PARAGJYKIMET

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
valon@krrali
Posts: 298
Joined: Thu Feb 28, 2008 3:12 pm
Location: every where

PARAGJYKIMET

Post by valon@krrali »

Besoj se ja vlen me diskutue per kete dukuri negative qe eshte aktuale jo vete tek ne por kudo ne bote. une per veten teme mendoj se njeri nuk duhet te bazohet ne paragjyikme sepse eshte sendi i kategoris me te ulet te shoqris po te mirresh me kete sen, ky fenomen eshte me i theksuar tek femrat mirpo edhe te meshkujt nuk mungon . anadaj te largomi sa me larg paragjykimeve per tju shmangur situatave te ndryshme
User avatar
MaNgupja_nR1
Posts: 7435
Joined: Sat May 13, 2006 1:27 pm
Location: KingstonTown

Re: PARAGJYKIMET

Post by MaNgupja_nR1 »

Ni sen qe e urrej mas shumti.
Edhe un mendoj (se mendja ka s'tshkon normal), ama paragjykime kurr s'boj, nashte jam edhe nt'drejt, ama qato sha e mendoj e maj perveti edhe runa (nese osht puna per dishka t'keqe).
Tipat qe paragjykojn,qe m'folin keq per njerzt qe nuk i njohin e orientohen me fjalt e tjerve hiq pa i vet un, i urrej :D (normal i marr parasysh, ama nuk juv besoj), e hala mashum i urrej qato qe folin maspari per qato qe dej dje kan nejt me to :D e mejbi i kan edhe n'familje :D, e masi t'prishen folin keq.

Per paragjykimet shkrun edhe n'Kur'an, po tash spo kam koh.
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

valon@krrali wrote:Besoj se ja vlen me diskutue per kete dukuri negative qe eshte aktuale jo vete tek ne por kudo ne bote. une per veten teme mendoj se njeri nuk duhet te bazohet ne paragjyikme sepse eshte sendi i kategoris me te ulet te shoqris po te mirresh me kete sen, ky fenomen eshte me i theksuar tek femrat mirpo edhe te meshkujt nuk mungon . anadaj te largomi sa me larg paragjykimeve per tju shmangur situatave te ndryshme

se pari une mendoj se ka sjellje edhe me te ulta se sa paragjykimet
une s'po di si ti (ju) i kupton/i paragjykimet. te paragjykosh nuk dmth te besh dicka te keqe. sado qr thuni se ju nuk merreni me paragjykime, jeni shume gabim. secili njeri ka paragjykime. ta zom, une tham jam nga (vetem shembull, nuk du me prek askend me kete) Tetova, ty ka me t'shku mendja automatikisht tek theksi (dialekti) i tetovarve, siq flasin ata ose ku di une. te paragjykosh eshte dicka normale mendoj une perderi sa ti nuk meresh me ate paragjykim. p.sh. e takon nje njeri nga nje "X" vend vend qe ti ki pikepamje negative edhe thu "ky person nuk vyn sen sepse eshte nga "X" vendi" te jesh kategorik ne ate mendim, vertete eshte dicka e dobet. por pse te shkon mendja (per mendimin tim eshte dicka normale) nuk eshte kurgjo jomorale apo e demshme per shoqerine. mu personalisht me ka ndodhe qe shume njerez kan mendu qe s'jam shqiptar, edhe k'tu ne austri...per kete thom se ka gjona qe jane edhe me shume negative per shoqerine sesa paragjykimet!

mendimi im
User avatar
valon@krrali
Posts: 298
Joined: Thu Feb 28, 2008 3:12 pm
Location: every where

Re: PARAGJYKIMET

Post by valon@krrali »

Pandemonis wrote:
valon@krrali wrote:Besoj se ja vlen me diskutue per kete dukuri negative qe eshte aktuale jo vete tek ne por kudo ne bote. une per veten teme mendoj se njeri nuk duhet te bazohet ne paragjyikme sepse eshte sendi i kategoris me te ulet te shoqris po te mirresh me kete sen, ky fenomen eshte me i theksuar tek femrat mirpo edhe te meshkujt nuk mungon . anadaj te largomi sa me larg paragjykimeve per tju shmangur situatave te ndryshme

se pari une mendoj se ka sjellje edhe me te ulta se sa paragjykimet
une s'po di si ti (ju) i kupton/i paragjykimet. te paragjykosh nuk dmth te besh dicka te keqe. sado qr thuni se ju nuk merreni me paragjykime, jeni shume gabim. secili njeri ka paragjykime. ta zom, une tham jam nga (vetem shembull, nuk du me prek askend me kete) Tetova, ty ka me t'shku mendja automatikisht tek theksi (dialekti) i tetovarve, siq flasin ata ose ku di une. te paragjykosh eshte dicka normale mendoj une perderi sa ti nuk meresh me ate paragjykim. p.sh. e takon nje njeri nga nje "X" vend vend qe ti ki pikepamje negative edhe thu "ky person nuk vyn sen sepse eshte nga "X" vendi" te jesh kategorik ne ate mendim, vertete eshte dicka e dobet. por pse te shkon mendja (per mendimin tim eshte dicka normale) nuk eshte kurgjo jomorale apo e demshme per shoqerine. mu personalisht me ka ndodhe qe shume njerez kan mendu qe s'jam shqiptar, edhe k'tu ne austri...per kete thom se ka gjona qe jane edhe me shume negative per shoqerine sesa paragjykimet!

