“Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Artikuj te ndryshem nga shtypi ditor

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
GzI3mOsS
Posts: 1085
Joined: Thu Nov 20, 2008 7:21 pm
Location: United colours of Prishtinë

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by GzI3mOsS »

vallah problem o shypcave me ja ndrru menimin :lol: n'koft lind PDK , ose LDK .. me ardh Thaqi edhe nonen me ja qi se ndrron :lol:
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

http://www.koha.net/index.php?cid=1,24,38336

Menihere kish honger tum kunder Islamit. Edhe pis edhe lladike. Pis per faktin kur e kujtoj qe krejt partite maslufte, u shkrijshin tu ju ofru shkijeve garanca (edhe pse na kane pre e gri), qysh kane me kon t'integrum, qysh ska me i preke kerkush, pale nashta del edhe naj vote prej tyne. A ky tipi hala n'celula t'formimit t'partise, hala pa e dite a e kalon pragun zgjedhor a jo, menihere tu fol kunder fese t'shumices. Termin "islam radikal", ky cooler e ka t'nime, prej qatyne qe e kane shpike, edhe e kisha sfidu n'qfaredo debati, kur t'ju kish qu. MUP-in e ka n'Mitrovice, jo thote Islami kercenon. O kah m'vjen inati masi mitrovicali, n'ven se me fol per MUP-in ky i kapet islamit, edhe tu e dite realitetin thelbesisht fetar n'Mitrovice, qohet me goje t'vet ja ofron edhe ni mandat tjeter Sami Lushtakut. N'anen tjeter veq kqyre me qka merret gazeta e SOROS-it. Me xhamine e Sarajeves, a Katedralen ma t'madhe n'Ballkan, t'marume donile me mospajtim t'shumices kurre se prek, bre familjen n'piqk pa ja qi atij/asaj Flaka(dan) Surroit mos e lasha. Dhija e larme. Met pa martu do me dek per k@r. Ja qifsha at meqke komuniste ja qifsha. Po n'anen tjeter, kjo osht edhe mire, me e tregu facen e vertete n'start, edhe thjesht me ta bo me dije n'fillim : ALLAHILE MOS VOTO PER MU (se e pajsha qe do vllazni menojshin me ja jep voten). Nuk e di o daje qka kane me islam kshtu, per qe zotohet njeri, si t'hin n'politike me u merr me Islam edhe luftimin e tij une pos n'shkije kom pa.
Last edited by psy on Thu Oct 28, 2010 10:29 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Emcee
Posts: 1958
Joined: Tue Nov 06, 2007 4:17 pm
Location: n`Südkurve (zh)

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by Emcee »

Nuk faj Sadullahi qe thot haram osht me votu..
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

Ata përpiqen me gojët e tyre ta shuajnë dritën e All-llahut, e All-llahu nuk do tjetër, pos ta përsosë dritën e Tij, ndonëse jobesimtarët e urrejnë.” (Kuran 9:32.)
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

"Islami Radikal", osht term i shpikun prej orientalistave edhe e perendimoreve. Islami edhe radikalizmi perjashtohen njoni me tjetrin. Islami e ka xhihadin, e ka edhe obglimin me ja hjek kryt qafirit, mirepo veq n'kushte lufte, kur muslimani t'zatet per muri prej padrejtesive. Osht term i njejte si termet "islam politik", "vahabizem", "terrorizem islamik" etj. Krejt kta terma i kane t'huazum edhe t'interorizum literalisht edhe raptishte normal.

mungesa e njohurise per ni sen, t'bon me anticipu turli turli, edhe me e etiketu simas tekanjozitetit tond. Shqiptari kur t'shkon jashte vetes, krijon pershtypje e bindje qysh tja kap rrodaka vet, apo qysh e ka ni prej dikujna tjeter, se haj mozallah me kap me lexu najsen vet. Edhe masnej qka per boten osht normale, per to osht paradoksale edhe anasjelltas. N'kontekstin shqiptar, perdoren edhe termet "islam liberal", "islam shqiptar" e lloj lloj nocione t'ngjashme t'shpikuna. Per Veton Sorosin, Ilir Deden e komplet pushtetin momental, t'mire jon BIK-u edhe Xhabir (Qafir) Hamiti, qe i heshtin diskriminimet ndaj muslimaneve tu ja nis prej ndalimit t'mbuleses e deri te zotimi publik per luftim t'Islamit.

