A duhet te festohet 28 Nentori

Shkruni qka dini per histori, vetni, msoni... ma mire se n'shkoll ko me u kan.

Moderator: AciDiuS

User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by JOHN BON JOVI »

Muki wrote:
e di cka kan me than:"MUKI(spo ta di emrin e sakt) asht shum pratriot i madhe, tan fmija e mahalles ja kan friken"
Nejse :wink:
kujdes!!! ti e jo une kshyr se najkush mundet edhe me ta hjek kryet per ceto fjal qe po e flet per festen kombetare(edhe mos mu shit shyptar i flakt a nite)... ...a nite...
Jo ti djalosh i ri qe ende nuk ki drejt vote,kto gjera une ti thom edhe publikisht. Ne gazeta,ne TV, ku te duash.
per votime s'kam cka bona gati se:
1. ...na votimet i kea ma vone(s'jam nga Kosova)...
2. ...edhe moshen se kom ende per me votu...
E meqe nuk qenke nga Kosova rri urt pra,e mos i fut hunt ku duhet e ku nuk duhet.E vet fakti qe nuk paske drejt vote tregove qe koke me i ri se 18 vjeq,kshtu qe rri urt se ma i vjeter se ti jom,nese te kan msu qysh duhet mu sill,sillu mire.
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
neyse sa i perket moshes une te kerkoj falje qe ndoshta jam sjell ne menyre arrogante, kurse per disa sene tjera shoku jem ta dish qe i kuptoj ma mire se shumkush qe asht me i madhe se 18 vjet ne forum, kshtu per medimin tim qe "duhet te festohet 28 nonteri" - me focat e mia do ta mbroj kete tezë dhe do ti kundervihem tezave te rrejshme dhe te gabueshme... ...ne kundershtim me te verteten reale... ...qe ndoshta ti mendon se mund te et fatale... :shsmile: :shsmile: :shsmile:

sidoqofte pershendetje...
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by SOPRANO »

@Muki...

nuk duhet me ju falenderu as islamit e as turkut qe sot quhet rocksonte ky sajt...po i falenderona vetem gjakut tim...

Po mos te ishte Shqiptarizmi nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar-(SOPRANO)
User avatar
berati_rock
Posts: 1469
Joined: Sun Apr 02, 2006 6:57 pm

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by berati_rock »

SOPRANO wrote:@Muki...

nuk duhet me ju falenderu as islamit e as turkut qe sot quhet rocksonte ky sajt...po i falenderona vetem gjakut tim...

r-(SOPRANO)
hehehhe SOPRANO per Po mos te ishte Shqiptarizmi nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar per qeta te perkrahi qashtu ashten po walla a per islamin mendoi qe turku ja ka instalu islamizmin shqiptarve.
User avatar
santis
Posts: 149
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:51 am
Location: Ne zemer

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by santis »

SOPRANO wrote:@Muki...

nuk duhet me ju falenderu as islamit e as turkut qe sot quhet rocksonte ky sajt...po i falenderona vetem gjakut tim...

Po mos te ishte Shqiptarizmi nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar-(SOPRANO)
Bravo soprano!

Une nje gje s'po kuptoj: arsyet perse dikush ketu nuk do te festoj 28 nentorin si dita e shqiptareve ne bote? Nese ti ndihesh shqiptar, atehere festoje, nese jo atehere festo ndonje date tjeter! Per shembull italianet, gjermanet, hungarezet, kinezet, serbet, greket, arabet, indianet, afrikanet, KETA NUK E FESTOJNE 28 NENTORIN. kurse ne SHQIPTARET e festojme sepse eshte dita simbol e shqiptarizmit ne bote!!!! ne bote!!!

28 Nentori eshte dite e madhe per shqiptaret kudo ne bote pasi per here te pare u krijua nje shtet shqiptar institucional dhe demokratik. Ismail Qemali shpetoi Shqiperine nga nje coptim i metejshem! Dhe ja sot Kosova po del e pavarur! Nje dite do te behet dhe bashkimi me te, sepse gjaku therret gjakun dhe shqiptaret s'do te qendrojne kurre duar lidhur derisa te ribashkohen. E gjitha kjo i ngjan nje familjeje te ndare me dhune. Epo vellai do ta gjej vellain e humbur me cdo kusht, ai do ta gjej dhe motren dhe babain dhe nenen sikur dhe nga varri te cohet, ai perseri do ti gjej ata! mendoj qe thirrje te tilla per te mos festuar 28 nentorin shkojne kunder frymes shqiptare. kush i ka hedhur sinqerisht eshte ne gabim dhe te korigjohet!!!
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by Clavicula »

SOPRANO wrote:@Muki...

nuk duhet me ju falenderu as islamit e as turkut qe sot quhet rocksonte ky sajt...po i falenderona vetem gjakut tim...

