“Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Artikuj te ndryshem nga shtypi ditor

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

“Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,98,39406

Fryma e Re është emri i partisë më të re në Kosovë. Shpend Ahmeti dhe Ilir Deda kanë publikuar subjektin më të ri politik me të cilin pritet të hyjë në skenën politike.

Kjo është bërë e ditur mbrëmë vonë në emisionin Interaktiv në KTV, e cila parti do të quhet “Fryma e Re” (FER”, ndërkaq ajo pritet që të regjistrohet së shpejti në KQZ.

“Koha është tani”, ka thënë Shpend Ahmeti, i cili ka shtuar se forca e re politike synon ta shndërrojë pakënaqësinë qytetare në një energji të re. Sipas të diplomuarit të Harëardit, Shpend Ahmetit, Kosova ka nevojë për një elitë të re politike që nuk është e inkriminuar në krim dhe korrupsion.

Ilir Deda, deri më tani drejtor i KIPRED-it, ka thënë se optimizmi i qytetarëve duhet të mbahet me punë dhe këtë po e synon forca e re politike.

“Ne nuk e ndajmë qytetarin në zonat prej nga vjen, si Llap, Drenicë, Anamoravë, Deçan... Ai është një, dhe të gjithë do të përfaqësohen pa dallim”, ka thënë Deda.

Ata kanë thënë se prej javës së ardhshme, në publik do të shfaqen edhe figura të reja, të cilat janë ekspertë të njohur dhe pa bagazh politikë.

Të pyetur për afrimin me Lëvizjen Vetëvendosje, ata kanë thënë se janë vizione të ndryshme e nuk bëhet fjalë për ndonjë koalicion apo diçka tjetër. Koha/Telegrafi
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by rock_boy18 »

FERR
User avatar
Adagio
Posts: 719
Joined: Wed Feb 03, 2010 11:59 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by Adagio »

Të pyetur për afrimin me Lëvizjen Vetëvendosje, ata kanë thënë se janë vizione të ndryshme e nuk bëhet fjalë për ndonjë koalicion apo diçka tjetër.


dmth kokan same shit si subjektet tjera partit tjera politike.. ..
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by V | a G r a »

edhe ni berllog ma shum ...
User avatar
Gu3r||@
Posts: 806
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:25 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by Gu3r||@ »

V | a G r a wrote:edhe ni berllog ma shum ...
qka me bo qe spo ka kontejnera tmjaftushem per ton kta berlloga :P
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by V | a G r a »

Kontinjera ka po ska kush e merr guximin mi gju n'to :) ...

Me fillozofinat , rrenat e tyne u msum po shihen / po ju vjen era ma zi se shitit ...

Veq mos me dhez TV kurr ...
User avatar
Gu3r||@
Posts: 806
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:25 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by Gu3r||@ »

V | a G r a wrote:Kontinjera ka po ska kush e merr guximin mi gju n'to :) ...

Me fillozofinat , rrenat e tyne u msum po shihen / po ju vjen era ma zi se shitit ...

Veq mos me dhez TV kurr ...
ehhh de, krejt e kan kry fakulltetin e historiis (mafiash).

po valla lajmet veq me tbo nervoz.
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

me Vetevendosjen kta huk kane mujt me ngjize idete, se kta jon per koncept qyetar t'shtetit, e Vetevendosja osht per koncept etnik edhe bashkim me Shqipni. M'kalli yryshi qe po e bojne raptishte n'facebook mas tyne. Aaaaa kishin kry shkolle jashte, a ishin t'felle babo babo. Edhe Noli ka pas kry shkolle n'Harvard po u kon grekofil e rusofil i mutit. Kta ideologjikisht thjesht jon ni ri-udpate i ORA-s. Politikisht kurgjo smunen me mo. Me Mitrovice kurgjo s'munen me bo. Risite qe munen mi sjelle kta jon t'rrafshit ekonomik, masi veq ishin eksperte t'qasaj fushe.

tjetra, qysh po e promovojne kta veten si prures t'frymes t'vertete "europiane", qashtu e ka promovu edhe Vetoni veten edhe ORA-n, po edhe kjo osht utopike edhe n'thelb totalitare perderisa KERKOHET qe na me u bo diqka ma ndryshe se sa qe jemi. Inxhinjerim social. Njejte si pushtimi shpirteror 50 vjeqar i Rusise n'Shqipni. Asni popull, asni komb qitu i Europes Juglindore, nuk e ka qet kompleksin e inferioritetit ndaj Europes sikur na. Smilja Avramov osht historiane serbo-çifute, edhe thojke Tadiçi osht debill, veq pse kqyr njidimensonalisht kah Europa. Ton ato krime i kane bo, qohet Europa i lute, edhe jon n'gjendje me e refuzu Europen para interesit t'tyne fetar e kombetar.

