Psikologjia Si moter e sociologjis

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
gzim.m
Posts: 1293
Joined: Sun Aug 06, 2006 1:04 pm

Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by gzim.m »

Qysh e theksoni ju qet sen..shum profesora t`psikologjis edhe t`sociologjis m`kan thon qe kto dyja jon teper t`lidhta sa qe thuhet qe jon moter e vlla..kjo do methon qe ne qoftse do meu bo psikolog i mir duhet me dit sociologjinn ..dhe anasjelltas
User avatar
VenoM
Posts: 1316
Joined: Sun Jan 01, 2006 3:50 am

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by VenoM »

Psikologjia e studion psiqiken/sjelljet e 1 individi,/krejt mrena tij,subjekto-objektivitetin..
Socologjia t'shoqris' si tersi,/rrethin,objektiven subjektiviste..a najsen

amo objektin e studimit & metodat e studimit i kan t'peraferta.
User avatar
alterlife
Posts: 1731
Joined: Sat Mar 04, 2006 5:22 pm
Location: Parallel Universe

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by alterlife »

VenoM wrote:Psikologjia e studion psiqiken/sjelljet e 1 individi,/krejt mrena tij,subjekto-objektivitetin..
Socologjia t'shoqris' si tersi,/rrethin,objektiven subjektiviste..a najsen

amo objektin e studimit & metodat e studimit i kan t'peraferta.

..mirpo kto dyja kan ndikim n'njona tjetren...rrethi tek ni individ dhe anasjelltas...kufiri mes k'tyre dy 'pseudo-shkencav', nuk osht gjithmon i kjart...si pasoj e ksaj ka land ku perzihen kto dy shkenca, siç osht psikologjia sociale
Qysh e theksoni ju qet sen..shum profesora t`psikologjis edhe t`sociologjis m`kan thon qe kto dyja jon teper t`lidhta sa qe thuhet qe jon moter e vlla..kjo do methon qe ne qoftse do meu bo psikolog i mir duhet me dit sociologjinn ..dhe anasjelltas
...per ata jepet edhe landa e sociologjis n'drejtimin e psikologjis..s'osht keq me dit sociologjin,kush do mu bo psikolog/e
Metal Militia
Posts: 938
Joined: Sun Jun 24, 2007 6:53 pm

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by Metal Militia »

si historia me gjeografine i thojn ksaj pune..
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by AciDiuS »

alterlife wrote:
VenoM wrote:Psikologjia e studion psiqiken/sjelljet e 1 individi,/krejt mrena tij,subjekto-objektivitetin..
Socologjia t'shoqris' si tersi,/rrethin,objektiven subjektiviste..a najsen

amo objektin e studimit & metodat e studimit i kan t'peraferta.

..mirpo kto dyja kan ndikim n'njona tjetren...rrethi tek ni individ dhe anasjelltas...kufiri mes k'tyre dy 'pseudo-shkencav', nuk osht gjithmon i kjart...si pasoj e ksaj ka land ku perzihen kto dy shkenca, siç osht psikologjia sociale
Qysh e theksoni ju qet sen..shum profesora t`psikologjis edhe t`sociologjis m`kan thon qe kto dyja jon teper t`lidhta sa qe thuhet qe jon moter e vlla..kjo do methon qe ne qoftse do meu bo psikolog i mir duhet me dit sociologjinn ..dhe anasjelltas
...per ata jepet edhe landa e sociologjis n'drejtimin e psikologjis..s'osht keq me dit sociologjin,kush do mu bo psikolog/e
jo qe so keq me dit psikologu sociologjn po sun bohet psikolog pa e dit sociologjin
jo veq psikologt duhet me dit sicologjin , sociologjia osht ni fushh e gjan po thuaj se nuk egziston as nje fush e e jetes shoqrore me te cilen nuk meret sociologjia pra edhe shummmm tjera shkenca qe kryhen nuk munen me pas sukses pa njohjen e sociologjis
User avatar
Vagenta
Posts: 2397
Joined: Fri Apr 13, 2007 4:44 pm
Location: Italia

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by Vagenta »

Te dyja jane disiplina qe kane dale nga Filozofia.

