THOTI babai i gjuhes shqipe

Shkruni qka dini per histori, vetni, msoni... ma mire se n'shkoll ko me u kan.

Moderator: AciDiuS

User avatar
DeSeRtRoSe
Posts: 886
Joined: Thu Aug 24, 2006 3:53 pm

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by DeSeRtRoSe »

Clavicula wrote:DesertRose!
Mire e paska thon AciDiusi, ky osht forum i hapun edhe duhesh me debatu.
Edhe une shpreha menimin tem. Edhe kom reagu se ne mnyre shume cinike e ki bo pytjen.

Mos prit qe ka mu vertetu dicka, senet jon vertetu moti, na jemi vendas edhe u ky kjo pune.
Ni dite thojshin mos e kemi prejardhjen prej Atlantides, s'po di njeri ka me ja majt, a ka arabia a ka atlantida a me kon vendas?
Clavicula,

Po, eshte forum i hapur, por nuk e kam te domosdoshme me debatu nese nuk e shof te arsyeshme..ka tema ku du thjesht me shpreh mendimin tem, edhe mos me m'gjyku dikush per kete, se zakonisht kjo behet- e nuk zhvillohet ndonje debat i mirefillte..
Nejse, ndoshta ty te ka tingellu ne menyre cinike, por une nuk e kam parashtru ne ate menyre..ia parashtrova Sitting Bull se shpesh te dyte kemi debatu lidhur me kete teme..


Qe jemi vendas ne keto troje, kete askush nuk e mohon, por ne po flasim per nje kohe me te vjeter, me mijera (jo me qindra) vite para eres se re..
Nejse, ia leme shkences te kryej punen e vet..

Per t'mire..
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by SOPRANO »

un kisha thon ka atlantida mi ja majt...


...cila do pjes te jet e vertet,osht mir per neve...mirpo ma me rendsi osht Thoti...e kom qit kit artikull,per disa qe dojn mi lidh do sene,gje qe e boj un...pra me jau zgjeru perspektiven...
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by JOHN BON JOVI »

Clavicula wrote:Lajm iinteresant qe do munohen me shfrytezu edhe me arsyetu lidhjet e tyne me arab e cka po di une.

Nuk pata kohe me lexu mire e mire, amo e lexova qet postim qe DesertRose, ju paska drejtu Sitting Bullit, medemek qe une e kom mire qe jom ni proarabe se po na bashkojka edhen ni sen.

Edhe ma heret e kom thon qe Lindja osht djep i qytetnimit njerezor edhe u mirrr vesh kjo pune, do bashibuzuk ne mungese te logjikes me than Evolucionist tu mos e morr vesh hiq se ka deshta me thon me qat sen.

Simas ni Miti, na kemi lidhje me Fenikine e lashte (Shiko, Aleksander Stipqevic). Miti mbi Gjarrpnin, qe e kemi edhe sot, Gjarrpni i shpise.

Per Ilrert jon kon dy teza, te ardhun nga Kaukazi edhe Iliret si pasradhes te Pellazgeve dmth autokton. A kjo lidhja me arab osht hera e pare qe e nij.

E di edhe ni sen, qe ne Afganistan, me ni krahine jeton ni 'popull' shume i vecant kundejt vendasve, studiousit kane thon qe ata jon Iliret, te cilen kane morr pjese ne fushatat e Alksandtrtit te mAdh ne Lindje. Me vdekjen e Aleksandrit ata nuk u kthyn dhe jon mbet aty sot e asaj dite. Simas disa riteve qe ata kane, pershtaten vec me ato tonat.


CLAVICULA...
...kush asht bre aj qe po thot se na kena lidhje me arab, te kapi ta mys krejt... ...kush na koka aj analist(mos u boni cac naiva me mohu autoktonin tone n'ket vend)???
User avatar
alterlife
Posts: 1731
Joined: Sat Mar 04, 2006 5:22 pm
Location: Parallel Universe

