Bëri tifozllëk për Interin dhe përfundoi një muaj në izolim

Gjithcka per football
Post Reply
User avatar
GrenDay
Posts: 90
Joined: Mon Sep 13, 2010 8:37 pm

Bëri tifozllëk për Interin dhe përfundoi një muaj në izolim

Post by GrenDay »

Një tifozi shqiptar, adhurimi për një ekip të huaj, i ka kushtuar jo pak, por 30 ditë izolim në një nga burgjet më të egra të regjimit komunist. Kjo ka ndodhur në vitin ’78. Por historia e Bashkim Fishtës, që sot jeton në Tavanjako, një qytezë në provincën e Udines, ka tërhequr vëmendjen e një prej gazetave më të madhe sportive në Itali, “Gazzetta Dello Sport”. Në shkrimin e saj, gazeta shpjegon se 65 –vjeçari që ka bërë mbi 20 vjet burg politik në Spaç, ishte mbajtur në izolim për 30 ditë vetëm pse kishte festuar për triumfin e Interit në Kupën e Italisë në vitin 1978. “Lajmin për triumfin e Inter në Kupën e Italisë e dëgjova nga autopalantët në oborrin e burgut që po përcillnin lajmet e Radio Tiranës – citon artikulli Bashkim Fishtën. Fytyra m’u qesh dhe shtrëngova duart, por një nga rojet më pa dhe më lanë një muaj në izolim, me vetëm bukë e ujë, duke më torturuar sa herë ndërroheshin gardianët”. Bashkimi ka qenë një nga organizatorët në revoltën e famshme të majit 1973 në burgun e Spaçit ku dënimit të tij iu shtuan edhe 10 vite të tjera. Katër shokë të tij u pushkatuan. Ai ka fituar lirinë vetëm në vitin 1989 dhe mbërriti në Itali në vitin 1991 me gruan dhe të birin, asokohe vetëm 4 muajsh. Bashkimi nuk e ka harruar pasionin e vjetër për sportin, vazhdon të ndjek Interin.

Image
User avatar
David Gilmour
Posts: 5122
Joined: Sun Sep 09, 2007 9:05 am
Location: Prizren
Contact:

Re: Bëri tifozllëk për Interin dhe përfundoi një muaj në izo

Post by David Gilmour »

qfar hajvani aj medet, Interin e ka dasht ncnncncncnc t'kish festu per Juventusin e kish prit dreka
User avatar
GzI3mOsS
Posts: 1085
Joined: Thu Nov 20, 2008 7:21 pm
Location: United colours of Prishtinë

Re: Bëri tifozllëk për Interin dhe përfundoi një muaj në izo

Post by GzI3mOsS »

true fan , bravo
User avatar
John Lennon
Posts: 4138
Joined: Fri Jan 09, 2009 8:39 am
Location: tu shpija...

Re: Bëri tifozllëk për Interin dhe përfundoi një muaj në izo

Post by John Lennon »

hahahaha...qeky ma ka kalu :P
hallall i koft..ska bacit..dihet per kon ka bo tifo..
User avatar
SprinT
Posts: 4307
Joined: Wed Aug 08, 2007 4:31 pm
Location: Deutschland

Re: Bëri tifozllëk për Interin dhe përfundoi një muaj në izo

Post by SprinT »

me pas kan ne ks e kishin vra krejt se i kishin than me shkje po bohesh.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: Bëri tifozllëk për Interin dhe përfundoi një muaj në izo

Post by rock_boy18 »

SprinT wrote:me pas kan ne ks e kishin vra krejt se i kishin than me shkje po bohesh.

hahaha eh qe de :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply