Teoria e Relativitetit

Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82, adela

deepblue
Posts: 334
Joined: Fri Jul 01, 2005 11:08 pm

Post by deepblue »

Aristotel......, CKA ESHTE MATERIA????

une po te pergjigjem se cka eshte Materia, nese e ke edhe ti te njejten pergjigjje sikur une, ateher do te kuptosh krejt pergjigjjen.
Materie quhen GRIMCAT ELEMENTARE, te paraqitura ne te gjitha FORMAT dhe LLOJET e mundshme.

tash, pasi qe materia eshte kjo qe e thash me lart, dmth shkurt e shqip, grimcat elementare, apo ma mire me thon atomet (elektronet, protonet, neutronet),

NE GJITHESI, NE KOSMOS, aty ku nuk ka asgje, ku eshte krej vakuum, ne 1 cm^3 (cm kub) gjinden afersisht 1-10 atome, deri sa ne atmosferen e tokes ne 1 cm^3 gjinden afersisht 1*10exp24 atome, ndersa ne nje trup te ngurt ne 1 cm^3, gjinder afersisht 1*10exp32 atome.

e shef se ne hapsira te ndryshme dmth ne HAPESIRE prej 1cm^3 mundet mos me pas gati hiq atome (MATERIE), mundet me pas mesatarisht shume atome (MATERIE), edhe mundet me pas shume MATERIE. (e mos te permendim dendesin e madhe te materies ne 1 cm^3 qe gjendet ne VRIMAT E ZEZA).
kjo te kallxon (verteton) se HAPSIRA nuk eshte MATERIE... Porse MATERIA zen nje vend te caktuar ne HAPESIRE dhe NE KOHE TE CAKTUAR.... Apo ma mire me then MATERIA E KA KOHEN E VET, NE HAPESIREN E VET.

Tash me 4tasin, qe me paska pyet, a e di teorin e pergjithshme te relativitetit :):)... UNE E DI VALLA.. a e din ti??

Guitarist... :):), TPR-ja eshte vetem vazhdim i TSR-se..... per TSR-ne (1905), duhet nje pjese te madhe me iu falemnderu Ajnshtajnit, ndersa TPR-ja (1915) eshte KOMPLET puna e AJNSHTAJNIT.
Mos me e zgjat shume, TPR-ja levizjen e trupave e lidh me konceptin KOHEHAPESIRE (SPACETIME).
Apo ma mire me then... KOHA EDHE HAPSIRA E NJE TRUPI NE LEVIZJE ESHTE RELATIVE. Ky relativitet e arrin maksimumin kur shpejtesia e levizjes e arrin shpejtesin e drites.
Kaq,.. e TSR-ja thot edhe ajo dicka keshtu, mirpo lexone vet se cka thot atjo.... :):):)...

pershendetje...
4tasi
Posts: 353
Joined: Mon Aug 08, 2005 7:08 pm
Location: Pranë Kompjuterit

Post by 4tasi »

Aristotel ose deepblue

a e din ligjin e tret te keplerit njeri?
User avatar
Aristoteli2
Posts: 2478
Joined: Sun Sep 19, 2004 6:19 pm
Contact:

Post by Aristoteli2 »

Deep ke dhen pergjigje korrekte.
Dmth ne Vakum (cm\3)gjinden perafersisht 1 deri ne 10 atome, apo jo?
Spo ma kap truni qe materia gjindet ne nje HIQ qe ti apo dikush tjeter po e quan me termin HAPESIRE! :o
Dicka mund te jete ne dicka, e jo e qe ajo dicka te "qendroj" ne hiq!
Ndoshta ti e kupton kete, mirepo une jo sepse vetem e shtjellova ni argument logjik, apo jo? :wink:
Hiqi eshte HIQ Blue, dhe ska si te kuptohet ndryshe, pra cka kupton ti me konceptin logjik "hapesire"!
Ndoshta as shkencetaret nuk e kan menduar keshtu, mirepo une po e perdori logjiken Deep. Nese jam gabim ma shtjello mundesisht?
flm :wink:
deepblue
Posts: 334
Joined: Fri Jul 01, 2005 11:08 pm

Post by deepblue »

aristotel... ma se pari kallxom CKA eshte HIQ PER TY ?????, mandej flasim me gjeresisht...

HAPESIRA ESHTE HAPESIRE, EDHE NUK ESHTE MATERIE... :):), edhe nese ki veshtiresi me kuptu kete, ateher qe nje shembull te thjesht edhe praktik ....
une psh e them nje fakt "salla e sportit ka hapesire prej 1000 m^3".. PO te kisha then tash, hajde ta largojme krejt materien prej hapesires se salles, (ne menyre qe salla te jet e zbrazur, dhe te mos ket as edhe nje grimce te materies), ATEHER A DO TE KISHTE MBETUR PRAP HAPESIRA E SALLES prej 1000m3 ???.. NORMAL SE PO.... CKA KA TASH MBRENDA NE ATE HAPESIRE TE SALLES ??? pergjigjja KURGJO, ESHTE HAPESIRE E ZBRAZUR....
CKA ESHTE TASH KETU "HIQ" ???? :):)

me te mira :)
User avatar
[DelFini]
Posts: 4984
Joined: Sun Jan 23, 2005 10:54 am
Location: shum terr

Post by [DelFini] »

po deepblue po nese hapsira qenka hiq, ather qka osht hiqi, a osht veq ide apo egziston ?..
User avatar
Mrika-the-weirdest
Posts: 568
Joined: Sat Oct 22, 2005 10:40 pm
Location: N'qiell.

Post by Mrika-the-weirdest »

deepblue wrote:moti kohe nuk jom hi.. veq mrika me shtini me kesh pak :):)..

-------------
Mrika -> pikerisht te shembujt qendron problemi, per qato edhe teoria e relativitetit nuk pranohet nshume subjekte tfizikes...
--------------

Mrika, Teoria e Pergjithshme Relativitetit, e nga kjo edhe Teoria Speciale e relativitetit, JANE NJE NGA DY teorit KRYESORE qe bazohet fizika... Teoria tjeter osht TEORIA E FIZIKES KUANTIKE.
keto dy teori edhe pse kane kundershtime njera me tjetren, JANE ENDE BAZA THEMELORE TE FIZIKES MODERNE.

Te gjitha teorite e tjera qe njifen ne fizike dalin nga keto dy Teori themelore... e kety hyn edhe teoria e fizikes mekanike, apo fizika e Njutonit.... :):)...

-------------------
Mrika->po faktikisht koha(sipas teorise)ekziston si dimension i drites, dmth, koha nuk ekziston hiq
--------------------

Mrika, Drita NUK ESHTE dimenzion...
KOHA EKZISTON, edhe nuk osht e mvarur prej DRITES..... Koha eshte e mvarur prej hapesires qysh e the edhe ti, mirpo edhe hapesira eshte e mvarur prej kohes. Dhe njera pa tjetren nuk munden me ekzistu, nuk munden me pas kuptim.
Secila grimce e materies e ka kohen dhe hapesiren e VET, apo ma ndryshe me thene, secila grimce ze vend ne hapsire ne kohe te caktume per ate grimce. DMTH SHKURT, KOHA DHE HAPESIRA jane relative, sikur qysh e the edhe ti.
Drita eshte arsye e ekzistences tone vetem si qenie biologjike (per arsye biologjike) Mrika... ASGJE TJETER. Drita nuk eshte arsye e ekzistences se materies.
Shembull qe drita nuk eshte arsye e ekzistence se kohes:
1. drita oshte materie (fotone) te cilat sikur cdo grimca tjera te materies, zejne hapesire ne KOHE TE CAKTUME.
shembuj tjere,
1. Vrimat e zeza, (pse vrima e zeze ekziston, edhe pse aty drite nuk mundet me pas)
2. Materia e zeze apo dark matter. (pse kjo materie e zeze e perben me shume se 2/3 e universit, edhe pse drita nuk ka efekt ne kete materie????)

edhe per fund se kesh tu harru... NASA, e ka lansu nje satelit me emrin "GRAVITY PROBE B" per ti vertetuar edhe eksperimentalisht ato qe i ka thene Ajnshtajni per Gravitomagnetizmin. Ky eksperiment osht ka vazhdon edhe sot e kesaj dite...
http://www.nasa.gov (search "gravity probe")
http://www.gravityprobeb.com/
-------------

Drita ka efekt n'materien jo bajonike!
Materia e zeze e terheq driten, dmth pa drite faktikisht nuk kish ekzistu se skish pas energjui tcilen me thith, ose energji me tcilen mi formu ni fushe ttgravitetit.
deepblue
Posts: 334
Joined: Fri Jul 01, 2005 11:08 pm

Post by deepblue »

bravo mrika... hej, a ki lexu farr prralle me kesulkuqen ti, edhe je ka e kallxon ketu a.. a je ka zezatesh tash???