mendimi im
jo ngo haver une skom kunder as per tetovar as per kerkonin ama mue per veti po me bren qekjo se mirrmi shume me paragjykime, thjesht ti e ki bindjen tone,une e kom bindjen teme aj oshte krejt ne rregull, edhe nermal qe ka edhe sene tjera amo edhe paragjykimi ne baze te psikologjis masi jemi ktu te temat e psikologjis duhet mu hjek krejt.

qe po ta kallxoj ni shembull. une jom kryetar i nje organizate studentore edhe tashte ne nje organizat tjeter eshte nje kryetare. edhe tashte une kom pas paragjykime per to qe nu ka karakter te njerit,ama ska lidhje hiq me jete.ama te lutem kur me ra rasti me nejt edhe me bisedu me to pak ma gjat e kom kuptu se thjeshte paragjykimet jon gjera qe mund te qojn ne humner e kshtu qe ma pak paragjykime respekt for all
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

kjo eshte dicka normale, edhe mu shoku im ma i ngushti qe e kom, ne fillim mu ka pas doke shume njeri bajat se rrike si i mrrolt, amo kur me ra me nejt me to ma gjat e kom pa qe nuk eshte ashtu....amo nuk dmth qe kjo eshte nje veti me e ulte njerzore....besoj qe ka shume tjera edhe me te ulta.

kjo eshte nje pershtypje e rastit qe si ne raste pozitive apo negative, mudesh me u gabu. ketu si kemi fajet ne, fajet i ka nderdija qe keto informacione vizuale i mer ne ate qe shohim edhe ndegjojme, edhe i perpunon dhe krijon nje pershtypje per ate person.

ne nje praktike te psikologjise medicionale kemi pas qe secili person me pershkru kolegun afer vetes, dmth mosha, hobi, muzika cfare ndegjon, interesat per art life-style qe eso gjonash. ne fakt ne pamjen e jashtme ti (ose ma mire me thone nderdija jote) mundohet me krijo nje koncept per personin qe eshte para teje, jo qe u mershim na me paragjykime, ne kete praktike vetem u demonstrojke se shembull cdo "pacient" qe vjen tek ti per vizite, ti mudesh me fut nje nje shabllon personash (qe ne fakt nashti ne shumicen e rasteve edhe pershtatet me ate) por qe mundesh krejtesisht me gabu. te une p.sh shumica gabojne ne moshe :-)
User avatar
valon@krrali
Posts: 298
Joined: Thu Feb 28, 2008 3:12 pm
Location: every where

Re: PARAGJYKIMET

Post by valon@krrali »

perceptimi i personazhit edhe paragjykimi nejse spo di nashta spo di une me konen i kjart po shnosh mendoj se do te kete edhe te tjere qe do te na ndihmojn ne kete teme
User avatar
kthy
Posts: 136
Joined: Tue Jun 27, 2006 7:01 pm
Location: kupatill

Re: PARAGJYKIMET

Post by kthy »

valon@krrali wrote:Besoj se ja vlen me diskutue per kete dukuri negative qe eshte aktuale jo vete tek ne por kudo ne bote. une per veten teme mendoj se njeri nuk duhet te bazohet ne paragjyikme sepse eshte sendi i kategoris me te ulet te shoqris po te mirresh me kete sen, ky fenomen eshte me i theksuar tek femrat mirpo edhe te meshkujt nuk mungon . anadaj te largomi sa me larg paragjykimeve per tju shmangur situatave te ndryshme

ti mendimete tua per paragjykimin i paske plotsisht te bazume ne paragjykime( te nenvizuara)
User avatar
alterlife
Posts: 1731
Joined: Sat Mar 04, 2006 5:22 pm
Location: Parallel Universe

Re: PARAGJYKIMET

Post by alterlife »

haha

Une paragjykoj, ti paragjykon, krejt paragjykojn. Njeri stereotipat i ka t'vulosuna n'kry. Pak mi ju pershtat dikush karakteristikave t'ni stereotipi t'caktum, meniher vijn paragjykimet (tona informatat qe i kem rreth qatij stereotipi).
Dikush o ma autokritik edhe e nal veten pak, dikush jo. Apet ma mir qe ka diversitet.
User avatar
Varekai
Posts: 1199
Joined: Thu Oct 19, 2006 12:39 am
Location: Hamami i Hyrës

