijesimi i tij për Islamin.

Çka me thane tash për Cat Stevens? Ai ka qene ne kulminacion te karrierës kur e ka lënë muzikën apo jo?

Çka me thane për Jermaine Jackson ( vllaun e Michael Jackson ) edhe ky ka qene si single shume i suksesshëm apo jo?

Peter Murphy ish vokalist i Punk Bendit “BauHaus”

Ose Jemima Goldsmith , vajza e miliarderit

Çka me thane për shembull për disa futbollist si Nicolas Anelka, Robbie Van Persie,

Mohammed Yusuf njeri prej kriket lojtareve ma te mire ne bote tani per tani, ish krishtere tash mysliman.

Ose Muhammed Ali qe ne kulm te karrieres eshte bere Musliman.

Ka shume e shume e mos te zgjerohem .

Prandaj mos paragjyko sepse kthimi i ketyre ne Islam askush nuk i ka komentuar si renie e karrierizmit.
User avatar
Lora
Posts: 9
Joined: Wed Jan 04, 2006 1:29 pm
Location: Ku nuk bon dreqi vezë

Mire

Post by Lora »

Nuk kom asgje kunder Islamit OK. Vetem po bisedojme per gjerat qe pajtohem dhe per gjerat qe nuk pajtohem. Nuk po paragjykoj po edhe nese po paragjykoj po e bej te njejten gje skikurse edhe ju. Ju po paragjykoni dhe asnjher nuk u thash qe po e beni kete. Ti Faris po e din sigurt po " qe nuk lexoj lidhje me Islam", une lexoj por nuk dmth qe e kam mendimin e njejt si ti, por sodoqofte ishte nje paragjykim i yti per mua.

E Kreshnik qenka mekat me degju muzik tjeter perveq ilahive a? OK de mire shum tash ditelindjen me festu me ilahi, dasmen kur ta boj me bo me ilahi qka ka gezim e ndeja e gjithqka me ilahi me i festu te gjitha a? Po mire po pak bre dy kengetar me na mbulu krejtve me ilahi. Edhe mos po bijm ne depresion tu degju veq ilahi?

Ti Kreshnik a veq ilahi degjon a?

kaloni bukur
FARIS
Posts: 1084
Joined: Tue May 31, 2005 9:35 pm

Re: Mire

Post by FARIS »

Lora wrote:Nuk kom asgje kunder Islamit OK. Vetem po bisedojme per gjerat qe pajtohem dhe per gjerat qe nuk pajtohem. Nuk po paragjykoj po edhe nese po paragjykoj po e bej te njejten gje skikurse edhe ju. Ju po paragjykoni dhe asnjher nuk u thash qe po e beni kete. Ti Faris po e din sigurt po " qe nuk lexoj lidhje me Islam", une lexoj por nuk dmth qe e kam mendimin e njejt si ti, por sodoqofte ishte nje paragjykim i yti per mua.

E Kreshnik qenka mekat me degju muzik tjeter perveq ilahive a? OK de mire shum tash ditelindjen me festu me ilahi, dasmen kur ta boj me bo me ilahi qka ka gezim e ndeja e gjithqka me ilahi me i festu te gjitha a? Po mire po pak bre dy kengetar me na mbulu krejtve me ilahi. Edhe mos po bijm ne depresion tu degju veq ilahi?

Ti Kreshnik a veq ilahi degjon a?

kaloni bukur


Lora , ke te drejte me bisedu edhe mu konsultu per gjithcka ate te drejte nuk ta mohoj dhe as qe eshte e drejte e imja. Une nuk kam paragjykuar, thjeshte te kam pyet sa ke lexuar literature Islame" thjeshte ka qene nje pyetje.

E dyta pse te kam thane nuk po e njeh Islamin mire, Ky nuk eshte paragjykim se sikur ta kishe njohur ne themel jam i sigurte qe cdo veprim te dikujt dhe kthimit te tij ne Islam nuk do ta kishe marre si renie Te karrierizmit .

Sa per Ilahije ajo nuk eshte nje muzike per dasma e as per ahengje po thjeshte nje poezi.
Bujari
Posts: 1744
Joined: Fri Jan 28, 2005 7:01 pm
Location: Në tokën e dy Lumenjëve
Contact:

Post by Bujari »

kreshnik wrote:Dy fjali nga nje ilahi e Adem Ramadanit:

[b]Mos gabo ti e me than hajt se ka kohe jam i ri
Exheli saber nuk ban, ai te gjen ne befasi.