qishtu si Ilir Mut Deda, nuk osht zotu as Milloshi n'Gazimestan. Milloshi nuk i pat sha as shqiptaret, as boshnjaket, as kerkon direkt. E pat lon per ma vone. Veq pat thone : "askush nuk guxon tju rrahe". E ky tipi e merr guximin hala tu kon n'celula t'evoluimit t'partise, me perdore etiketime. Per to e per pushtetin momental si t'osht dikush me mjekerr edhe qe nuk pajtohet me servilizmin e BIK-ut, ai osht "radikal". Krejt kjo veq sa mi ho n'both Europes. Veq qysh me jau marr n'goje ma shume.

edhe n'fund Europa hiq ma larg se sot, po get e njofti kandidaturen e Malit t'Zi per aderim m'BE, e t'Shqipnise jo. Mali i Zi mban pergjegjsi shteterore per bombardimin e Dubrovnikut edhe Prevllakes, per pjesemarrjen e mijera paramilitarve malazeze n'krimet n'Bosnje edhe n'Kosove (per t'cilat nuk ka kerku falje) edhe e ka n'krye t'qeverise mafijashin ma t'madh n'Ballkan. Edhe prap, ja dhan kandidaturen e Shqipnise jo. Kosoves le kandidature, po as liberalizim t'vizave. Ma zi duhet me jau bo raptishve.

tani jo pse po qartesh e pse po bertet. Krejt rrymat anti-islame jo qe brengosen per pjestaret e konfesioneve tjera, po veq PERDOREN n'luftim t'impaktit islam. Kurre ma larg katoliket se kane pas KATEDRALEN, se sa sot qe osht n'Prishtine. 80 km ju bjen katolikeve t'Shpenadise t'Prizrenit. Njejte nja 80 atyne t'Stublles t'Vitise. 90 km fandeve t'rrethit t'Gjakoves. 90 katolikeve t'Rugoves. 60-70 katolikeve t'Klines e Zllakuqanit. Ama rryma katolikocentriste nuk brengoset per ndjenjat edhe nevojat e katolikeve t'Kosoves. Me randsi Kosova me i ngja ni filiale t'Vatikanit edhe katolicizimi politik me stigmatizu gjithqka islame.
Last edited by psy on Fri Oct 29, 2010 3:44 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Emcee
Posts: 1958
Joined: Tue Nov 06, 2007 4:17 pm
Location: n`Südkurve (zh)

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by Emcee »

Like
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by AciDiuS »

psy wrote:"Islami Radikal", osht term i shpikun prej orientalistave edhe e perendimoreve. Islami edhe radikalizmi perjashtohen njoni me tjetrin. Islami e ka xhihadin, e ka edhe obglimin me ja hjek kryt qafirit, mirepo veq n'kushte lufte, kur muslimani t'zatet per muri prej padrejtesive. Osht term i njejte si termet "islam politik", "vahabizem", "terrorizem islamik" etj. Krejt kta terma i kane t'huazum edhe t'interorizum literalisht edhe raptishte normal.

mungesa e njohurise per ni sen, t'bon me anticipu turli turli, edhe me e etiketu simas tekanjozitetit tond. Shqiptari kur t'shkon jashte vetes, krijon pershtypje e bindje qysh tja kap rrodaka vet, apo qysh e ka ni prej dikujna tjeter, se haj mozallah me kap me lexu najsen vet. Edhe masnej qka per boten osht normale, per to osht paradoksale edhe anasjelltas. N'kontekstin shqiptar, perdoren edhe termet "islam liberal", "islam shqiptar" e lloj lloj nocione t'ngjashme t'shpikuna. Per Veton Sorosin, Ilir Deden e komplet pushtetin momental, t'mire jon BIK-u edhe Xhabir (Qafir) Hamiti, qe i heshtin diskriminimet ndaj muslimaneve tu ja nis prej ndalimit t'mbuleses e deri te zotimi publik per luftim t'Islamit.

qishtu si Ilir Mut Deda, nuk osht zotu as Milloshi n'Gazimestan. Milloshi nuk i pat sha as shqiptaret, as boshnjaket, as kerkon direkt. E pat lon per ma vone. Veq pat thone : "askush nuk guxon tju rrahe". E ky tipi e merr guximin hala tu kon n'celula t'evoluimit t'partise, me perdore etiketime. Per to e per pushtetin momental si t'osht dikush me mjekerr edhe qe nuk pajtohet me servilizmin e BIK-ut, ai osht "radikal". Krejt kjo veq sa mi ho n'both Europes. Veq qysh me jau marr n'goje ma shume.