Re: PARAGJYKIMET

Post by Varekai »

Njeri paragjykon, po paragjykimet s'dmth mu kon gjeth t'kqija.
njeri paragjykon n'veti edhe pa fol kurrgjo se i ka kriju dofar rrethe t'caktume n'kry t'vetin.

kshtu qe mos paragjykoni per paragjykusa :papap::
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

Qy, me krahasu rolin e para-gjykimeve n'jete me efekt te ni substances n'trup ashiqare ish dal qe para-gjykimet jon si efekti i alkoholit.
:arrow: dyjat jon motive per diqka ma shume!(njoftime)

veq adin sbon me tepru, as me harru qe duhesh me qit hapin e dyt
pra, paragjykoni, masnej per hater t'kuriozitetit leni hapsir per vertetim.

perndryshe ky akt osht pjes e defence mechanism'it te njerzt(dmth krejt bota) qe vujn prej pasigurise/komplekseve etj kur gjinden para deres se ni botes te panjohur.

kshtuqe: lypNe qelsin!
User avatar
Vagenta
Posts: 2397
Joined: Fri Apr 13, 2007 4:44 pm
Location: Italia

Re: PARAGJYKIMET

Post by Vagenta »

Ka dallim stereotipi prej paragjykimit:
Stereotipet zakonisht jane per grupe njerez (shembull krejt serrbt jane t'kqi) ama edhe munden me qene pozitive e jo veq negative.

Paragjykimet ma shume jane per 1 person edhe gjithmone jane negative.

perndryshe me Stereotipet ja nis shkelja e te drejtave te njeriut e trasuar n'ket mnyre:
1.Stereotipet
2.Diskriminimet
3.Ghenocidi....
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

Ajruplanka wrote:Qy, me krahasu rolin e para-gjykimeve n'jete me efekt te ni substances n'trup ashiqare ish dal qe para-gjykimet jon si efekti i alkoholit.
:arrow: dyjat jon motive per diqka ma shume!(njoftime)

veq adin sbon me tepru, as me harru qe duhesh me qit hapin e dyt
pra, paragjykoni, masnej per hater t'kuriozitetit leni hapsir per vertetim.

perndryshe ky akt osht pjes e defence mechanism'it te njerzt(dmth krejt bota) qe vujn prej pasigurise/komplekseve etj kur gjinden para deres se ni botes te panjohur.

kshtuqe: lypNe qelsin!
me kete te ngjyrosun me t'kuqe, nuk pajtohna, duhet te dallohen "mekanizmat mbrojtes" nga paragjykimet. ni mekanizem mbrojtes eshte se si ti VEPRON ndaj ati paragjykimi qe ti e ki te fiksume ne tru, ndersa te paragjykosh e te mosveprosh ne nje menyre apo tjetren ndaj ati paragjykimi, eshte dicka tjeter, qoft ajo verbale apo non-verbale!

"mekanizem mbrojtes" eshte shembull FRIKA, por vetem shabllonizimi i nje tipi pesonash apo grupe personash, nuk eshte mekanizem mbrotjes!

siq tha edhe Vegenta, paragjykimi mundet me kone edhe pozitiv, jo vetem negativ
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

Pandemonis

kur thot Vagenta: "Paragjykimet ma shume jane per 1 person edhe gjithmone jane negative."
...e ti thu: "siq tha edhe Vegenta, paragjykimi mundet me kone edhe pozitiv, jo vetem negativ"
Une keshi, e shoh qe nuk po i kushton rendsi postimeve edhe nuk ta skjaroj qata me t'kuqe ty hiq.

sOri!
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Pandemonis »

Ajruplanka wrote:Pandemonis

kur thot Vagenta: "Paragjykimet ma shume jane per 1 person edhe gjithmone jane negative."
...e ti thu: "siq tha edhe Vegenta, paragjykimi mundet me kone edhe pozitiv, jo vetem negativ"
Une keshi, e shoh qe nuk po i kushton rendsi postimeve edhe nuk ta skjaroj qata me t'kuqe ty hiq.

sOri!
e paske mar personalisht shume kete pune ti, cka ka lidhje ngjyra ketu? e sheh qe ki paragjykime tuj mendu se "ngjyra e kuqe" sinjalizon dicka te keqe hehehe
qe don ta qes edhe ngjyre "cullaku" per mu ska "ngjyra si ngjyre" kurfar dmth
User avatar
Ajruplanka
Posts: 1536
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:52 am
Location: Laputa
Contact:

Re: PARAGJYKIMET

Post by Ajruplanka »

Ngjyra ka lidhje krejt, krejt lidhjet i ka ngjyra ka lidhje krejt,

ti je ngjyre je ti
Post Reply