t'paret tone jon nder popujt e pare, per t'mos thone t'paret qe jon dynde n'Europe, dhe na jena gjeografikisht pjese e Europes, po prej ilireve e knena, na kurre sjena kon pjese e 'koncertit' edhe familjes europiane politikisht e kulturalisht. Iliret jon kon objekt pushtimesh e ekstermimesh pikerisht prej 'baballareve' europian : romakeve, kelteve, vandaleve, goteve etj. Masnej ka kalu gati ni mijevjeqare nen Bizant e sllave, edhe n'fund si pjese e Perandorise Osmane. Arberit edhe shqiptaret fetarisht, identitarisht edhe kulturalisht jon produkt i kultures ballkanike-lindore e jo asaj europiane. Kjo edhe e bon t'pamundun krjimin e "shqiptarit t'ri". Ai boll ke 20 vjet zagari i Vatikanit me katolikocentrizmin e tij, tash qohet ta thine turlifar cooleri, kishe une po imponohna si kult i ri politik.

tek e fundit per me rindertu qat identitetin europian qe po pretendohet, kta duhet me RRENU gjithqka prej games t'keqkuptimeve qe ju ka bo nocionit EUROPE deri me sot te raptishte. Se krejt qka qujme Europe raptishte e kane kthy mrapshte me apo pa qellim. Qe 20 vjet s'lshohet prej goje "demokracia", qe poaq vjet dominojne autoritarizmi e autoarkia. "Zotohen" per pluarlizem politik, gelon banditizmi klanor e mafia politike. "Zotohen" per laicizem shteteror, ta bojne ktuhen filiale t'Vatikanit, e ta luftojne islamin ma zi se shkijet. "Zotohen" per zgjedhje t'lira e demokratike, vjedhin vota me sanaka, edhe n'pushtet t'rrine qeveria ilegjitime me vota t'kusherive e t'mercenarve qe u'a kane jep ka 20 euro per me i votu.

"zotohen" per ndarje pushtetesh, ti dominon SHIK-u me parlament e me gjygjesor. "Zotohen" per ekonomi t'lire t'tregut, ta kthejne ne privatizim radikal, import enorm, qurje t'pareve t'privatizimit jashte vendit, moskthim t'20%-shit te punetoreve. "Zotohen" per pavaresi te mediave, e mediat filiale e fletushka t'qeverise/partive. "Zotohen" per t'drejta t'njeriut, i shkon njerit jeta per ni fjale goje. Tash shtrohet pytja, KAH DOJNE ME JA NISE PERPARA KTA TE DASHURIT ME I ELEMINU KTO SENE E ME SJELLE "FRYMEN EUROPIANE" ? Shume atu po qojne drejt konkluzes qe kane me kon veq edhe ni NUMER ma shume n'mesin e dhjetera partive tona (gati jon mu bo 100).
User avatar
The Red Devil
Posts: 184
Joined: Sun May 02, 2010 12:23 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by The Red Devil »

mjafton qe krejt AUK-i voton per to!
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by V | a G r a »

sa per info ...

Behar selimi osht kah perfolet me hy n' ket parti pasi qe hashim thaqi e shkarkoj nga detyra e u.d te policis se kosoves ...

Burimi:
Nga mediumet elektronike ...
User avatar
David Gilmour
Posts: 5122
Joined: Sun Sep 09, 2007 9:05 am
Location: Prizren
Contact:

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by David Gilmour »

shket
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by AciDiuS »

psy wrote:me Vetevendosjen kta huk kane mujt me ngjize idete, se kta jon per koncept qyetar t'shtetit, e Vetevendosja osht per koncept etnik edhe bashkim me Shqipni. M'kalli yryshi qe po e bojne raptishte n'facebook mas tyne. Aaaaa kishin kry shkolle jashte, a ishin t'felle babo babo. Edhe Noli ka pas kry shkolle n'Harvard po u kon grekofil e rusofil i mutit. Kta ideologjikisht thjesht jon ni ri-udpate i ORA-s. Politikisht kurgjo smunen me mo. Me Mitrovice kurgjo s'munen me bo. Risite qe munen mi sjelle kta jon t'rrafshit ekonomik, masi veq ishin eksperte t'qasaj fushe.