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by alterlife »

hmmm, teori interesante,po te ishte tersisht e vertet:p....do sene logjike, per do tjera paska menu shum larg.....sa i perket lidhjes te simboleve egjiptase me alfabetin shqiptar: hmmm argumente mjaft bindese,ndoshta eshte e mundur,megjithate qendrimi im ndaj gjith kesaj esht mjaft kritik:)
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by JOHN BON JOVI »

alterlife wrote:hmmm, teori interesante,po te ishte tersisht e vertet:p....do sene logjike, per do tjera paska menu shum larg.....sa i perket lidhjes te simboleve egjiptase me alfabetin shqiptar: hmmm argumente mjaft bindese,ndoshta eshte e mundur,megjithate qendrimi im ndaj gjith kesaj esht mjaft kritik:)

po alfabeti shqiptar asht more komplet prej latineve(me disa perjashtime te vogla) e a kena na lidhje me latint a, a kan egjyptasit lidhje me latinet a ????


po leje mos ja fut edhe ti palidhje pash ropt, Cfar argumenti bindes mos luj edhe ti
User avatar
alterlife
Posts: 1731
Joined: Sat Mar 04, 2006 5:22 pm
Location: Parallel Universe

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by alterlife »

JOHN BON JOVI wrote:
alterlife wrote:hmmm, teori interesante,po te ishte tersisht e vertet:p....do sene logjike, per do tjera paska menu shum larg.....sa i perket lidhjes te simboleve egjiptase me alfabetin shqiptar: hmmm argumente mjaft bindese,ndoshta eshte e mundur,megjithate qendrimi im ndaj gjith kesaj esht mjaft kritik:)

po alfabeti shqiptar asht more komplet prej latineve(me disa perjashtime te vogla) e a kena na lidhje me latint a, a kan egjyptasit lidhje me latinet a ????


po leje mos ja fut edhe ti palidhje pash ropt, Cfar argumenti bindes mos luj edhe ti

Kadal mos kce :| ...masi po supozohet qe gjuha shqipe, gjuha ilire me mir, ekziston ma shum se 12 000 vjet, ateher shqiptart jon kan para romakve....e nese i beson qesaj (spo thom qe osht e vertet), ateher a osht e mundur qe shqiptart ekan mar alfabetin prej gjuhes latine a? :o
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by JOHN BON JOVI »

alterlife wrote:
JOHN BON JOVI wrote:
alterlife wrote:hmmm, teori interesante,po te ishte tersisht e vertet:p....do sene logjike, per do tjera paska menu shum larg.....sa i perket lidhjes te simboleve egjiptase me alfabetin shqiptar: hmmm argumente mjaft bindese,ndoshta eshte e mundur,megjithate qendrimi im ndaj gjith kesaj esht mjaft kritik:)

po alfabeti shqiptar asht more komplet prej latineve(me disa perjashtime te vogla) e a kena na lidhje me latint a, a kan egjyptasit lidhje me latinet a ????


po leje mos ja fut edhe ti palidhje pash ropt, Cfar argumenti bindes mos luj edhe ti

Kadal mos kce :| ...masi po supozohet qe gjuha shqipe, gjuha ilire me mir, ekziston ma shum se 12 000 vjet, ateher shqiptart jon kan para romakve....e nese i beson qesaj (spo thom qe osht e vertet), ateher a osht e mundur qe shqiptart ekan mar alfabetin prej gjuhes latine a? :o
S'jam ka kcej...

...po i besoj se alfabieti i gjuh's shqype asht kriju n'vitin 1908 mos e pat'ce dit'... ...edhe per ket' pun' asht mbajt "Kongresi i Manastirit" - n'Manastir...dmth megjithse gjuha shqype flitet qysh moti ajo nuk
ka pas alfabet para vitit 1908 por shqiptart kan shkru me fjal' shqype amo me alfabet grek, latin, turk, arab etc etc....
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by TALEBANI »

JOHN BON JOVI wrote:
alterlife wrote:hmmm, teori interesante,po te ishte tersisht e vertet:p....do sene logjike, per do tjera paska menu shum larg.....sa i perket lidhjes te simboleve egjiptase me alfabetin shqiptar: hmmm argumente mjaft bindese,ndoshta eshte e mundur,megjithate qendrimi im ndaj gjith kesaj esht mjaft kritik:)

po alfabeti shqiptar asht more komplet prej latineve(me disa perjashtime te vogla) e a kena na lidhje me latint a, a kan egjyptasit lidhje me latinet a ????


