PARAGJYKIMET

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

Ajruplanka wrote:qy loqka vogel
Pandemonis wrote:
Ajruplanka wrote:Qy, me krahasu rolin e para-gjykimeve n'jete me efekt te ni substances n'trup ashiqare ish dal qe para-gjykimet jon si efekti i alkoholit.
:arrow: dyjat jon motive per diqka ma shume!(njoftime)

veq adin sbon me tepru, as me harru qe duhesh me qit hapin e dyt
pra, paragjykoni, masnej per hater t'kuriozitetit leni hapsir per vertetim.

perndryshe ky akt osht pjes e defence mechanism'it te njerzt(dmth krejt bota) qe vujn prej pasigurise/komplekseve etj kur gjinden para deres se ni botes te panjohur.

kshtuqe: lypNe qelsin!
me kete te ngjyrosun me t'kuqe, nuk pajtohna, duhet te dallohen "mekanizmat mbrojtes" nga paragjykimet. ni mekanizem mbrojtes eshte se si ti VEPRON ndaj ati paragjykimi qe ti e ki te fiksume ne tru, ndersa te paragjykosh e te mosveprosh ne nje menyre apo tjetren ndaj ati paragjykimi, eshte dicka tjeter, qoft ajo verbale apo non-verbale!

"mekanizem mbrojtes" eshte shembull FRIKA, por vetem shabllonizimi i nje tipi pesonash apo grupe personash, nuk eshte mekanizem mbrotjes!

siq tha edhe Vegenta, paragjykimi mundet me kone edhe pozitiv, jo vetem negativ
nuk je pajtu me mu, veq je pajtu me Hermann Gmeiner: "ne duhet te mesojm qe njerzit qe jane ndryshe nga ne, ti takojme pa u friguar, pa u trembur, kete e mesojne femite me lehte se sa te rriturit "

po ej, sic tha edhe Vagenta..

mpuq a!

nime ti ni problem e ki dikun po m'doket mu veq spo di ku?

tash ta perkthen Baci ty cka dmth ajo ....qe femijet nuk kan Paragjykime.... shume thjeshte apo? a t'dhimti hiq?
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

Vagenta wrote:
Pandemonis, une kam thene per STEREOTIPET QE MUND TE JENE POZITIVE E JO PER PARAGJYKIMET.

Ka dallim mes stereotipeve edhe per paragjykimet ngase e kam cek qe stereotipet jane per nje grup njerezish dhe nga stereotipet rrjedh diskriminimi.
une e paskam lexu gabim, poer megjithate sipas asaj qe une e kam lexu (ne literature) del qe ne shumicen e rasteve ki te drejt (kur eshte fjala per paragjykimet) por jo gjithemone, qysh e kom ceke edhe me nalt, paragjykimet ne SHUMICEN E RASTEVE jane negative!
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

'skjuze mi?
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Re: PARAGJYKIMET

Post by SOPRANO »

Ajruplanka wrote:Qy, me krahasu rolin e para-gjykimeve n'jete me efekt te ni substances n'trup ashiqare ish dal qe para-gjykimet jon si efekti i alkoholit.
:arrow: dyjat jon motive per diqka ma shume!(njoftime)

veq adin sbon me tepru, as me harru qe duhesh me qit hapin e dyt
pra, paragjykoni, masnej per hater t'kuriozitetit leni hapsir per vertetim.

perndryshe ky akt osht pjes e defence mechanism'it te njerzt(dmth krejt bota) qe vujn prej pasigurise/komplekseve etj kur gjinden para deres se ni botes te panjohur.

kshtuqe: lypNe qelsin!
ule doren ta puthi unazen...x
User avatar
valon@krrali
Posts: 298
Joined: Thu Feb 28, 2008 3:12 pm
Location: every where

Re: PARAGJYKIMET

Post by valon@krrali »