Po thon se ka vdek bre Adem Ramadani ne nje aksident komunikacioni apo o ne gjendje shum te rrezikshme ooo.
User avatar
kreshnik
Posts: 212
Joined: Sun May 09, 2004 11:57 pm

Post by kreshnik »

Lora, ... shiko, une nuk ndegjoj vetem ilahi. Nuk do me than qe dasmen me ba vetem me ilahi.

Lora, TREGOM QFAR PROBLEMI KI??????? A s'ke mundesi me kuptu, apo s'po don me kuptu, apo CINIZMIN E KE KULTIVU ME VITE edhe tash s'po mundesh me hjek? Qfar eshte me ty?

Une kenget SHEJTANO-AMERIKANE, kenget (luje belin, me harrove, me tradhtove, tash me tjetrin keshtu ashtu ...) them se jane HARAM edhe PIKE.

Ka kenge qe i kushtohen dasmes, gezimi i nenes, babes, familjes, kenge per nusen, kenget me tekst te kjarte e te paster, une nuk kam asgje kunder ketyre, ... pra kendo, por kendo me fjale te mira. Mos kendo kenge (qike qike, kenge jaranie, kenge zinaje,etj etj)qe e hidherojne Allahun.

Ilahite duhet me zene vend ne dasma, me falenderu Zotin per te mirat, per mudesimin e marteses, me kerku meshiren e Zotit, me ba lutje per trashegim, jete te mire, familje te shendoshe. Me nje fjale me madheru Zotin e Gjithefuqishem, me falenderu Ate, dhe me dergu pershendetje per muhammedin a.s., si dhe me ja u perkujtu njerezve qe duhet me jetu drejt, e jo me pi alkool e mu ba budall, se nuk gezohet njeri tu pi alkool, por semuret.

Lora, mundohu bre me kuptu, edhe mundohu thjesh mos me kan bre shume cinike, se vallahi cinizmin njerezit po e mujne me fakte.

Lora, mos me ta dasht te miren nuk hi ketu e me ti than tan keto fjale, ... ne muslimanet jemi vellezer e motra, jemi te obliguar njerezit me i keshillu, ... ISLAMI ESHTE DASHURI.

Allahu te begatofte, te udhezofte e te meshirofte.

ALLAHU EKBER
Rescodes
Posts: 981
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:59 pm
Location: Ferizaj
Contact:

Post by Rescodes »

Lola krejt po te kuptojm jashta do sendeve.
ra fjala ilahive Kreshnik a ban nje pyetje publike ketu.
e ndoshta me jep ndonje pergjigje te sakt e te mire.
te kuptohemi. Me sa e di une edhe ilahit ndahen nuk jam sigurt se si ndahen se tash kan dal shume llloje te ilahive.
Kreshnik ti si njeri i mire i besueshem i dijshem mos e merr kete nenqmim por komplint ( vazhdojm
Po e leshoj une tv po e gjej nje ilahi dhe aty po permenden emri i ALLAHUT por disi ne vesh po tingellon ndryshe. po e nderroj kanalin po me del nje muzik e huaj ta marrim shenbull po tingellon njejte sikur ajo ilahia e meparshme vetem me nje ndryshim ne text.
Kreshnik une disa ilahi po i ndegjoj sikur muzik dallimi vetem ne text.
merre ilahin kurgjo mos ndrysho vetem textin ndryshoja bene si te muzikes se huaj dhe po del muzik e jo ilahi.
Instrumentet e njejta.
Keshtu qe a ban me ngegjue kesi Ilahi?
Sdi sa kesh i kuptueshem nese dikund kam gabue permirsom.
flm
User avatar
jacksparrow
Posts: 3617
Joined: Sat Apr 08, 2006 11:58 pm
Location: Ashburton Grove

Post by jacksparrow »

ej ma boni hallall qi po dal pak prej temes veq dashta me vet FARIS-in

Çka me thane për shembull për disa futbollist si Nicolas Anelka, Robbie Van Persie,


