Feja e shqiptarit Shqiptaria?

Probleme, diskutime rreth shoqerise shqiptare. (dhe te huaj)

Nen-Forum: Politike, Teologji.

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
Froese
Posts: 88
Joined: Wed Jan 27, 2010 11:14 pm

Re: Feja e shqiptarit Shqiptaria?

Post by Froese »

KILI ROCK wrote:Mendoi se feja e shqiptarit është shqiptaria!

Disa komente , menoj se jan të panevojshme në këte temë , po le te miret modertori ,e to.

Se ne kemi njerëz që e kthej fen sipas nevojes , mund ta ilustroi me një barcoletë:

"Kishin qëllu një budist kinez, një krishter amerikan dhe një islamik shqiptarë.
Për mi vërtetu se cila fuqi do ti ndihmoi atyre, është dasht të dalin në një sprovë.
Të tre është dalsht të hipin në një ndërtes të madhe 50 katshe dhe të hudhen.
Ata duhej të thërrisnin për ndihm idhullin e vet fetar.
I pari u hodh kinezi:
Duke ra ai thërriste "buda-buda-buda ..." dhe nga shpejt¨sia në fillim ai sa më shumi afrohej tokës , i ndalej shpejtësia dhe kur ariti në tokë ra në këmb dhe shum leht thuajse pa shpejtësi.
Të gjith u habiten.
Amrikani , shum i bindur se do te shpëtoi , u hodh.
Edhe ky thirri idhullin e vet" krishti,kriishti,krishti..." por u përplas me shpejtësi të madhe , dhe vdic momentalisht.
I erdhi radha shqiptarit.
Edhe ky u hodh dhe filloi te bije me shpejtësi duke thirrur "alla,alla..alla..."
Shpejtësia nuk iu zvoglua , dhe kur e pa se po binte me shpejtësi te madhe nisi te thëras "buda,buda, buda..." dhe shpejtësia u ngadalsua , dhe ra në tokë me një shpejtësi tepër të vogël , dhe shpëtoi pa asnjë plagë"

Pra dmth ne kemi të këtill plot sa i përket feve.
Por problemi se ky fenomen po na paraqitet edhe te disa kur po bie fjala per përkatsi kombëtare si :Disa në jug të Shqipëris që po shkruihen grek, dhe disa në Kosovë që po e konsideroj vetin kosovarë.

Kili
SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
Kili,

Nuk po pajtohna me ty.

Pike s'pari, fenomeni i 'nderrimit te feve' nxitet prej shume faktoreve te fuqishem psikologjike e objektive. Nje mendim i tille osht shume pergjithesues edhe rralle kush mundet me kuptu kete pune. Feja osht personale, dhe si e tille ty nuk te takon me gjyku tjetrin per vendimet e tij. Krejt cka mundesh me bo, osht me dite me spjegu PSE ndodh kjo?

E nen dy, barcoleta jote s'ka t'boj as edhe ni pike me thelbin e fese, konceptin real te saj (megjithese per ty mund te kete qene e pershtatshme). Shkurt-shqip osht pa kuptim. Autori i saj (kushdo qe t'kete qene) kuka kon me doze t'larte 'paroksizmi' (n'thonjeza pra) :P
User avatar
KILI ROCK
Posts: 211
Joined: Tue May 05, 2009 11:06 am

Re: Feja e shqiptarit Shqiptaria?

Post by KILI ROCK »

tung Froese dhe flm per komentin.

Unë nuk po te komentoi , por vetëm po shfaqi mendimin tim.

Në shekullin 21 njerzit nuk kan nevoj per fe (jo qe kan pas nevoj ndonjëher , por ajo është qështje tjetër!)

Kurse ne si shqiptarë , të ndar në fe të ndryshme, mendoj se më së paku kemi nevoj për fe klasike .


Kili
SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
User avatar
Her!
Posts: 1261
Joined: Fri Jul 04, 2008 7:00 pm

Re: Feja e shqiptarit Shqiptaria?

Post by Her! »

Normal qe e ndrron shqiptari me etni me krejt se ska BUKE mu ngi. Dikah duhet me ja majt.
User avatar
adela
Posts: 1534
Joined: Fri Jan 19, 2007 5:57 pm
Location: UK

Re: Feja e shqiptarit Shqiptaria?

Post by adela »

psy wrote:po de vllaznillak mu qyfa :)

E thash edhe nihere edhe po e perseris : DOKTRINARISHT, nuk e ka vlla ortodoksi muslimanin e as anasjelltas. E as mik n'kushte lufte kurre jo. Per sa te kane fene e Tadiqit jo. Jo edhe une muna me qit asi lloj shkrimesh se KA asi raste, edhe e thash edhe nihere kur ka asi raste, nuk i bashkon tutela e fese po e diqkaje tjeter : e t'qenurit jo-praktikant, e nacionalizimit, etatizmit, komunizimit, kozmpolitizimit etj., PO JO E FESE. Ka pas asi raste edhe shkije-shqiptar, qe vallahi n'bEth ju kane hi shkijeve. Muslimani PRAKTIKANT, nuk munet me e pas vlla qyfin. E Shqipnia ka kalu 50 vjet n'komunizem, e normal qe kur ka ra sistemi i PAFE prej tona religjioneve ka jo-praktikante qe vallahi zhvallen n'mes vete. Janallutosi edhe Bollano jon realitet edhe kane ndikim n'jug ma shume se komplet qeveria e Shqipnise. Tash normal qe ka ortodoks qe jon KUNDER ksaj, se e thash qe sjon krejt t'njejte. Krejt qka po thome une osht qe VLLAZNILLAK n'fe me qyfa ska.

Image

(njo prej pak rasteve. Vizitoje pak Himaren, edhe i sheh qfare jon "vllaznite")
gjithe pjeset e tjera po pertoj t'i komentoj, po sa i perket fotos do te te rrah heren tjeter qe te shoh.

A nuk e ke menduar ndonjehere qe kete e kane shenuar greket qe jetojne ne Shqiperi e? Me beso qe ka greke etnike, sado pak qe jane. Nuk ka shqiptar etnik ne Shqiperi qe do grekun me zeemer ashtu sic mendoni ju! Po s'keni faj, se po funksionon mire dhe propaganda sllavo-greke ne gjithe trojet shqiptare.
Post Reply