10 gjërat që nuk dini për banjot

Moderators: Beka Floyd, bg82, username

Post Reply
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

10 gjërat që nuk dini për banjot

Post by rock_boy18 »

Megjithatë mbi këtë argument ka shumë kuriozitete, teknologji, pse jo, edhe kulturë.
Po ju njohim me 10 gjëra që ndoshta nuk i dini lidhur me banjot.


1. Tualeti i parë me ujë të bollshëm është krijuar 30 mijë vjet para Krishtit, ne Greqi. Shkarkimi i ujit pasi mbarohen nevojat personale i dedikohet në fakt hidraulikut britanik Thomas Crapper, në shekullin XVIII.

2. Sipas statistikave qëndrojmë ulur në tualet për rreth 3 vite të jetës sonë. Në Shtetet e Bashkuara ekziston një shtëpi botuese “Bathroom Reader”, e specializuar në publikimin e librave që lexohen në banjë.

3. Në një banjo publike ndodhen 40 mijë baktere për centimetër katror. Më mirë është të futeni ne banjot më pak te përdorshme nga masa, sepse është më e pastër.

4. Një sondazh i kryer ne Amerike, gjatë pushimeve të Superbowl, (një prej eventeve televizive më të ndjekur në botë), konsumohet më shumë ujë në banjë se në cdo moment tjetër të vitit.

5. Pasi janë pyetur me mijëra turistë, rezulton se banjot më të pista janë ato në Britani, të ndjekura nga banjot e Greqisë, Tajlandës dhe Francës.

6. Shtëpia e Bardhë ka 30 banjo dhe në Pentagon konsumohen 630 topa letrash higjienike në ditë.

7. Gratë, për të kryer nevojat personale, marrin 60 përqind kohë më shumë se sa burrat. Kjo justifikon faktin që në banjon e grave ka gjithnjë radhë.

8. Teknologjia për riciklimin e mbetjeve organike të astronautëve në bordin e Shuttle kushton rreth 18 milionë euro.

9. Sim Jae-Duck, president i World Toilet Association,shoqatës botërore të prodhuesve të tualetit, ka një shtëpi në formë banjo me shkarkues. Ndërtesa e cuditshme ndodhet në Suëon, rreth 40 kilometra larg Seulit dhe zë një sipërfaqe prej 420 metra katrorë.
Image
Image

10. Aktualisht 40 përqind e popullsisë në botë nuk ka një tualet familjar apo personal. Kjo shkakton edhe rritjen e vdekshmërisë për shkak të mikrobeve dhe infeksioneve që merren për mungesë të një banjoje higjienike.
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: 10 gjërat që nuk dini për banjot

Post by V | a G r a »

kjo koka per king kongin :)

sidoqoft lajmi interesant ...
User avatar
70's
Posts: 61
Joined: Fri Aug 06, 2010 3:02 pm
Location: prishtinë

Re: 10 gjërat që nuk dini për banjot

Post by 70's »

normal , bile bile ajo 3 vjet gjat jetes o relative , se ka njerz qe i kalojn 10 vjet :D
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: 10 gjërat që nuk dini për banjot

Post by rock_boy18 »

veq gjat dites sa her shkojm ne banjo e lemo ... normal po dihet se shum vjet i kalojm ne banjo ...
User avatar
Adagio
Posts: 719
Joined: Wed Feb 03, 2010 11:59 pm

Re: 10 gjërat që nuk dini për banjot

Post by Adagio »

70's wrote:normal , bile bile ajo 3 vjet gjat jetes o relative , se ka njerz qe i kalojn 10 vjet :D


po ata qe kan probleme me bark qitje.. :o ose me fshigez..
User avatar
70's
Posts: 61
Joined: Fri Aug 06, 2010 3:02 pm
Location: prishtinë

Re: 10 gjërat që nuk dini për banjot

Post by 70's »

ne banjo njeri nuk e perdor veq per me dhi , po edhe per mu la .. etj etj :mrgreen:
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: 10 gjërat që nuk dini për banjot

Post by rock_boy18 »

uauhauhaauh :lol: :lol: :lol:
me lexu gazeta ee :P:P
Zank1ce
Posts: 1750
Joined: Sat Oct 08, 2005 3:19 am
Location: 0290/70000

Re: 10 gjërat që nuk dini për banjot

Post by Zank1ce »

paj veq n'semafora tuj prit i kalojm 6 vjet
e mu dhi na ndodh ma shpesh se me prit n'semafor .
Post Reply