Po mos te ishte Shqiptarizmi nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar-(SOPRANO)
Hi5. Pi bjen vule do seneve.
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by JOHN BON JOVI »

Clavicula wrote:
SOPRANO wrote:@Muki...

nuk duhet me ju falenderu as islamit e as turkut qe sot quhet rocksonte ky sajt...po i falenderona vetem gjakut tim...

Po mos te ishte Shqiptarizmi nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar-(SOPRANO)
Hi5. Pi bjen vule do seneve.

Clavicula shoq... ...qet thanjen tande:"Hi5. Pi bjen vule do seneve.", s'po e kuptoj hiq... ...tash a ke dasht' me than' qe ka gabu me qet thanje ky kolega SOPRANO, a ke asht' me than' se ka bo mir' me ket thanje...

mo ma merr per ters ket pyetje... ...pershendetje
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by Clavicula »

Ngo njeri, hi5 i bjen take ose qysh thuni anej piqe.
User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by Sitting Bull »

SOPRANO wrote:@Muki...

nuk duhet me ju falenderu as islamit e as turkut qe sot quhet rocksonte ky sajt...po i falenderona vetem gjakut tim...

Po mos te ishte Shqiptarizmi nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar-(SOPRANO)
Bravo Soprano....hi5 edhe prej meje

Jon Bon Jovi ka dashte mi thane take njo se shum mire e ke shkru
User avatar
JOHN BON JOVI
Posts: 841
Joined: Sun Aug 13, 2006 10:55 pm
Location: Atje ku CIA, FBI, M16 & Anti-terroristat i luftojnë Talebanët & Wahabistat

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by JOHN BON JOVI »

Sitting Bull wrote:
SOPRANO wrote:@Muki...

nuk duhet me ju falenderu as islamit e as turkut qe sot quhet rocksonte ky sajt...po i falenderona vetem gjakut tim...

Po mos te ishte Shqiptarizmi nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar-(SOPRANO)
Bravo Soprano....hi5 edhe prej meje

Jon Bon Jovi ka dashte mi thane take njo se shum mire e ke shkru
neyse e msova edhe qet sen flm shum Clavicula edhe Sitting Bull

hajde per hajr more per hajr na erdh edhe nji njeri n'grupin tone me teza te njejta sikurse edhe na(Clavicula, Sitting Bull, JOHN BON JOVI,... ...SOPRANO)

mir' fort... ...ndal... ...mir', cashtu, cashtu... ...qysh e kom paramendu... ...mir' super... :shsmile: :shsmile: :shsmile:
User avatar
The Green
Posts: 4079
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:59 pm

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by The Green »

28 Nentori o dite historike dhe e shejte per popullin Shiptare.
Dita e Pavarsise se Shiprise ndryshe u qujt edhe e dita e Flamurit, te cilin edhe na sot e kom kete Flamur, ku mos me festu kete dite?Kto e bojne veq Ekstremistat cillte nuk ja dojne t'miren popullit Shiptar.

Kremtimi i Dites se Flamurit o gjithashtu ni rast per te reflektuar
jo vetem mbi te kaluaren, po edhe per gjendjen e tashme si dhe per te ardhmen e Shiperise e te Kosoves.
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by TALEBANI »

A duhet te festohet 28 Nentori :?:

P(J)O :lol: :shsmile: :lol:
User avatar
Saraswati
Posts: 940
Joined: Wed Aug 29, 2007 1:40 pm
Location: Gjilan

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by Saraswati »

PO

duhet te festohet amo te festohet si feste e shtetit pare shiptar jo me festu me TALLAVA haahah
User avatar
TALEBANI
Posts: 1914
Joined: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by TALEBANI »

FLAMURI SHQIPTAR~ (nga kujtimet e Eqrem bej Vlores)