edhe n'fund Europa hiq ma larg se sot, po get e njofti kandidaturen e Malit t'Zi per aderim m'BE, e t'Shqipnise jo. Mali i Zi mban pergjegjsi shteterore per bombardimin e Dubrovnikut edhe Prevllakes, per pjesemarrjen e mijera paramilitarve malazeze n'krimet n'Bosnje edhe n'Kosove (per t'cilat nuk ka kerku falje) edhe e ka n'krye t'qeverise mafijashin ma t'madh n'Ballkan. Edhe prap, ja dhan kandidaturen e Shqipnise jo. Kosoves le kandidature, po as liberalizim t'vizave. Ma zi duhet me jau bo raptishve.

tani jo pse po qartesh e pse po bertet. Krejt rrymat anti-islame jo qe brengosen per pjestaret e konfesioneve tjera, po veq PERDOREN n'luftim t'impaktit islam. Kurre ma larg katoliket se kane pas KATEDRALEN, se sa sot qe osht n'Prishtine. 80 km ju bjen katolikeve t'Shpenadise t'Prizrenit. Njejte nja 80 atyne t'Stublles t'Vitise. 90 km fandeve t'rrethit t'Gjakoves. 90 katolikeve t'Rugoves. 60-70 katolikeve t'Klines e Zllakuqanit. Ama rryma katolikocentriste nuk brengoset per ndjenjat edhe nevojat e katolikeve t'Kosoves. Me randsi Kosova me i ngja ni filiale t'Vatikanit edhe katolicizimi politik me stigmatizu gjithqka islame.
Edhe une besoj qe qitu osht mangsia e atyne qe bojn ksi deklarata qe lajn mu kuptu se jon tu paragjyku , veq ni sen duhet me dite lum qe n’ks mas luftes po predikohet “Islami Radikal” ma saktsisht al-kaidologjia.


Me sa di une ata al-kaidologjia gjendje lufte e konsiderojn cdo koh kur ne pushtet nuk udhehiqen sipas sherijatit e duhet me luftu qe ai me ardhe ne pushtet
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

"Alkaidologjia" munet me kon SHKENCE e zbulume prej teje, jo ideologji. Qka t'mbaron me "logjia" (logos), osht shkence ose s'spaku lloj studimi mbi diqka. A nese ke mendu me thone "alkadizmi" edhe ky osht term i zbulum prej teje, ne vazhden e zbulimeve qe kori gazmor anti-islam, vazhdon me i bo. Dalloj nocionet, s'paku prej struktures semantike edhe kuptimore brena vet togfjalshit. Sheriati n'plotnine e tij, nuk munet me kon i aplikushem, mrena qiti Rendi Global, edhe shteteve nacionale. Munden me e leju disa aplikime t'tij, n'vene ku 90% jon musliman praktikus edhe qe islamin e kane nomos jete. Diqka ngjashem qysh ja ka leju Rusia Ramzan Kadyrovit n'Qeqeni. Edhe ato jo me paqe, po me lufte. N'rastin e Kosoves, kerkush spo kerkon sheriat, po t'drejta ma elemntare. Po Ilir Deden edhe ato jon "radikale"
User avatar
Emcee
Posts: 1958
Joined: Tue Nov 06, 2007 4:17 pm
Location: n`Südkurve (zh)

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by Emcee »

Jeni bo kogjo do orientalista tfort valla qeshit qeshit termi po zbuloni, hajr inshallah..

un prej sodit pi bika mu kan alkaidolog..
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

me e pas naj citim t'shkijeve n'shkrime a diqka (qe jon s'paku nja 200 vjet para neve me shkence), menihere t'kapen A ME CITIME T'SHKIJEVE PO BON SHKRIME A ? E kur t'dhem qajo, duhet me e kuptu qe edhe muslimanve ju dhamin edhe nuk i pranojne referencat/etiketimet qe literatura e kryqalive i bon per Islamin. Mjafton me kon ATEIST/LAIK edhe me e kuptu qe sot trend global osht me shkru e me etiketu Islamin, pa i pas dy lidhje me to edhe me e dite qe termat/nocionet e kryqalive jon t'ni-anshme edhe t'paqendrushme.
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by AciDiuS »