po leje mos ja fut edhe ti palidhje pash ropt, Cfar argumenti bindes mos luj edhe ti

ja ke kajt nanën qitash krejt, sen ma sariht mesap nuk ka në forum. :shsmile: Te kisha këshillu qe ma mos me u marë hiq me rubrikën e Historis, ky eshte deshtim fatal për ty. :shsmile: Ose nuk e ke pa temën se çka o ka bahet fjal ose nuk e ke pa se çka ke shkru. :shsmile: Pse more para se me postu kete deshtim nuk je konsultu me ata shokët e tu (Clavin, Sitingun edhe at Panzomis a qysh ke) e te kishin msu naj sen, e qaq ja ke fut kotë sa që as ata nuk munden me të nxjerr prej këti deshtimi shekullor.
A e din ku o dallimi i temës qe e ka qel Soprano edhe i asaj qe po e thu ti:
- '' Toti Thoti fliste shqip '' - para 12.ooo (dymbëdhjetmij) vjete
- ''Alfabeti latin i gjuhes shqipe (i sodit)'' - 14 deri 22 Nëntor 1908
Paramendo njeri, 12.000 vjet ja ke dallashit, 12.000 vjet koke mbet mbrapa, mos jon bre pak si shumë.
Edhe një sen njeri, nese nuk e din Thoti ka qenë perendi e Egjiptit edhe po supozohet se paska fol shqip-ilirisht-pellazgisht, e ti po thu ku kanë lidhje shqiptarët me (arabët) Egjiptin e tërrtavërrta.

PS. une ketu në dorë e kamë librin ''Thot-i fliste shqip'' i Xhuzepe Katapanos (botim enciklopedik), e nashta postoj shumë sene interesante.
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by Clavicula »

J. B. Jovi, mos u gut njeri, po te kuptoj cka po don me thon, amo po diskutohet per ni qashtje shume ma te vjeter, thjeshte teza jon. Mos u ndij inferior ndaj kungjave te Talebanit, ti je nji nxons dhe jo stduius edhe i diplomum, edhe me fol pralla ne forum. Ti interesohesh edhe vazhdo mu interesu edhe ma shume.

Po dal ne teme,
Thoti fliste shqip dhe koka kon Pellazg, a per Pellazget dihet shume pak, amo shume pak.

Dicka tjeter per Thotin, nji dite e pashe nji dokumentar, edhe folshin do egjiptiolog edhe ata vet hala kane shume dilema se cka ne te vertet u kon Thoti, osht fjala per egjiptolog, qe ton jeten mirren me ato sene.

Qe ne gjuhen shqipe gjojne shume shpjegime shume fjale te huja, ps Malta = Mal, me asni gjuhe tjeter nuk shpjegohet ma mire, amo kjo nuk dmth se Malta osht kon e jona apo jo?

Qe edhe disa shembuj tjere.
Amerike = Nga ilirishtja - Ha merr dhe ike
Paris = Nga gjuha dardane Pare (Para)
Marsej (France) - nga gjuha iliro-dardane - Marr dhe Sjell
Arras (qytet ne France ne kufi me Belgjiken) - A rras.


A?
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by JOHN BON JOVI »

TALEBANI wrote:
JOHN BON JOVI wrote:
alterlife wrote:hmmm, teori interesante,po te ishte tersisht e vertet:p....do sene logjike, per do tjera paska menu shum larg.....sa i perket lidhjes te simboleve egjiptase me alfabetin shqiptar: hmmm argumente mjaft bindese,ndoshta eshte e mundur,megjithate qendrimi im ndaj gjith kesaj esht mjaft kritik:)

po alfabeti shqiptar asht more komplet prej latineve(me disa perjashtime te vogla) e a kena na lidhje me latint a, a kan egjyptasit lidhje me latinet a ????