A osht e vertet qi r.van persie osht bo muslimon.se pasn ndi qet sen ma heret.a mundesh me m tregu diqka ma shum(pm mos t dalim prej temes nese mundesh)

flm per mirkuptim
Rescodes
Posts: 981
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:59 pm
Location: Ferizaj
Contact:

Post by Rescodes »

Nicolas Anelka lojtar i Fenerbahces e di sigurt qe eshte muslm dmth u bo muslm.
e per kete tjetrin se di
User avatar
Lora
Posts: 9
Joined: Wed Jan 04, 2006 1:29 pm
Location: Ku nuk bon dreqi vezë

Re: Mire

Post by Lora »

Faris.... Ju e paskeni shkru nje fjali per mua: "ISLAMIN E PASKENI MARR SI KARRIERË" me fal po kjo fjali sipas teje eshte pyetje apo paragjykim?

Mua te pakten nuk po me duket si pyetje?

Gjitha te mirat
User avatar
Lora
Posts: 9
Joined: Wed Jan 04, 2006 1:29 pm
Location: Ku nuk bon dreqi vezë

kreshnik

Post by Lora »

[[color=yellow]quote="kreshnik"]Lora, ... shiko, une nuk ndegjoj vetem ilahi. Nuk do me than qe dasmen me ba vetem me ilahi.

Lora, TREGOM QFAR PROBLEMI KI??????? A s'ke mundesi me kuptu, apo s'po don me kuptu, apo CINIZMIN E KE KULTIVU ME VITE edhe tash s'po mundesh me hjek? Qfar eshte me ty?
[/color]
Kreshnik krejt OK jom une, asnje problem nuk e kam, as nuk jom cinike e as nuk e kom kultivu. Me mua gjithqka eshte ne rregull. Vetem te pyeta a degjon vetem ilahi apo edhe kenge tjera? edhe mu paske pergjigj shum flm. Krejt qka dua eshte te zgjeroj diapazonin tim te njohurive lidhje me islam... e kete po mendoj ta arrij duke biseduar me juve gjitheve ne forum pasiqe jasht ketij forumi nuk shoqerohem shum me njerez qe kane njohuri shume per islam edhe pse i takojne ketij besimi fetar.
E Kreshnik qe qfar eshte me mua, nuk e di pse po reagon kaq vrullshem ashtu krejt nervoz me fjal palidhje a mos e kultivon cinizmin, a kupton, spo don me kuptu qenke cinike e ku e di qka....
Njeriu i paditur Kreshnik mund te jete edhe cinik ne pyetje edhe shkrime, por ti si musliman i mire duhesh me qene i durueshem edhe ne menyre shume te bute me spjegu se ku e kam gabim e ku duhet te permiresohem e jo ne menyren tende.

Me falni qe po tingelloj cinike, pa qellim dhe pa dashje po tingelloj keshtu tek ju!!!!!!!
User avatar
kreshnik
Posts: 212
Joined: Sun May 09, 2004 11:57 pm

Post by kreshnik »

LORA, ... kur te besh pyetje, kur te interesohesh te dijsh se si islami e trajton nje çeshtje, atehere mundohu me qene "me nje faqe" me ate qe te pergjigjet.

Ti po paragjykon shume moter e nderuar, ti po tingellon se nuk po don me kuptu, dhe ne njefar menyre po te duket mendimi yt me i vlefshem se fjala e Allahut.

Moter e nderuar, me fal nese kam reaguar vrullshem por qellimi im eshte qe ate qe ta tregoj une ti ta kuptosh. Ky eshte qellim im. Muhammedi s.a.v.s. ne nje hadith thot: "Veprat vleresohen sipas qellimit".

Te ato qe une i kam postuar ti ke lexuar gabimisht dhe me ke kuptuar pjeserisht gabim. Kete kam dasht me ta sqaru.

Ate se ti deshiron ta zgjerosh diapazonin tend ne lidhje me njohurite per islam, une e çmoj shume dhe jam ne gjendje me tu pergjegj per qkado qe je e interesuar. Por, nje gje dije moter e dashur, se kur ta kuptosh rendesine e fjales se Allahut, urdherat, ndalesat etj, ato duhesh me i praktiku, sepse nese veq i din e nuk i praktikon atehere keq i ke punet. E ti shume here nuk je pajtu me shume gjera thua se ato jane mendime te mija, ... ti nuk guxon mos me u pajtu me ato qe Allahu i ka ndaluar. Ate qe Allahu e ka bere haram, nuk guxon ti me e ba hallall.