nuk po e zgjati shume... drita ka natyre dualiste, korpuskulare (grimcore, ne forme te fotoneve) edhe valore... edhe si e tille eshte ajo eshte vetem shfaqje ne nje forme te materies.
materia e zeze perben 2/3 e UNIVERSIT, edhe drita ne te as qe MUNDET ME PAS FAR EFEKTI NE TE....
E fusha gravitacionale nuk krijohet prej Drites, por prej dendesis se materies....

me te mira.
User avatar
Aristoteli2
Posts: 2478
Joined: Sun Sep 19, 2004 6:19 pm
Contact:

Post by Aristoteli2 »

deepblue wrote:aristotel... ma se pari kallxom CKA eshte HIQ PER TY ?????, mandej flasim me gjeresisht...

HAPESIRA ESHTE HAPESIRE, EDHE NUK ESHTE MATERIE... :):), edhe nese ki veshtiresi me kuptu kete, ateher qe nje shembull te thjesht edhe praktik ....
une psh e them nje fakt "salla e sportit ka hapesire prej 1000 m^3".. PO te kisha then tash, hajde ta largojme krejt materien prej hapesires se salles, (ne menyre qe salla te jet e zbrazur, dhe te mos ket as edhe nje grimce te materies), ATEHER A DO TE KISHTE MBETUR PRAP HAPESIRA E SALLES prej 1000m3 ???.. NORMAL SE PO.... CKA KA TASH MBRENDA NE ATE HAPESIRE TE SALLES ??? pergjigjja KURGJO, ESHTE HAPESIRE E ZBRAZUR....
CKA ESHTE TASH KETU "HIQ" ???? :):)

me te mira :)


Pika me Kritike Deep eshte HIQI pra ky nocion logjik dhe abstrakt. Nese ti Hiqin e mendon si "asgje" dhe hiq me shume se kaq, atehere ajo ne fakt-realitet nuk ekziston, por eshte vetem Ide siq tha Delfini mbi konceptin "asgje"!
Ne vitin 222 pas Eres se Re me i pas thon dikujt se ne nje dhome (mbrenda saj) me kater mure nuk ekziston asgje perpos atyre mureve. Kjo kishte me qen shume e kuptueshme, mirepo SOT JO!
Sot i dijm grimcat me te vogla dhe NUK dijm me shume, gje qe nuk mund te argumentohet se HIQI eshte "dicka", porse HIqi nuk ekziston fare, e ti je ka e quan "hapesire" vetem nga fakti se nuk mund ta argumentosh! :lol: Edhe ne Vakum per mua ka dicka, e nuk eshte HIQi yt Deep :shsmile:
Ky eshte argument per ty ose per te gjithe shkencetaret se e kan gabim! :shsmile:
Respekt Deep ke koment? :wink: :arrow:
4tasi
Posts: 353
Joined: Mon Aug 08, 2005 7:08 pm
Location: Pranë Kompjuterit

Post by 4tasi »

Aristotel2 mir e ke qe the se "Dicka mund te jete ne dicka, e jo e qe ajo dicka te "qendroj" ne hiq!
" por po ta boj njer pyetje shum te thjesht ty a mundet p.sh dora e njeriut me prek at """""hiq"""""
edhe nese e prek qka ndien ?
theguitarist
Posts: 49
Joined: Mon May 16, 2005 2:21 pm
Location: Londer

hapasira

Post by theguitarist »

Une vetem nje gje nuk po e kuptoj.
Njeri prej jush tha se ne vakuum ne toke gjenden 1 deri ne 10 atome.
Sipas jush kjo do te thot se ne toke nuk paska vakuum. Apo jo?
Se sikur te kishte vakuum ateher ne ate hapesire te vakuuimt nuk do te kishte pasur atome fare. Dmth ne ate hapesire do te kishte pasur 0 atome.

Nje pyetje tjeter:
qka mendoni ju a mund te ket koha mase?

theguitarist
deepblue
Posts: 334
Joined: Fri Jul 01, 2005 11:08 pm

Post by deepblue »

Aristoteli2 wrote:
deepblue wrote:aristotel... ma se pari kallxom CKA eshte HIQ PER TY ?????, mandej flasim me gjeresisht...