E pra, në 28 nëntor kryeobjekti i ditës , flamuri si simbol i pavarsisë, me atë pakujdesinë tipike shqiptaro-lindore ishte harruar. Për më tepër shumica nuk e dinte se si ishte ai. Askush më parë as se kishte parë as se kishte mbajtur. Askush në Vlorë nuk kishte flamur në shtëpi. Shtetformuesit ranë në hadh dhe vështruan njëri tjetrin të hutuar. Atëherë ngrihet miku im Hydai Efendiu dhe thotë se në dhomën e gjumit të Eqrem Beut varet në murë një flamur shqiptar i futur në një kornizë të bukur dhe pyeti se a mund të merrej pa qenë aty i zoti. Ismail Beu i dha leje dhe kështu flamuri që dikurë Don Aladro Kastrioti ma kishte dhuruar solemnisht në Paris, shtegtoi në konakun fqinj dhe ra në duart e Ismail Beut, i cili ja dorzoi Murat Bej Toptanit me porosinë ta varte jashtë, ndërkohë që vetë qëndronte pranë, në dritare. Mijëra njerëz u mblodhën në sheshin para shtëpisë dhe në kopshtë duke brohoritur "rroftë, rroftë" edhe pse shumë prej tyre nuk kuptonin edhe aq se çpo bëhej. Më vonë, kur unë e ngrita flamurin në ballin e shtëpisë sonë, disa kosovarë të mirë më thanë: "shumë mirë e bëtë ju të diturit që ngritët flamurin e babë kralit (të perandorit Franc Jozef) se tani nuk kanë më ç'tna bëjnë as serbi i poshtër as malazezi morracak..." Kur i pyeta se ku e kanë parë shqiponjën e zezë, mu përgjigjen krenarisht: "tek ushtarët e bab Kralit në Pazarin e Ri'' (NoviPazar).
Kleriuku fanatik Haxhi Muhamet efendiu shprehte zemrimin te Ismail beu se kishte zgjedhur një "korb" si simbol të "Shqipërisë së lirë".
Syrja beu – ankohej – se do të kishim në flamur suret e bukura të Kur'anit, po çmund të presish tjeter nga Ismail Beu që ka kaluar gjithë jetën në vendin e frëngjve! (Vol. II-të, f.14)

Historia e flamurit kombëtar tretet në mjergullën e kohës. Në veprën e tij "Jetët paralele" Plutarku thotë se Pirroja, mbreti i Epirit, pas betejës së Heraklesë (280 p.e.s) kur dëgjoi luftarët e tij tek po këndonin një këngë ku e quanin Shqiponjë, ai u tha atyre: "Në qofsha unë shqiponjë, ju jeni krahët që më sollët fitimtarë deri këtu". Në monedhat e qytetit iliro-epirot të Orikumit duket një shqiponjë që mban në kthetra rrufetë e Zeusit. Po kështu, kalorësit e Skënderbeut (sipas De vita... Georgii Castrioti të Barletit) gjatë fushatës së tij në Pulje, në ndihmë të mbretit të Napolit, në luftën kundër baronëve, mbanin flamuj të vegjël, të kuq me një shqiponjë të zezë dykrenëshe në mes. Shqiponja dykrerëshe është simbol i pushtetit perandorak (bizantin, gjerman, rus) Sundimtarët e mëdhenj dhe të vegjël që u shkëputën nga perandoria bizantine, vazhduan ta mbajnë këtë simbol pushteti. Kështu mbase ka bërë edhe Skënderbeu. Sidoqoftë, në goijdhënat e arbëreshme ky kumt ruhet ende i gjallë. Mbi varrin e nipit të Skënderbeut, në kishën e Shën Mërisë së engjujve , në Napoli, është vënë stema e tij: një shqiponjë heraldike me një yllë të bardhë vezëllitës pesëcepësh mbi dy krenët. Midis viteve 1880-1895 Zef Skroi (më vonë edhe Anselmo Sorekio) këtë shqiponjë e botuan në çdo numër të gazetës së tyre arbëreshe. Pas 1900, edhe Faik Konica e vë në të përmuajshmen e tij "Albania" në Bruksel. (Vol.II-të, shën. 3, f.13)
User avatar
adela
Posts: 1534
Joined: Fri Jan 19, 2007 5:57 pm
Location: UK

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by adela »

Akoma eshte e diskutueshme pergjigja e kesaj pyetje?
User avatar
santis
Posts: 149
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:51 am
Location: Ne zemer

Re: A duhet te festohet 28 Nentori

Post by santis »

adela wrote:Akoma eshte e diskutueshme pergjigja e kesaj pyetje?
bravo adela!!! kjo ishte!!!
Post Reply