Ndonëse shumica e njerëzve në parim i dënojnë paragjykimet,pak veta u shpëtojnë kthetrave të tyre.Në fakt,shumë nga ata që kanë paragjykime të thella do të ngulnin këmbë që nuk i kanë.Të tjerë thonë se nuk ka rëndesi nëse ke apo s'ke paragjykime,sidomos kur i mbanë përmbrenda ato.Megjithate,kemi apo s'kemi paragjykime,kjo është një çeshtje që ka rëndesi,sepse paragjykimet i lëndojnë dhe i përçajnë njerëzit.
Paragjykimet jane qendrime kryesisht negative sepse keto nuk kane argumenta dhe as mbeshtetje reale dhe jane te ngarkuara me ndjenja intezive.Njeriu i ngarkuar me paragjykime ndaj te tjereve reagon pa menduar, vrullshem dhe pa e mbeshtetur reagimin e tille ne argumente reale dhe bindese,e keqja me e madhe e paragjykimeve jane pasojat e tyre te renda per keqesimin e mardhenjeve ndermjet atij qe ka paragjykime dhe qe vepron sipas tyre dhe objektit te ketyre paragjykimeve.
'Ne i urrejm disa njerez sepse nuk i njohim dhe nuk perpiqemi t'i njohim sepse i urrejm",une mendoj se kjo nuk eshte e drejt,duhet ti njohim njerzit dhe te kemi arsye per cdo gje.
User avatar
Hosefinë
Moderator
Posts: 2116
Joined: Mon Oct 30, 2006 3:54 pm
Location: World

Re: PARAGJYKIMET

Post by Hosefinë »

mos'informimi ose keq'informimi>narrow'minded>paragjykimi.
User avatar
unike
Posts: 1009
Joined: Tue Jan 08, 2008 4:08 pm
Location: tirane

Re: PARAGJYKIMET

Post by unike »

alterlife wrote:haha

Une paragjykoj, ti paragjykon, krejt paragjykojn. Njeri stereotipat i ka t'vulosuna n'kry. Pak mi ju pershtat dikush karakteristikave t'ni stereotipi t'caktum, meniher vijn paragjykimet (tona informatat qe i kem rreth qatij stereotipi).
Dikush o ma autokritik edhe e nal veten pak, dikush jo. Apet ma mir qe ka diversitet.

:arrow:
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: PARAGJYKIMET

Post by Clavicula »

Paragjykimi osht si hija qe e percell njerin, thjeshte dicka e pandashme.
User avatar
dreni
Posts: 519
Joined: Tue Jun 21, 2005 8:28 pm
Location: gjethka kapak

Re: PARAGJYKIMET

Post by dreni »

sa her e kom paragjyku dikond gjeth mka dal e kunderta ma von
Jettm!r
Posts: 17
Joined: Fri May 29, 2009 2:19 pm

Re: PARAGJYKIMET

Post by Jettm!r »

qdo fjale eshte paragjykim -niçe !!
User avatar
ToxicGirl
Posts: 1405
Joined: Sat Apr 12, 2008 5:14 pm
Location: Belgique
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by ToxicGirl »

Mendoj qe njerzit qe paragjykojn jan njerz qe e kan komplexin e inferioritetit!
User avatar
Aria
Posts: 1092
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:03 pm

Re: PARAGJYKIMET

Post by Aria »

Mundsia per me paragjyku edhe paragjykimi osht n'kontakt me njerzim n'gjdo kohe!
Pra duhet me dal me lyp "x" nese osht i panjohur :S
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: PARAGJYKIMET

Post by AciDiuS »

Meransi o mu MUNU me paragjyku sa ma pak !
User avatar
70's
Posts: 61
Joined: Fri Aug 06, 2010 3:02 pm
Location: prishtinë

Re: PARAGJYKIMET

Post by 70's »

AciDiuS wrote:Meransi o mu MUNU me paragjyku sa ma pak !
:arrow:
User avatar
bett
Posts: 3782
Joined: Mon Nov 26, 2007 7:21 pm
Location: Killadelphia

Re: PARAGJYKIMET

Post by bett »

shum t saktaa i kam ktoo virane
Post Reply