po leje mos ja fut edhe ti palidhje pash ropt, Cfar argumenti bindes mos luj edhe ti

ja ke kajt nanën qitash krejt, sen ma sariht mesap nuk ka në forum. :shsmile: Te kisha këshillu qe ma mos me u marë hiq me rubrikën e Historis, ky eshte deshtim fatal për ty. :shsmile: Ose nuk e ke pa temën se çka o ka bahet fjal ose nuk e ke pa se çka ke shkru. :shsmile: Pse more para se me postu kete deshtim nuk je konsultu me ata shokët e tu (Clavin, Sitingun edhe at Panzomis a qysh ke) e te kishin msu naj sen, e qaq ja ke fut kotë sa që as ata nuk munden me të nxjerr prej këti deshtimi shekullor.
A e din ku o dallimi i temës qe e ka qel Soprano edhe i asaj qe po e thu ti:
- '' Toti Thoti fliste shqip '' - para 12.ooo (dymbëdhjetmij) vjete
- ''Alfabeti latin i gjuhes shqipe (i sodit)'' - 14 deri 22 Nëntor 1908
Paramendo njeri, 12.000 vjet ja ke dallashit, 12.000 vjet koke mbet mbrapa, mos jon bre pak si shumë.
Edhe një sen njeri, nese nuk e din Thoti ka qenë perendi e Egjiptit edhe po supozohet se paska fol shqip-ilirisht-pellazgisht, e ti po thu ku kanë lidhje shqiptarët me (arabët) Egjiptin e tërrtavërrta.

PS. une ketu në dorë e kamë librin ''Thot-i fliste shqip'' i Xhuzepe Katapanos (botim enciklopedik), e nashta postoj shumë sene interesante.

ty shoki po m'duket se tu ka tek me mi get krejt postimet ka postoj neper tema edhe me ma gjet naj gabim... ...amo e ke pak si vshtir se une po flas me argumente...

e sa per postime une nuk konsultona e kerkan as me kta shokt e mi(Claviculen, sitting bull e as te askush tjeter) po thesht mendimet e mija po perputhen me ato t'shokve t'mi edhe ktu nuk ka t'keqe nese don me dit...

a je ka e sheh se ka than "argumente mjaft bindese"... ...per ate se "simbolet egjiptase kan lidhje me alfabetin shqiptar"

o zotni hec edhe kapu per najsen tjeter e jo per postimet e mija... ...a spo ke vlla pun tjeter a?...
Last edited by JOHN BON JOVI on Tue Nov 06, 2007 6:07 pm, edited 1 time in total.
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by JOHN BON JOVI »

Clavicula wrote:J. B. Jovi, mos u gut njeri, po te kuptoj cka po don me thon, amo po diskutohet per ni qashtje shume ma te vjeter, thjeshte teza jon. Mos u ndij inferior ndaj kungjave te Talebanit, ti je nji nxons dhe jo stduius edhe i diplomum, edhe me fol pralla ne forum. Ti interesohesh edhe vazhdo mu interesu edhe ma shume.
Clavicula une po t'kuptoj shum mire shoki jem... ...problemi asht se kta po dojn thjesht me m'qit posht ama kjo asht e pamundshme se per ate cka une e flas bazona n'argumente(sepse une lexoj edhe kerkoj gjat gjith kohes per histori edhe pse as nuk jam student e as historian i diplmum), neyse...

kshyre pak qet sen edhe analizoje:
alterlife wrote:hmmm, teori interesante,po te ishte tersisht e vertet:p....do sene logjike, per do tjera paska menu shum larg.....sa i perket lidhjes te simboleve egjiptase me alfabetin shqiptar: hmmm argumente mjaft bindese,ndoshta eshte e mundur,megjithate qendrimi im ndaj gjith kesaj esht mjaft kritik
ky thot se "simbolet egjyptase kan lidhje me alfabetin shyptar" + asaj thot se asht "argument mjaft bindes"... ...tuj e dit se kur asht bo alfabeti shqyptar, t'gjitha shkronjat(shenjat) jan marr krejtsisht prej alfabetit latin... ...dmth se me symbolet egjyptase s'kan kurrfar lidhje me alfabetin shqyptar...

...se shoki jem athere kur ka fol aj far THOTI shqip as nuk ka ekzistu alfabet ilir(alfabet shqyptar jo se jo, po as alfabet ilir s'ka pas)...

e cekjo ke krejt ajo cka une e kundershtova... ...edhe z'besoj se jam gabim...

me t'mira CLAVICULA shoq
User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by Sitting Bull »

Clavicula une po t'kuptoj shum mire shoki jem... ...problemi asht se kta po dojn thjesht me m'qit posht ama kjo asht e pamundshme se per ate cka une e flas bazona n'argumente(sepse une lexoj edhe kerkoj gjat gjith kohes per histori edhe pse as nuk jam student e as historian i diplmum), neyse...
JON BON JOVI mos ta nin njeri se shum mire je.....shum po me pelqen patrotizmi yt........edhe me qdo kusht je kunder krejt armiqeve qe i kemi pase......!
Mos ua vno veshin dove dove qe i kan ba arbet per vete....amo varferia e do gjona ne Kosove...ndikojne qe me Hurme e me Supa e Kaqika i kthejne ka veti.....qe ka pase raste ketu ne forum sa edhe Skenderbeun e kan quajt tradhetar....se ka pre Turq.......!
Ti perkunder moshes qe e ke ki Komplimente prej meje......! kur te shkojsh ti ne studime ki mi bo krejt FUUUUZ
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by JOHN BON JOVI »

Sitting Bull wrote:
Clavicula une po t'kuptoj shum mire shoki jem... ...problemi asht se kta po dojn thjesht me m'qit posht ama kjo asht e pamundshme se per ate cka une e flas bazona n'argumente(sepse une lexoj edhe kerkoj gjat gjith kohes per histori edhe pse as nuk jam student e as historian i diplmum), neyse...
JON BON JOVI mos ta nin njeri se shum mire je.....shum po me pelqen patrotizmi yt........edhe me qdo kusht je kunder krejt armiqeve qe i kemi pase......!
Mos ua vno veshin dove dove qe i kan ba arbet per vete....amo varferia e do gjona ne Kosove...ndikojne qe me Hurme e me Supa e Kaqika i kthejne ka veti.....qe ka pase raste ketu ne forum sa edhe Skenderbeun e kan quajt tradhetar....se ka pre Turq.......!
Ti perkunder moshes qe e ke ki Komplimente prej meje......! kur te shkojsh ti ne studime ki mi bo krejt FUUUUZ
Faleminderit shum Sitting Bull per komplimentin, nuk e di ndoshta po dukna shum patriot veq une s'po e baj ket me qellim qe me u shit si patriot po ashtu e kam natyren se mire the ti armiku s'bohet mik...

...faleminderit edhe per perkrahjen qe ma ke dhan deri tash...
User avatar
alterlife
Posts: 1731
Joined: Sat Mar 04, 2006 5:22 pm
Location: Parallel Universe

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by alterlife »

@JBJ: mas pari sjom 'ky' po 'kjo' :D ...edhe e dyta: ok gabimi nashta u kan pak te une se u shpreha keq... alfabet t'shkrum kuptohet qe ska pas para 12 000 vjete, po n'gjuhen orale qato shkronja kan ekzistu, tingujt e qatyne gerrmave jon kan....more ti lexo tekstin niher :| edhe mos i merr senet bukfalisht :| ...... po ta kishe lexu artikullin, sma merr menja qe kish ndodh ky 'keqkuptim' :roll:
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: THOTI babai i gjuhes shqipe

Post by JOHN BON JOVI »

alterlife wrote:@JBJ: mas pari sjom 'ky' po 'kjo' :D ...edhe e dyta: ok gabimi nashta u kan pak te une se u shpreha keq... alfabet t'shkrum kuptohet qe ska pas para 12 000 vjete, po n'gjuhen orale qato shkronja kan ekzistu, tingujt e qatyne gerrmave jon kan....more ti lexo tekstin niher :| edhe mos i merr senet bukfalisht :| ...... po ta kishe lexu artikullin, sma merr menja qe kish ndodh ky 'keqkuptim' :roll:
1. ...se s'je "ky" po "kjo" s'asht shum tragjike se simbas username-s qe ke nuk tregon se ciles gjini i takon...

2. ...per mes me ardh deri tek ky "keqkuptim" asht dasht ti me kshyr edhe me analizu se cka po shkrun(masnej ti po thu se: "po bjen n'kundershtim me fjalt e tua"... ...amo prap se prap ti ke ra n'kundershtim me fjalt e tua...)se nuk osht qe une e kom lexu artikullin... ...e kom lexu pik e per pe... ...kshtu qe kshyr herave tjera se cka po shkrun per mes me ardh deri tek "keqkuptimet"

kalofsh mire... alterlife se s'kom pas per qellim me "ofendu" ndonje zonjush, keshtu qe kerkoj falje, por nese t'kam ofendu me naj shprehje...
Post Reply