Per kenget me tekste te turpshme, kenge dalldisese, etj etj une te kam thene se jane haram, ngase e di qe jane haram dhe nuk munden me qene hallall. Jepja 5 minuta vetit edhe ndegjoj disa refrene kengesh edhe shiqo se qka ka. Perdore edhe logjiken tende, mendo drejt dhe arrin ne konkludim se jane te turpshme. Ato qe kam thene se ban me i kendu gjat dasmes ti kam treguar se qfar munden me qene, e ilahite e kane vendin e vet.

Lora, a ka ma mire se me ju nenshtru Zotit qe ti ka dhane te gjitha, te ka begatuar me mendje te shendoshe, te ka dhene jete? A ka ma mire se me madheru Zotin? A ka ma mire se mi degu pershendetje njeriut me te dashur te Zoti, njeriut me te ndershem ne univers, njeriut qe Zoti e dergoi e ai e shperndau fjalen e Zotit - pra Muhammedi s.a.v.s.

Ajo qka une dua te te them eshte:
- Nese pyet diqka - Kupto
- Nese mendon per diqka qe eshte e vertete - jep fakte (turqit, Ismail Kadare, Skenderbeu etj etj qe kemi fol)
- Nese je e interesuar te merr dituri mbi islamin - merr, ja ku jemi
- Nese diku nuk pajtohesh - kerko shpjegim.
- Nese te them per diqka se eshte FJALE E ZOTIT - te tregoj se ku e gjen ne Kur'an, e ti gjeje, merre si te vertete dhe strikte.


Kerkoj falje nese te kam renduar, por dije se asnjehere nuk kam mendu me te rendu. Allahu s.v.t. na e ka ba hak me e shpernda diturine, andaj ti moter e dashur merre, ja ku e ke, merre se eshte per ty, eshte per te gjithe ne.

Ato qe i kam thene per Skenderbeun jane ashtu, ... lete del dikush te me jep fakte se nuk jane ashtu, ... per heronjte shqiptare muslimane, per islamin qe na e ka ruajt identitetin kombetare ... te gjitha jane te verteta. Fakte ka a te duash.

Kur te shkosh me nje shtet qe ke deshire me shku, te duhet viza p.sh. e pa vize nuk ke mundesi me shku, ... vizen e merr ne ambasada.

Ne xhennet me shku te duhet nje lloj vize qe mirret pa pagese, ambasada jane xhamite (edhe shtepite nese falesh), e kushtet jane te jesh e sinqerte, e drejte, te falesh namazin, tesh ashtu siç te ka urdheruar Zoti.

Merre vizen, ... eshte pa pagese ... per vete e ke.
User avatar
kreshnik
Posts: 212
Joined: Sun May 09, 2004 11:57 pm

Post by kreshnik »

Rescodes, shume dijetare instrumentet muzikore i ndalojne.
Une nje gje mundem me ta than:

Gjuhen qe e posedon mundet me qene haram por mundet edhe hallall, krejt mvaret si e perdor.

Thika mundet me qene haram nese e perdor haram, por eshte hallall nese e perdore hallall.

Rock muzika eshte e eger, nuk pershtatet per ilahi bre . common sense.

THINK MAN.
Rescodes
Posts: 981
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:59 pm
Location: Ferizaj
Contact:

Post by Rescodes »

Po mendoj man po mendoj edhe ate shume bilem
Me vjen mire lora qe po ka deshir qe te ket njohuri per islam per at ne jemi ketu
Kreshnik a ka mundesi nja dy shenbuj me m'i tregue per ilahi
ja merri 2 persona qe kendojn ilahi, njeren haram e tjetren hallal!
User avatar
kreshnik
Posts: 212
Joined: Sun May 09, 2004 11:57 pm

Post by kreshnik »

Ilahi nuk eshte haram me kendu, nuk mundem me marr shembull dikend qe kendon ilahi si haram. Perderisa kendon ilahi je tu ba pune te mire faktikisht.

haram jane tergimet boshe me qellim largimin nga rruga e Allahut, haram jane edhe poezite, kenget, qe jane ne ne kundershtim me ate qe Allahu na e ka ndalu.

Sami Yusuf po kendon bukur.
Locked