HAPESIRA ESHTE HAPESIRE, EDHE NUK ESHTE MATERIE... :):), edhe nese ki veshtiresi me kuptu kete, ateher qe nje shembull te thjesht edhe praktik ....
une psh e them nje fakt "salla e sportit ka hapesire prej 1000 m^3".. PO te kisha then tash, hajde ta largojme krejt materien prej hapesires se salles, (ne menyre qe salla te jet e zbrazur, dhe te mos ket as edhe nje grimce te materies), ATEHER A DO TE KISHTE MBETUR PRAP HAPESIRA E SALLES prej 1000m3 ???.. NORMAL SE PO.... CKA KA TASH MBRENDA NE ATE HAPESIRE TE SALLES ??? pergjigjja KURGJO, ESHTE HAPESIRE E ZBRAZUR....
CKA ESHTE TASH KETU "HIQ" ???? :):)

me te mira :)


Pika me Kritike Deep eshte HIQI pra ky nocion logjik dhe abstrakt. Nese ti Hiqin e mendon si "asgje" dhe hiq me shume se kaq, atehere ajo ne fakt-realitet nuk ekziston, por eshte vetem Ide siq tha Delfini mbi konceptin "asgje"!
Ne vitin 222 pas Eres se Re me i pas thon dikujt se ne nje dhome (mbrenda saj) me kater mure nuk ekziston asgje perpos atyre mureve. Kjo kishte me qen shume e kuptueshme, mirepo SOT JO!
Sot i dijm grimcat me te vogla dhe NUK dijm me shume, gje qe nuk mund te argumentohet se HIQI eshte "dicka", porse HIqi nuk ekziston fare, e ti je ka e quan "hapesire" vetem nga fakti se nuk mund ta argumentosh! :lol: Edhe ne Vakum per mua ka dicka, e nuk eshte HIQi yt Deep :shsmile:
Ky eshte argument per ty ose per te gjithe shkencetaret se e kan gabim! :shsmile:
Respekt Deep ke koment? :wink: :arrow:


aristotel je pergjigj ne menyre shume arrogante... me apo pa dashje, keshtu e ki be.... Ti a je ka filozofon tash rreth koncepteve MBI HIQIN, apo je ka bisedon me mue rreth TPR dhe TSR-se mbi HAPESIREN SI DIMENZION.... masi ra fjala te HIQI, nuk po e kuptoj pse po ma mbeshtet mue kete nocion.. nuk kesh une ai dyshonte se "dicka mundet me ekzistu mbi dicka, por jo dicka me ekzistu ne HIQ"... perkundrazi ti ishe ai....
tjeter.... une po e shof se ti aristotel, por edhe shume ketu, kane probleme serioze mbi kuptimin e asaj qe quhet HAPESIRE, KOHE, EDHE MATERIE.
Nga shkrimet e tua po me len me kuptu, se ti edhe shume ketu, nuk i keni lexu as edhe dy rreshta mbi Teorite e Fizikes Moderne. E cka eshte me arrogantja edhe po i jep te drejte vetes me then "....ose per te gjithe shkencetaret se e kan gabim!".
Me fal, po kush je ti, edhe sa rreshta mbi fiziken i ke lexu ti qe po i jep kaq shume te drejte vetes me bo kesi Kritike... a???? KUSH JE TI, qe i kritikon mendjet e fizikes moderne si Ajnshajni, Planku, Diraku, Bori etj. me trego... me cfar te drejte i kritikon ti keta??? Ofroje nje fakt shkencor, qe ti e ki mire, edhe krejt keta e kan gabim... Lej filozofimet, ofroj faktet.

edhe njeher me fal, nese don me bisedu rreth shkences, lirisht bisedojme.. ama nese e ke per qellim me filozofu, edhe ketyre problemeve me iu qas ne menyre filozofike.. ateher une nuk mundem me vazhdu ma shume...

po i them edhe disa fjal rreth temes...
edhe njeher po e perseris... JU MENDONI SI TE DONI, JU MUNDENI ME THEN SE NUK EKZISTON HAPSIRA, apo me fol BUDALLAKINA SE HAPSIRA ESHTE MATERIE, APO KOHA DHE HAPESIRA NUK EKZISTOJN.. APO GJITHFAR BUDALLAKINASH TJERA... Ju keto thenie mundeni me ia vertetu vetes me fakte filozofike qe juve ju duken logjike.. ska prb.. qejf mundeni me i bo vetes sa te doni, lirisht mundeni me fillu me filozofu edhe me mendu se edhe Toka nuk ekziston, porse ajo eshte vetem iluzion,... ska prb nisjani mendoni se edhe ju ne fakt nuk ekzistoni, edhe kete e vertetoni shume leht me LLOGJIK...... AMA.
HAPSIRA DHE KOHA EKZISTOJN, .. edhe per kete ju ofrova fakte shkencore, jo fjal, por ju ofrova fakte... nese doni me bisedu rreth ketyre fakteve, ja ku jam, ja ku jeni.. nese jo, u pafshim per te mire me ndonje teme tjeter.

