Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Gjithcka per football
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Clavicula »

Sipas matjeve të gazetës “Blick”, talenti shqiptar ia kalon yllit brazilian. Dy vjet më parë ai ishte në stadiumin e Baselit, në mesin e atyre djemve që mbledhin topa gjatë ndeshjeve. Por tani, Xherdan Shaqiri është njëra ndër shpresat më të mëdha të futbollit zviceran. Ai ka kontratë profesionale me Baselin deri në vitin 2014 dhe deri më tani ka zhvilluar 25 ndeshje duke shënuar dy gola.

“Viti i kaluar ishte sikur ëndërr. Kur erdhi trajneri Thorsken Fink, gjatë verës, isha sikur i klikuar dhe e shfrytëzova rastin e dhënë”, tha Shaqiri për Blick. “Shpesh është thënë se jam trupshkurtër, por kjo më motivoi dhe më tepër. I tregova të gjithëve se gjatësia në futboll nuk është vendimtare”.Shaqiri është i gjatë 169 cm dhe i rëndë 72 kg. Por jo vetëm se i ngjan brazilianit, Roberto Carlos (168 cm, 67 kg), Por që të dy luajnë në të njëjtën pozitë, madje edhe ndërtimi i tyre muskulor është shumë i njëjtë.
Për këtë Blick i ka bërë një test të masave muskulore të Shaqiri dhe rezultatet kanë qenë mbresëlënëse: pasi futbollisti i Baselit tejkalon kampionin e botës nga Brazili.
Muskuli i epërm i këmbës i Shaqirit është 60 cm, ndërsa ai i Carlosit 58.5 cm. Muskuli i pjesës së poshtme të këmbës së 18-vjeçarit është 41.5 cm, ndërsa i Carlosit 41 cm.
Shaqiri tani ka punë të tjera. Ai duhet të marrë patentën e ngasësit, kërkon të luajë rregullisht në pjesën e dytë dhe synon titullin e kampionit. “Para se të fitojë disa trofe me Baselin, nuk do të flas me klube të huaja”, tha ai.
Sidoqoftë, djaloshi ëndërron për ndeshjet e Bundesligës dhe për Barcelonën. “Duhet të caktosh qëllime të mëdha”.

Ai e di se në futboll gjërat mund të ecin shumë mirë. Para një viti, “Shaqa” ndante dhomën e vogël me dy vëllezërit e tij, pa ngrohje. Në ndërkohë familja e tij ka marrë një banesë 5 dhomëshe e gjysmë. “Dua t’ju japë diçka mbrapa. Para se të blej një Ferrari, do t’i blej nga një vëllezërve të mi dhe babait tim”, tha Shaqiri.
User avatar
Emcee
Posts: 1958
Joined: Tue Nov 06, 2007 4:17 pm
Location: n`Südkurve (zh)

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Emcee »

po qysh jo.. Blicki se ka sefte qe ja fut pi korrneri..
User avatar
-MeTall3'
Posts: 98
Joined: Fri Dec 11, 2009 2:05 am
Location: Tel Aviv

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by -MeTall3' »

Image

Image

Qeky osht Xherdan Shaqiri ..
User avatar
darian
Posts: 1040
Joined: Wed Nov 05, 2008 4:50 pm
Location: .www

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by darian »

eu.. veq edhe ni fjal e paskan harru aty ne fund.
pralla nshkall , dukati nball.
User avatar
6POUNDER
Posts: 5966
Joined: Thu Jul 27, 2006 12:24 am
Location: Prizren, the Greater Albania
Contact:

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by 6POUNDER »

dola djeh ne mahall, ishin kon tu lujt ata te mahalles do qesi ronaldinho e do kaka e messi, t'hina **** i bona, paaaa qfar stila ju bojsha, veq me pas kon aty me pa se sbesoni, kur u qova jorgani mas dere kish mrri
User avatar
-MeTall3'
Posts: 98
Joined: Fri Dec 11, 2009 2:05 am
Location: Tel Aviv

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by -MeTall3' »

darian wrote:eu.. veq edhe ni fjal e paskan harru aty ne fund.
pralla nshkall , dukati nball.
Shka i bjen kjo.. :oops:
User avatar
Evermore
Posts: 4094
Joined: Sun Sep 07, 2008 10:23 pm
Location: Atlas Air

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Evermore »

6POUNDER wrote:dola djeh ne mahall, ishin kon tu lujt ata te mahalles do qesi ronaldinho e do kaka e messi, t'hina **** i bona, paaaa qfar stila ju bojsha, veq me pas kon aty me pa se sbesoni, kur u qova jorgani mas dere kish mrri
:shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile:
Ian
Posts: 180
Joined: Fri Nov 27, 2009 2:18 am
Location: Mecca

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Ian »

-MeTall3' wrote:
darian wrote:eu.. veq edhe ni fjal e paskan harru aty ne fund.
pralla nshkall , dukati nball.
Shka i bjen kjo.. :oops:
kishe o prrall`/rren! :D


:shsmile:
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Clavicula »

op op, gjithcka o rren, fakti qe lujti kunder bayernit as prrall po muhalif.

une se di pse dikush ka qef mu shit aq gjeni, kur s'ja ka dhon Zoti o daj?
User avatar
darian
Posts: 1040
Joined: Wed Nov 05, 2008 4:50 pm
Location: .www

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by darian »

clavicul mos u nxej se ti nuk e ke shkru tekstin vet. ky djali ish futboller me prespektiv ama teksti o ka ja nxerr funin me do konkludime palidhje. sidomos ai tripi ne fund qe paska thon kishe ky ka me jau ble krejt familes ka ni ferrari e mas mramti per veti.. ec e mos kesh mos ja qie nan'n.
User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Sitting Bull »

Prej nga osht ky tipi Clavi???
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Clavicula »

i Shtimes garant qe s'osht :shsmile: :shsmile: :shsmile:
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Clavicula »

darian wrote:clavicul mos u nxej se ti nuk e ke shkru tekstin vet. ky djali ish futboller me prespektiv ama teksti o ka ja nxerr funin me do konkludime palidhje. sidomos ai tripi ne fund qe paska thon kishe ky ka me jau ble krejt familes ka ni ferrari e mas mramti per veti.. ec e mos kesh mos ja qie nan'n.
Amo so larg mensh, Rivaldo ka shku n'kam n'shkolle se s'ka pas pare per bilete, Dunho qeshtu naper pleme ka fjet e sene, e tash flejn ne pare. Nese vec e ki talentin lun me pare sot ne futboll
User avatar
darian
Posts: 1040
Joined: Wed Nov 05, 2008 4:50 pm
Location: .www

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by darian »

sigurisht. talentin edhe shutin e fort qito dyja mi pas ma shum ste vyjn edhe veq qele ni konto ne zvicer.
User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Xherdan Shaqiri më i fuqishëm se Roberto Carlos

Post by Clavicula »

s'po di per gjermani e zvicerr, e per kosove edhe me kry me kon deri dikun mun qel konto
Post Reply