tjetra, qysh po e promovojne kta veten si prures t'frymes t'vertete "europiane", qashtu e ka promovu edhe Vetoni veten edhe ORA-n, po edhe kjo osht utopike edhe n'thelb totalitare perderisa KERKOHET qe na me u bo diqka ma ndryshe se sa qe jemi. Inxhinjerim social. Njejte si pushtimi shpirteror 50 vjeqar i Rusise n'Shqipni. Asni popull, asni komb qitu i Europes Juglindore, nuk e ka qet kompleksin e inferioritetit ndaj Europes sikur na. Smilja Avramov osht historiane serbo-çifute, edhe thojke Tadiçi osht debill, veq pse kqyr njidimensonalisht kah Europa. Ton ato krime i kane bo, qohet Europa i lute, edhe jon n'gjendje me e refuzu Europen para interesit t'tyne fetar e kombetar.

t'paret tone jon nder popujt e pare, per t'mos thone t'paret qe jon dynde n'Europe, dhe na jena gjeografikisht pjese e Europes, po prej ilireve e knena, na kurre sjena kon pjese e 'koncertit' edhe familjes europiane politikisht e kulturalisht. Iliret jon kon objekt pushtimesh e ekstermimesh pikerisht prej 'baballareve' europian : romakeve, kelteve, vandaleve, goteve etj. Masnej ka kalu gati ni mijevjeqare nen Bizant e sllave, edhe n'fund si pjese e Perandorise Osmane. Arberit edhe shqiptaret fetarisht, identitarisht edhe kulturalisht jon produkt i kultures ballkanike-lindore e jo asaj europiane. Kjo edhe e bon t'pamundun krjimin e "shqiptarit t'ri". Ai boll ke 20 vjet zagari i Vatikanit me katolikocentrizmin e tij, tash qohet ta thine turlifar cooleri, kishe une po imponohna si kult i ri politik.

tek e fundit per me rindertu qat identitetin europian qe po pretendohet, kta duhet me RRENU gjithqka prej games t'keqkuptimeve qe ju ka bo nocionit EUROPE deri me sot te raptishte. Se krejt qka qujme Europe raptishte e kane kthy mrapshte me apo pa qellim. Qe 20 vjet s'lshohet prej goje "demokracia", qe poaq vjet dominojne autoritarizmi e autoarkia. "Zotohen" per pluarlizem politik, gelon banditizmi klanor e mafia politike. "Zotohen" per laicizem shteteror, ta bojne ktuhen filiale t'Vatikanit, e ta luftojne islamin ma zi se shkijet. "Zotohen" per zgjedhje t'lira e demokratike, vjedhin vota me sanaka, edhe n'pushtet t'rrine qeveria ilegjitime me vota t'kusherive e t'mercenarve qe u'a kane jep ka 20 euro per me i votu.

"zotohen" per ndarje pushtetesh, ti dominon SHIK-u me parlament e me gjygjesor. "Zotohen" per ekonomi t'lire t'tregut, ta kthejne ne privatizim radikal, import enorm, qurje t'pareve t'privatizimit jashte vendit, moskthim t'20%-shit te punetoreve. "Zotohen" per pavaresi te mediave, e mediat filiale e fletushka t'qeverise/partive. "Zotohen" per t'drejta t'njeriut, i shkon njerit jeta per ni fjale goje. Tash shtrohet pytja, KAH DOJNE ME JA NISE PERPARA KTA TE DASHURIT ME I ELEMINU KTO SENE E ME SJELLE "FRYMEN EUROPIANE" ? Shume atu po qojne drejt konkluzes qe kane me kon veq edhe ni NUMER ma shume n'mesin e dhjetera partive tona (gati jon mu bo 100).
Qa pom pelqen shum qe kto dy parti e kan t’perbashkt qe po premtojn partneritet ejo nenshtrim ndaj t’hujve
User avatar
psy
Posts: 447
Joined: Wed May 26, 2010 1:44 pm

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by psy »

N'ideologji krejtesisht variojne. E per (mos)nenshtrim te kqyrim.
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by AciDiuS »

T'pakten me kan t'barabart me shtetet tjera sovrane , se shtet t'pavarun prej Amerikes nuk ka kerkun :P
User avatar
Emcee
Posts: 1958
Joined: Tue Nov 06, 2007 4:17 pm
Location: n`Südkurve (zh)

Re: “Fryma e Re” partia më e re në Kosovë

Post by Emcee »

Bash kom qef me dit qfar strategjie kan per mi shti me ndrru partin shipcat..
Post Reply