psy wrote:"Alkaidologjia" munet me kon SHKENCE e zbulume prej teje, jo ideologji. Qka t'mbaron me "logjia" (logos), osht shkence ose s'spaku lloj studimi mbi diqka. A nese ke mendu me thone "alkadizmi" edhe ky osht term i zbulum prej teje, ne vazhden e zbulimeve qe kori gazmor anti-islam, vazhdon me i bo. Dalloj nocionet, s'paku prej struktures semantike edhe kuptimore brena vet togfjalshit. Sheriati n'plotnine e tij, nuk munet me kon i aplikushem, mrena qiti Rendi Global, edhe shteteve nacionale. Munden me e leju disa aplikime t'tij, n'vene ku 90% jon musliman praktikus edhe qe islamin e kane nomos jete. Diqka ngjashem qysh ja ka leju Rusia Ramzan Kadyrovit n'Qeqeni. Edhe ato jo me paqe, po me lufte. N'rastin e Kosoves, kerkush spo kerkon sheriat, po t'drejta ma elemntare. Po Ilir Deden edhe ato jon "radikale"

Ajo logjija lum ke veq metafOre , e sa i perket Sheriatit ti e gjithkush si musliman i devotshem normal qe shprehet pro ti, edhe munet me kerku qe shoqrija mu udheheq prej ni sistem i till , amo jo me lufte po me vullet t''lire qytetar , ktu sak kurgjo t'keqe , e keqja osht qata qe e ceka ma nalt sun e mohon faktin qe n'ks predikohet ai lloj "Islami radikal".

p.s meq ra llafi i pytje se e di qe Islami i ka do predispozita per muslimant qysh duhet mu sjell apo mu pershtat ne ni sistem ku nuk funksionon Sheriati , naj sen qe kishe mujt me shtu ktu da kisha dit per ner :)
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

Jo une e permenda rastin e Qeqenise, qysh aty osht leju prej Rusise sheriati si lloj veteqeverisje per qeqen (qe deklarohen si muslimane, se perndryshe edhe ata rusisht flasin). Qeqenia edhe Ingushetia jon pjese t'Rusise edhe jon koncepte gjeografike, perderisa qeqenet nuk kane zhvillu lufte nacionaliste po xhihad. Supreme hala osht Kushtetuta Ruse, ama perderisa Qeqenia nuk osht shtet, edhe perderisa jon 90% praktikus t'Islamit, u osht leju veteqeverisja tu u bazu n'dispozita t'Sheriatit. Me lufte e kane fitu, se as qato sjau kishin jep. N'Raport me Rusine, vlejne komplet ligjet ruse. Çdo musliman munet me praktiku dispozita t'Sheriatit n'premisa sa t'munet, edhe qe nuk e cenojne kushtetuten qe munet me i kushtu me jete. Se si t'ndodhe cenimi automatikisht vjen te qaj konflikti shtet vs praktikus t'sheriatit. Se p.sh. me sheriatit hajnit qe vjedhe pa naj arsye teper t'madhe (per ilaq apo diqka t'ngjashme) edhe qe nuk pendohet, i prehet dora, e me bo me ndodhe ky sen n'shtet laik, ma shume hajne burg kta qe ja kane pre doren, se sa hajni. E per qata nuk munet me pas sheriate kombetare : sheriat qeqen, sheriat arab, sheriat turk etj. etj. Kjo nuk shkon me parime t'islamit, se sheriati osht i perbotshem per krejt muslimanet, e jo lokal/kombetar.

http://www.youtube.com/watch?v=NTNKJyxvwcM

Psh Lidhja e Prizrenit n'Kararname n'Pikat 1, 2, 4 edhe 16 i referohet Sheriatit edhe kerkun nuk permen shqiptarizimin po Kalifatin, Muslimanizmin, Perandorine, Sulltanin.


