Mungesa e psikologeve dhe pedagogeve neper shkolla

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
sinderella
Posts: 760
Joined: Thu Sep 02, 2004 1:34 pm
Location: g!LaN

Post by sinderella »

berati_rock wrote:hahahhahhah nime sindi psikologe jeeeeeeeeeeee eja more ne medrese hahah ka vend te lir po ska pare hehe weq per sevap si te vish


valla Berat pa pare as hoxha n'minare nuk po hyp...
User avatar
The Green
Posts: 4079
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:59 pm

Post by The Green »

sinderella wrote:vendosja e psikologve neper shkolla normalisht qe osht qeshtje e institucioneve,po masi ata nuk mirren me ket pun,ju nxansat vet duhet me kerku...
formone ni kerkes,nenshkruni krejt nxansat edhe paraqitne n'drejtori..qe nuk ka zgjidhje jepuni ultimatum mos mani msim do dit sa me jau shti ethet pak...edhe ma merr mendja qe bohet...


nashta thash diqka..
Se ki edhe keq Sinderelle.
Ideja e mire edhe nashta kish me pas sukses po qysh tha username qe na kemi edhe mungese te msuesave :D.

Tung!
User avatar
berati_rock
Posts: 1469
Joined: Sun Apr 02, 2006 6:57 pm

Post by berati_rock »

sinderella wrote:
berati_rock wrote:hahahhahhah nime sindi psikologe jeeeeeeeeeeee eja more ne medrese hahah ka vend te lir po ska pare hehe weq per sevap si te vish


valla Berat pa pare as hoxha n'minare nuk po hyp...



hahah jaja mir eki as une nuk hypi ne minare se shum nalt um miren ment po mikrofoni hahha qashtu ashten pa pare ska as efekt te nxansi hehe :lol: :wink:
User avatar
SprinT
Posts: 4307
Joined: Wed Aug 08, 2007 4:31 pm
Location: Deutschland

Post by SprinT »

me kan me ardh psikolog neper shkolla tonat gjysen a ma shum i qet te smut psiqikisht .. :X
User avatar
Vagenta
Posts: 2397
Joined: Fri Apr 13, 2007 4:44 pm
Location: Italia

Post by Vagenta »

SprinT wrote:me kan me ardh psikolog neper shkolla tonat gjysen a ma shum i qet te smut psiqikisht .. :X
Psikologu edhe Neuropsikiatri kane dallim.
Neurpsikiatri diagnostifikon semundjet nervore edhe cakton barna e psikologu keshillon dhe mundohet te gjeje kura me keshillat e tija.
Me t'mira.
User avatar
The Green
Posts: 4079
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:59 pm

Post by The Green »

Vagenta wrote:Psikologu edhe Neuropsikiatri kane dallim.
Neurpsikiatri diagnostifikon semundjet nervore edhe cakton barna e psikologu keshillon dhe mundohet te gjeje kura me keshillat e tija.
Me t'mira.
Ishalla nuk osht nevoja me pas naper shkolla edhe doktor se at'here shkolla po kalon ne tjeter cka, qender rehabilitimi :D.
User avatar
Vagenta
Posts: 2397
Joined: Fri Apr 13, 2007 4:44 pm
Location: Italia

Post by Vagenta »

The_Green wrote:
Vagenta wrote:Psikologu edhe Neuropsikiatri kane dallim.
Neurpsikiatri diagnostifikon semundjet nervore edhe cakton barna e psikologu keshillon dhe mundohet te gjeje kura me keshillat e tija.
Me t'mira.
Ishalla nuk osht nevoja me pas naper shkolla edhe doktor se at'here shkolla po kalon ne tjeter cka, qender rehabilitimi :D.
ahahha une veq u nderlidha me postimin e Sprintit se ai na ka bere te gjitheve te çmendur.
User avatar
The Green
Posts: 4079
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:59 pm

Post by The Green »

Vagenta wrote:ahahha une veq u nderlidha me postimin e Sprintit se ai na ka bere te gjitheve te çmendur.
Tamon, po t'kuptoj po veq pak hajgare :D.
Ni shpjegim i vogel ke aj i joti :P.
Tung!
User avatar
kresha7
Posts: 1237
Joined: Sat May 26, 2007 6:36 pm
Location: Somewhere else then you !!
Contact:

Post by kresha7 »

hey nese ska une dha savendesim
Heidi
Posts: 66
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:23 am
Location: E dine ata qe me njohin...