----------------------
guitarist... ne toke, ne menyre natyrale nuk mundet me pas vakuum.. Vakkumi arrihet ne laboratore te ndryshme, apo ne aplikacione te ndryshme... NE VAKUUM, NUK KA ATOME ... apo me mire me then ne vakuum ka aferisht 1-10 atome per cm3 (qe eshte numer shume shume i vogel per atome)

Koha nuk eshte materie, prandaj nuk mundet me pase mase.

----

pershendetje dhe me te mira.
User avatar
[DelFini]
Posts: 4984
Joined: Sun Jan 23, 2005 10:54 am
Location: shum terr

Post by [DelFini] »

deepblue, flm per shkrimet tua, nime jan intresante, po qasjen ndaj tjerve ne shkrimet tua met vertet e ki arogante qe po tkalxoj qysh po shkrun ti;
psh po takohen njo qe ka shum njohuri ( si deepblue) edhe njo qe ska njohuri( si une) edhe tash un qe sdi shum po thom dicka palidhje, tash deepblue qe po i din gjanat , spo din me ma skjaru mu kadal dale pa arroganc po po thu , po ti spo dishe sen bre hajt hajt mod vet mo sen ti sen spo dishe.. a se din ti qe kjo osht kshtu kshtu,


pra qat fillimin nmujsh me hek e veq me na kallxu qa din beso qe ishim kon shum te knaqun.. un nime si di shum sene po kisha pas qef me i dit. deepblue a pom kalxon pra nese koha nuk osht materie ather qka THUHET se osht koha ?!.. mos pritofsh kallxona qa thojn njerzt e dishum per ket sen.
deepblue
Posts: 334
Joined: Fri Jul 01, 2005 11:08 pm

Post by deepblue »

Delfin... kur njeri nuk din, PYET e nuk filozofon, as nuk kundershton.. PYET... Ok..

Mire, une nuk mendoj se jom arrogant ne shkrimet e mia, ama nese ti po mendon qe shkrimet e mia jan arrogante,.. ateher ok...e jemja do te jet qe ne te ardhmen me i korigju edhe njeher shkrimet, se ndoshta edhe dikun edhe mundet me pas dicka arrogante...

Ama hajde ti shikojme me rend pak shkrimet e tona ne kete teme, edhe te shikojme se kujt po i vjen era arroganc ketu.. ok...

Kqyre, ti prej kornerit po pyet "po deepblue po nese hapsira qenka hiq, ather qka osht hiqi, a osht veq ide apo egziston ?.." a nuk e lexon me vemendje hiq se cka kom shkru une ma heret... se po ta kishe lexu, e kishe pa qe une nuk kom thon se hapesira eshte hiq.. po ate e ka then aristoteli...

E ne anen tjeter aristotelit i perzihen fjalet e veta, edhe me thot qe une kom then se hapsira eshte hiq, sikur ai harroi qe vet ka then se "dicka ne dicka mundet me ekzistu, ama dicka ne HIQ nuk po ma kap mendja", edhe sikur harroi qe une i dhash shembull shume te thjesht me e pa se PSE HAPSIRA NUK ESHTE MATERIE.

Ti tash del edhe shkruan "tash deepblue qe po i din gjanat , spo din me ma skjaru mu kadal dale pa arroganc po po thu.... ".

Ku eshte tash ketu arroganca jem, ku e jotja, ku e aristotelit???

Delfin, ti as nuk po i lexon ato qe po i shkruaj une, edhe me thua se shkrimet e mia jan arrogante edhe qe une nuk po di me ti skjaru... Une nuk te kam faj qe ti apo ai tjetri nuk i lexoni me vemendje keto qe po i shkruaj. Krejt faktet qe po i prezentoj ketu jane te thjeshta.. nuk duhet me kan njeri doktor per me i kuptu ato.. ama ai qe ma se pari nuk i lexon me vemendje, ai as nuk mundet me i kuptu.