krejt muslimanet e DOJNE SHERIATIN, ama qysh po thote edhe Jakup Asipi kerkush s'osht kah kqyr me instalu n'Kosove/Maqedoni etj. Kur t'bohet ai, bohet i perbotshem. Mrena qiti Rendi Global, na mundemi me e praktiku veq sa t'na lejohet prej sistemit. E kjo na kthen edhe nihere te fakti qe nese dikush permen SHERIAT, ky laiku qe nuk e din qka osht, tu e kqyr prej dioptrise laike, ateiste, nacionaliste mendon qe muslimani o kah mendon me e fut n'qeveri edhe e etiketon si "radikal". Pra apet se apet osht anticipim i ni-anshem, se etiketon qashtu qysh ja kap kur t'shikon jashte vetes.
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by AciDiuS »

psy wrote:Jo une e permenda rastin e Qeqenise, qysh aty osht leju prej Rusise sheriati si lloj veteqeverisje per qeqen (qe deklarohen si muslimane, se perndryshe edhe ata rusisht flasin). Qeqenia edhe Ingushetia jon pjese t'Rusise edhe jon koncepte gjeografike, perderisa qeqenet nuk kane zhvillu lufte nacionaliste po xhihad. Supreme hala osht Kushtetuta Ruse, ama perderisa Qeqenia nuk osht shtet, edhe perderisa jon 90% praktikus t'Islamit, u osht leju veteqeverisja tu u bazu n'dispozita t'Sheriatit. Me lufte e kane fitu, se as qato sjau kishin jep. N'Raport me Rusine, vlejne komplet ligjet ruse. Çdo musliman munet me praktiku dispozita t'Sheriatit n'premisa sa t'munet, edhe qe nuk e cenojne kushtetuten qe munet me i kushtu me jete. Se si t'ndodhe cenimi automatikisht vjen te qaj konflikti shtet vs praktikus t'sheriatit. Se p.sh. me sheriatit hajnit qe vjedhe pa naj arsye teper t'madhe (per ilaq apo diqka t'ngjashme) edhe qe nuk pendohet, i prehet dora, e me bo me ndodhe ky sen n'shtet laik, ma shume hajne burg kta qe ja kane pre doren, se sa hajni. E per qata nuk munet me pas sheriate kombetare : sheriat qeqen, sheriat arab, sheriat turk etj. etj. Kjo nuk shkon me parime t'islamit, se sheriati osht i perbotshem per krejt muslimanet, e jo lokal/kombetar.

http://www.youtube.com/watch?v=NTNKJyxvwcM

Psh Lidhja e Prizrenit n'Kararname n'Pikat 1, 2, 4 edhe 16 i referohet Sheriatit edhe kerkun nuk permen shqiptarizimin po Kalifatin, Muslimanizmin, Perandorine, Sulltanin.


krejt muslimanet e DOJNE SHERIATIN, ama qysh po thote edhe Jakup Asipi kerkush s'osht kah kqyr me instalu n'Kosove/Maqedoni etj. Kur t'bohet ai, bohet i perbotshem. Mrena qiti Rendi Global, na mundemi me e praktiku veq sa t'na lejohet prej sistemit. E kjo na kthen edhe nihere te fakti qe nese dikush permen SHERIAT, ky laiku qe nuk e din qka osht, tu e kqyr prej dioptrise laike, ateiste, nacionaliste mendon qe muslimani o kah mendon me e fut n'qeveri edhe e etiketon si "radikal". Pra apet se apet osht anticipim i ni-anshem, se etiketon qashtu qysh ja kap kur t'shikon jashte vetes.
llajk e ki nkrejt kta , une e thash qe shum osht e dreit per cdo musliman edhe me lyp sheriat edhe me punu nat dreitim per me ardhe ne pushtet sheriati , po spom pelqenjn predikimet e disa grupacioneve qe pi bojn nmnyre t'devijume t'vedishum e t'pa vedishum .
User avatar
Vagenta
Posts: 2397
Joined: Fri Apr 13, 2007 4:44 pm
Location: Italia

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by Vagenta »

une shume shume moti kohe jam e zhgenjyer prej partive politike ne Kosove fatkeqesisht, ne fillim me publikimin e emrave te pare te ketij subjekti politik 'oh pernjimend ma ndryshe'-thashe vetmeveti po tu dal ne shesh emrat e ekuipazhit me hupi entuziazmi...
Nese mendojne me marr vota veq per faktin qe kane studju jashte,shume gabim e kane ,me te nervozu fakti qe nuk e kishin as 1fije modesti,pe japin pershtypjen e nje elite snobe ma teper se fryme e re e ndryshimit.
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

ky Ilir Deda idolli i studentave t'AUK-it, e kish nonen shkine. Qarkullojke edhe neper internet ky muhabet, po prom e kish pranu edhe vet n'Rubikon.
Post Reply