Post by Heidi »

Vet titulli i temes po e jep pergjigjen.
User avatar
Vagenta
Posts: 2397
Joined: Fri Apr 13, 2007 4:44 pm
Location: Italia

Post by Vagenta »

Heidi wrote:Vet titulli i temes po e jep pergjigjen.
Team u paraqit si mocion edhepse ne nje fakt pohon dicka po ne ketu duhet me shtjellu,ki boll qka me fol nese kjo dukuri te ka prek edhe ty :wink:
User avatar
adela
Posts: 1534
Joined: Fri Jan 19, 2007 5:57 pm
Location: UK

Post by adela »

Vagenta ke shume te drejte qe neper shkolla ndihet nevoja e psikologeve. po verehen pasojat ne shoqeri..

meqe shkollat po thonkan qe s'kane buxhet te mjaftueshem une kisha thene qe te merren studente te psikologjise falas. gjate shkollimit, kjo tu meret atyre si pike ekstra, edhe tju hyje ne kuader te praktikes profesionale.
gjate fakultetit 2-3 dite ne jave nga 2 ore ata te shkojne neper shkolla fillore dhe te mesme (te shperndare) edhe te funksionojne si psikologe. edhe atyre i ben mire, qe nese e kane profesionin e tyre me pasion, te bejne ne te njejten kohe edhe teori edhe praktike. ma mer mendja.

Si mendoni ju qe jeni studenta te psikologjise???
Dije?? :D
Heidi
Posts: 66
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:23 am
Location: E dine ata qe me njohin...

Post by Heidi »

Po vertet po me prek kjo sepse po verej shume dukuri devijuse qe po ndodh ne mesin e rinis tone sepse po ma mer mendja sikur mua edhe shume te tjerve na pengojne rastet e llojllojshme qe i shohim neper ruge apo ku ta di une, kur psh shohim femijet tere diten bredhin rugve apo neper laghe prej mengjesit deri ne mbremje duke luajtur, i ndegjojme se si bertasin pa kontroll kinse po flakrohen, se si femijet e vegjel perdorin fjalor argo etj por eshte fakti se psikologet duhet se pari te fillojne prej do prinderve te ketyre femijeve e me pas te miren me femijet, pra ku jane keta prinder? qe ti edukojne femijet e tyre te jene te vegjel apo te ritur, ne anen tjeter mendoj se cka mund te ndihmoje psikologu kur edukimi baze i ketyre femijeve seshte kerkund, eshte edhe nje fakt tjeter se psikologu ekziston per ndonje rast e jo percdo dite e per cdo kohe, pra mendoj se me shume i takon prinderve te miren ti edukojne femijet e tyre....se paku une mendoj keshtu.
User avatar
valon@krrali
Posts: 298
Joined: Thu Feb 28, 2008 3:12 pm
Location: every where

Re: Mungesa e psikologeve dhe pedagogeve neper shkolla

Post by valon@krrali »

Vagenta deshta te pergezoj qe e ke hapur nje teme qa ja vlen me u diskutue gjer e gajte.per veti kom ndjeken shume trajnime e njo prej tyne u konen edhe " rendesia e psikologut ne shkolle". edhe tek aty kom mujten me pa se ku qendron poenta,qellimi i psikologut, edhe une kam menduar si disa postime qe jane bere me larte kam shkuar me paragjykime se nese nje njeri shkone tek psikologu aj njeri eshte i qmendur. mirpo pas ndjekjes se ati trajnimi i gjithe mendimi ka ndryshuar sepse e kame kuptuar rolin qe psikologu mundet te luaj nje rol te madhe ne shkolle po ashtu edhe ne jeten e perditshme.tani ne shkollat tona ka filluar te kete prezenc simbolike te psikologeve mirpo besoj se ne nje te ardhme te aferme, numri i tyre do te jet i barazpeshuar me nevojen e tyre ne shkolla.
eksistojn shume raste te cilat kane nevoj te diskutohen me psikolog, qe nje raste pe permnendi kur nje nxenes ish dashuru ne msuesen e tij, raste tjeter kemi divorcet e ndryshme edhe ndryshimi i sjlljes se ati femiju te cilit i jane ndare prinderit tani ajo nxenese nuk i intereson se qka te mesoj ne histori,matematik aku pe di une mirpo i gjite koncentrimi i saj eshte te vendos te shkoj me nenen apo babain e ka shum e shume raste te tjera. me falni se e zgjata pak :?
User avatar
Hosefinë
Moderator
Posts: 2116
Joined: Mon Oct 30, 2006 3:54 pm
Location: World

Re: Mungesa e psikologeve dhe pedagogeve neper shkolla

Post by Hosefinë »

Kjo mungese ndodh se asni nxans nuk kish shku.
Tash nderlidhet kjo dukuri me mentalitetin kosovar,me mungese te kuadrove,me mungese te inciatives.
Psh psikolog'ja nshkolle teme o kon ma histerike edhe ma psycho se sa krejt nxansat mi bo bashk.Dmth pika e fundit osht mungesa e profesionalizmit.
Post Reply