E ne fund, pergjigjjen per pyetjen tende...,
a ka nevoj me ta spjegu, se cka osht materia?
a ka nevoj me te tregu se koha nuk eshte materie?
a ka nevoje me te tregu se koha dhe hapsira nuk munden me ekzistu pa njera tjetren??
Nese nuk ka nevoje me ti kallxu keto, ateher KOHA osht DIMENZION, njesoj sikurse HAPSIRA qe osht DIMENZION... edhe keto dyja bashke e krijojne Dimenzionin KOHE-HAPSIRE (SPACETIME)....

Nese nuk je i kenaqur me pergjigjje.. lirisht PYET, ose shto nacka tjeter nese din.... ama te lutem mos ia nis me filozofu nese nuk din.

me te mira, e pa idhnime
User avatar
Aristoteli2
Posts: 2478
Joined: Sun Sep 19, 2004 6:19 pm
Contact:

Post by Aristoteli2 »

Deep shoku jem, ta pranoj se ke lexu ma shume se une, e njef fiziken ma mire se une, mirepo ti nuk e din ma mire logjiken se sa une! FLm :wink:

Pranoje ni fakt se shkenca gjithmone i merr "propozimet" apo "premisat" logjike si jo si te verteta dhe jo te argumentueshme dmth ende te paeksperimentuara! Tani shkojm tek Ajnshtajni, athua teoria e tij mbi "relativitetin" u kuptu menjehere dhe u pranu, jo, pra pasi eshte argumentu nepermjet logjikes dhe natyres! :D
Nese truni im apo i yti eshte vetem "natyre" dhe pa logjike, c'vleftesohet! Pra, duhet te jet edhe natyre edhe logjike per te qen absolutisht e vertete!
Une pse filozofoj, e bej kete me nder edhe mos ja humb peshen filozofise, sepse ne shkenc kjo terminologji definohet si "dashuria ndaj menqurise" dhe se shkenca pa filozofi eshte e pafrytshme dhe s'mundet me qendru n'kom t'veta! Mos bon ndarje. Une jame filozof ndersa ti shkencetare, korrekt? As njeri as tjetri nuk eshte gabim ketu, ne diskutojme dhe mundohemi te argumentojme qe te dy!
Une nuk besoj ne Iluzion qysh po mendon ti se besoj, dmth te jemi pak te qarte se une besoj se ekziston materia (si objekt) energjia si "dicka" force ne natyre qe rrjedh nga vet masa pra, dhe graviteti apo magneti si dicka e trete ne natyre!
FAKTET (pse une besoj se Hapesira eshte vet Materie):

Gjykimi yt jo i qarte dhe jo argumentues. Shiqo cka shrove me heret :arrow:
guitarist... ne toke, ne menyre natyrale nuk mundet me pas vakuum.. Vakkumi arrihet ne laboratore te ndryshme, apo ne aplikacione te ndryshme... NE VAKUUM, NUK KA ATOME ... apo me mire me then ne vakuum ka aferisht 1-10 atome per cm3 (qe eshte numer shume shume i vogel per atome)


Ketu ti po e kundershton vete gjykimin tend, nese une jame gabim atehere edhe LOGJIKA si Baze e Shkences na qenka gabim. Une vetem po e shfrytezoj ate! :D " NUK KA.....POR KA....1-10" hmmmm???!!!!!
Me logjike dhe ne logjike pyetet KA apo S'KA ?
Dicka ne natyre nuk mund te jete dhe te mos jet ne te njejten kohe, kjo atehere faktikisht dhe shume bindshem NUK ESHTE SHKENCORE!

* Me fjalen "hapesire" une nenkuptoj: "Materien ne Materie" dhe kjo eshte tere UNIVERSI si i kufizuar por me madhesi dhe thellesi marramendese!
Nese me te vertete meditojme per kete, e gjejm kuptimin e duhur cka deshta me thon me kete! :lol:
* Me fjalen "vakum" une nenkuptoj: "Vendin e caktuar ku materia nuk mund te shifet me sy"! Nuk eshte dicka e re apo cudi, mirepo une besoj se logjika e shendosh e kap dhe duhet te jete e vertete! flm

Edhe ne shkence Deep keshtu dialogohet sikurse une me ty apo ti me Delfinin! :wink: :arrow:
Deimos
Posts: 19
Joined: Sun Oct 16, 2005 8:59 am

Post by Deimos »

Feleminderit per kontributin qe keni dhan n'kit teme.
E=mc2, pse shpejtsia e drites tash osht n'katror?

Pershnetje
Post Reply