Psikologjia studion aktivitetet psikike, sjelljen....
Sociologjia na jep nje mendim me te spikatur shkencor per ndodhite reale...
lidhen nmes vete per shkak se te dyja studiojne shoqerine ne kendveshtrime te ndryshme (psikologjia endo mnyre,sociologjia egzo mnyre) por e plotesojne njera-tjetren.
Voodoo Child
Posts: 3171
Joined: Mon Jan 01, 2007 7:25 pm

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by Voodoo Child »

kan dallime mes veti kaniher edhe t'mdhaja, nprofesion sbon mi perzi shum se ndikojn ne njona tjetren
User avatar
alterlife
Posts: 1731
Joined: Sat Mar 04, 2006 5:22 pm
Location: Parallel Universe

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by alterlife »

Voodoo Child wrote:kan dallime mes veti kaniher edhe t'mdhaja, nprofesion sbon mi perzi shum se ndikojn ne njona tjetren
pajtona....sdi kush ha ma heret qe sociologjia osht e domosdoshme n'psikologji, hmmm jo edhe aq...puna o qe osht mir me pas njohuri t'pergjithsme rreth psikologjis, ku normal edhe sociologjija e lun ni rrol...po a i nevojitet sociologjija ni psikologit?..kjo krejt mvaret prej specializimit t'qatij psikologi (5 jon mos gabofsha), ka drejtime n'psikologji ku skan kurfar linku me sociologji, po ndodh edhe e kudnerta, natyrisht....
shkencat ekzakte perzihen shpesh, e le mo ato humane
User avatar
VenoM
Posts: 1316
Joined: Sun Jan 01, 2006 3:50 am

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by VenoM »

alterlife wrote: pajtona....sdi kush ha ma heret qe sociologjia osht e domosdoshme n'psikologji, hmmm jo edhe aq...puna o qe osht mir me pas njohuri t'pergjithsme rreth psikologjis, ku normal edhe sociologjija e lun ni rrol...po a i nevojitet sociologjija ni psikologit?..kjo krejt mvaret prej specializimit t'qatij psikologi (5 jon mos gabofsha), ka drejtime n'psikologji ku skan kurfar linku me sociologji, po ndodh edhe e kudnerta, natyrisht....
shkencat ekzakte perzihen shpesh, e le mo ato humane
shkencat egzakte jon krejt t'nderlidhta,e kto humane edhe ma shum se poziten objektive e kan gjith me ni pik..
edhe op mir ,se kto jon tlidhta,socio me psiko weq n'numrim s'maten P:,kto jon t'ndame amo asnjonen sbon me lon anash kur te kqyrsh pej pozites/nevojave sociale ,neyse amo prap psiko ma shum zgjon interesim ..ajt(K)
User avatar
Varekai
Posts: 1199
Joined: Thu Oct 19, 2006 12:39 am
Location: Hamami i Hyrës

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by Varekai »

Psikologjia merret me mardhanie intrApersonale.
Sociologjia merret me mardhanie intErpersonale.

njeri ka ndikim n'rreth (psikologjia n'sociologji).
rrethi ka ndikim n'njeri (sociologjia n'psikologji).
User avatar
Therion
Posts: 4454
Joined: Mon Sep 10, 2007 3:00 am
Location: The Giggle Loop

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by Therion »

Varekai wrote:Psikologjia merret me mardhanie intrApersonale.
Sociologjia merret me mardhanie intErpersonale.

njeri ka ndikim n'rreth (psikologjia n'sociologji).
rrethi ka ndikim n'njeri (sociologjia n'psikologji)
.
thjesht um pelqej postimi :arrow:
User avatar
TheForgotten
Administrator
Posts: 3097
Joined: Sun Feb 06, 2005 7:39 pm
Location: LOSTpedia
Contact:

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by TheForgotten »

Varekai wrote:Psikologjia merret me mardhanie intrApersonale.
Sociologjia merret me mardhanie intErpersonale.

njeri ka ndikim n'rreth (psikologjia n'sociologji).
rrethi ka ndikim n'njeri (sociologjia n'psikologji).
:arrow: :yes:::

psikologjia sociale
User avatar
rockgirl85
Posts: 3405
Joined: Fri Mar 18, 2005 8:48 pm
Location: Lund - Sweden
Contact:

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by rockgirl85 »

AciDiuS mos po mendon sociologu nuk bohet pa e dit psykologjin :)
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by AciDiuS »

edhe ashtu bon nuk je kurfar psikologu qe se njeh sociologjin as nuk je kurfar sociologu qe se njeh psikologjin jon dy sene shumm tlidhta nermjet veti jon dy fusha qe ne shumicen e shkencave jon pjes e studjimeve .
User avatar
Dr.SkaL.
Posts: 1079
Joined: Sat Apr 21, 2007 1:03 pm
Location: Khazad Dum

Re: Psikologjia Si moter e sociologjis

Post by Dr.SkaL. »

normal qe jan te lidhta, sociologjia e perdor psikologjien per studim, nfakt sociologjia osht psikologji, vetem se mirret vetem me sjelljen e njeriut ne shoqeri.
Post Reply